2018 en güzel yılbaşı mesajları. Yeni yıl mesajları....
Reklam

2018 en güzel yılbaşı mesajları. Yeni yıl mesajları. Yılbaşı ve Noel kutlamak caiz mi?

2018 yılına girmeye hazırlanırken insanların beklentileri artmaya başlıyor. 2017 yılını acısıyla tatlısıyla geride bırakırken 2018 yılından mutluluk, sağlık, sıhhat, afiyet ve daha güzel günler beklentisi artıyor.

24 Aralık 2017 - 15:31

İnsanlar internette yılbaşı kutlamak caiz mi, Noel ile yılbaşı arasında fark var mı, diye arama yaparken diğer yandan da en güzel yılbaşı mesajları, 2018 yılbaşı mesajları ve yılbaşı kutlamalarını arıyor.

Yeni yıla yeni umut beklentilerle girmeye hazırlanan milyonlarca insan sevdiklerine, iş arkadaşlarına ve akrabalarına yeni yıl mesajları atmak için internete bakmaya başladı. Bir yandan yeni yıl mesajları, en güzel yılbaşı mesajları, resimli yılbaşı mesajları, en güzel yılbaşı mesajları, resimli yeni yıl mesajlarını internette araştırmaya başlarken diğer yandan da yılbaşı ve Noel hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Kimileri sevdiklerinin yeni yılını kutlamak, sosyal medyada paylaşmak için yeni yıl mesajlarını ararken bazıları da yeni yıl ve noel hakkında bilgi toplayarak sevdiklerini uyarmak için çalışıyor. 

 

Sual: Yılbaşı ile Noel hakkında bilgi verir misiniz? Yılbaşı kutlanır mı?
CEVAP
Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur. Din kitaplarında buyuruluyor ki: Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer. Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz. Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir. Yalnız Hristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

Noel gecesinin zamanı


Sual: Hristiyanların dini bayramı olan Noel gecesi ne zamandır? 
CEVAP
İsa aleyhisselam, dünyada az kalıp göğe çıkarıldığından, kendisini de ancak 12 havari bilip, İseviler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, Noel gecesi doğru anlaşılamamıştır. 25 Aralık, 6 Ocak veya başka bir gündür. Kesin değildir. (Takvim-i Ebüzziya) Miladi yıl, en az 300 yıl noksandır; çünkü İsa aleyhisselam ile Muhammed aleyhisselam arasındaki zaman, bin yıldan az değildir. (Burhan-ı kat’i)

İsa aleyhisselamla Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl vardır. (Mevahib-i ledünniyye)

Hicri yıl kesindir. Miladi yıl, doğru ve kesin değildir. Günü de, yılı da yanlıştır. (S. Ebediyye)


Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KUZEY ÇEVRE YOLU 3.ETAP ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
KUZEY ÇEVRE YOLU 3.ETAP ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Yükseköğretim Kalite Kurulu, Üniversitemizde Dış Değerlendirme Sürecini Tamamladı
Yükseköğretim Kalite Kurulu, Üniversitemizde Dış Değerlendirme...