3 yıldır verilen sözün tutulmasını istiyoruz
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

3 yıldır verilen sözün tutulmasını istiyoruz

Kamu-sen Kahramanmaraş İl Temsilcisi ve Türk Sağlıksen Kahramanmaraş Şube Başkanı Adem Demir 2014 yılındaki Tıp Bayramında sağlık çalışanlarına verilen yıpranma payı müjdesinin 3 yıl geçmesine rağmen somut bir gelişme olmamasının tüm çalışanları kaygılandırdığını söyledi.

11 Eylül 2017 - 10:30

2014 Tıp Bayramında verilen yıpranma paylarıyla ilgili bir gelişme olmaması üzerine konu hakkında basın açıklaması yaparak bir kez daha gündeme getiren Demir 3 yıldır verilen sözün tutulmasını beklediklerini söyledi.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN BEKLİYORUZ

Demir açıklamasını şöyle sürdürdü; “Son olarak 25 Ağustos’ta 694 sayılı KHK’da cezaevlerinde görevli infaz ve koruma memurlarına 4 yıla 1 yıl olarak bir yıpranma payı verilmiştir.  Bu gelişmeyi eleştirmek bir yana cezaevlerindeki memurların bunu hak ettiğini düşünüyoruz ama Sayın cumhurbaşkanı söz vermesine rağmen ve bir KHK ile bile bu hak rahatça tanınabiliyorken neden sağlık çalışanlarının 3 yıldır ısrarla bu hakkının oyalandığı açıklanmalıdır. Sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payında ipe un serilmekten vazgeçilmelidir. Son olarak kamu çalışanlarının sukutü hayale uğratan toplu sözleşmede de yıpranma payı konusunda varılan anlaşma tabir caizse endişe vericidir

2015 yılındaki toplu sözleşmede yıpranma payının bilim kuruluna havale ederek iki seneyi boşa geçiren Memur-Sen’e bağlı sağlık-sen bu seneki hizmet kolu toplu sözleşmesinde 28. Madde yer alan  “Sağlık kurum ve kuruluşlarında kimlerin hangi şartlarda ve süreyle fiili hizmet süresi zammından yararlanıp yararlandırılmayacağı hususunda çalışma yapılmasına karar verilmiştir” şeklindeki bir maddeyi imzalamışlardır.

BİRİNE VERİRKEN DİĞERİNE NEDEN VERİLMİYOR

Sayın Cumhurbaşkanı 5 yıla 1 yıl derken, KHK ile  bir günde infaz memurlarına yıpranma payı verilmişken şimdi böyle bir maddeye imza atarak personeli kategorize etme, birine verip diğerini mahrum etme hevesleri nerden gelmektedir. Çok merak ediyoruz.

694 Sayılı KHK ile Ceza İnfaz Kurumu Müdürü, İdare Memuru, İnfaz ve Koruma Başmemurları, İnfaz ve Koruma Memurları ile Cezaevinde mahkumlarla irtibat ve görev içinde olan diğer çalışanlara yıpranma payı hakkı tanınmıştır. Cezaevinde görevli herkese yıpranma payı bir ayrım yapılmadan verilmiştir. Böylesine bir örnek varken sözde yetkili sendikanın bu ayrımı yapma isteği nereden gelmektedir. Yoksa böyle bir durumun alt yapısını hazırlama görevimi kendisine verilmiştirki buna imza atmıştır.

YIPRANMA PAYINDA AYIRIM OLMASIN

Biz Türk Sağlık-Sen olarak sağlık hizmetlerinde görevli tüm çalışanlara herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan tüm mesleklerde olduğu gibi bir yıpranma payı verilmesini istiyoruz. Daha önce yayınlanan nöbete göre yıpranma payı, 82 yıl çalışılırsa 2.5 yıl yıpranma payı hakkı gibi gerçekleşmesi imkansız bir yıpranma payı istemiyoruz.

Bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz. Toplu sözleşmeye ambulansla götürüp, ilk görüşeceğiz dedikleri yıpranma payı ile ilgili kabul edilen bir maddeyi metne ekleyip çalışanın haklarını masada bırakan, masada kalan hakların bölünüp parçalanmasına da yol açacak maddeleri kabul edenleri de esağlık çalışanlarının takdirine bırakıyoruz. 244 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanına bunların yaptığını görün ve gereğini yapın diye sesleniyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de parkta korkutan yangın
İzmir'de parkta korkutan yangın
AK Parti Çankırı Teşkilatı'na Şabanözü'nde büyük coşku
AK Parti Çankırı Teşkilatı'na Şabanözü'nde büyük...