ALTINDAKİ DEĞİŞKENLİK KUYUMCUYU ZORA SOKTU
Reklam

ALTINDAKİ DEĞİŞKENLİK KUYUMCUYU ZORA SOKTU

Kahramanmaraş’ta ki kuyumcularda düğün mevsimi olmasına rağmen hala hareketlilik yaşanmaması kuyumcu esnafını kara kara düşündürüyor. Altına rağbet olmamasının sebebi ise Türk Lirasının dolar karşısındaki durumu olarak gösteriliyor.

10 Ağustos 2018 - 09:55 - Güncelleme: 10 Ağustos 2018 - 10:10

Kahramanmaraşlı kuyumcu esnafı Lokman Küçükdağlı: “Her yıl bu zamanlar yoğun evlenme işlemlerinin olmasına rağmen bu yıl aynı hareketliliğin yaşanmaması ve kurlardaki aşırı iniş kalkışa paralel olarak altın fiyatlarının da sabit durmaması kuyumcuları etkiledi.”dedi.


Kahramanmaraş’a gelen gurbetçiler de dahil vatandaşlarımızın halen tatil modunda olmasından dolayı satışlarda bekledikleri ivmeyi yakalayamadıklarını belirten Küçükdağlı: “Kuyumcuların umudu tatil dönüşüne kaldı. Kurban bayramı ile birlikte insanların tatilden dönmesiyle birlikte düğünlerin artacağını umuyoruz. Ağustos sonu ile Eylül ve Ekim aylarından umutluyuz.” İfadelerini kullandı.

 

ALTIN YATIRIMCISI KARLI

Altının gram fiyatının, 2017 Temmuz- 2018 Temmuz tarihleri arasında TL bazında yatırımcısına yüzde 33,81 kazanç sağladı. Kahramanmaraş’ta en çok satılan 24 ayar gram altının fiyatı 2017 Aralık ayından bu yana 8 aylık süreçte yüzde 21 yükseldi. Ancak, yılbaşından beri gerek yurt dışında gerekse yurt içinde yükseliş eğilimindeki altın fiyatının düşüş eğilimine girdi. İç piyasada altın fiyatlarını etkileyen en önemli unsur ise TL’nin dolar karşısındaki pozisyonu olarak öngörülüyor.

SAHTE ALTIN

Düğün alışverişi yapan vatandaşlar ile kuyumcuların en fazla dikkat etmesi gereken hususlardan biri ise sahte altın. Bunun için kuyumcuların, altın ve taş alışverişi yaptıkları kişilere ve firmalara çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Sahtekarların ve kötü niyetli insanların işlerin hızlandığı bu dönemlerde ortaya çıktığı belirtilirken piyasaya sahte ürünler sürmeye çalıştıklarından kuyumcuların, herhangi bir şüphe durumunda Ayarevi denilen laboratuara başvurmaları gerekiyor.

 

UMUT GURBETÇİLER

Sezonu olmasına rağmen henüz düğün hareketliliği başlamadığından memleketlerine tatil için gelen gurbetçilerin alış veriş yapacağını belirtiliyor.

Kuyumcular bu dönemi gurbetçilerin alış verişleri ile kurtarmayı beklerken, özellikle Kurban Bayramı öncesi olan Ağustos sonu ile tatil dönüşü olan Eylül ayı ve sonrasında ise Ekim ayında yapılacak düğünlerle Kahramanmaraşlıların ve çevre illerden gelecek vatandaşların yapacağı düğün alış verişlerinden bir hayli umutlu.

HABER-FOTO: GÖKHAN DÖKÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÖREVE YENİ BAŞLAYAN 7 KORUCU İÇİN YEMİN TÖRENİ DÜZENLENDİ
GÖREVE YENİ BAŞLAYAN 7 KORUCU İÇİN YEMİN TÖRENİ DÜZENLENDİ
DEVRİM:
DEVRİM: "KENDİ SAHAMIZDA ZOR BİR MAÇ DAHA OYNAYACAĞIZ"