BAĞIŞTA BULUN CAN KURTAR!
Reklam

BAĞIŞTA BULUN CAN KURTAR!

Her yıl kutlanan 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftasında insanları bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KABÖDER) ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde stand açtı.

08 Kasım 2018 - 10:32


Açılan stantta organ ve doku bağışının başka insanların hayatını kurtardığının altı çizilirken, Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ bağışında bulunmak isteyenlerin formları dolduruluyor. Stantta insanların tansiyonları ölçülerek sağlık kontrolünde bulunuluyor. Ayrıca farkındalığı arttırmak için stantlarda Ebru sanatının yer aldığı tablolar sergileniyor.

Sütçü İmam Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü olan Dilek Soylu, “Koordinatör olarak organ bağış haftalarında veya diğer günlerde bu şekilde stantlar açıp insanlara organ bağışını özendirmeye çalışıyoruz. Organ bağışı formlarını dolduruyoruz. Ve bunları sağlık bakanlığının veri sistemine giriyoruz. Biz üniversitemizin çeşitli fakültelerinde stantlar açtık. Ve öğrenci arkadaşlarımız çok büyük ilgi gösterdiler. Bu sene Kahramanmaraş’ta çok sayıda organ bağışı başvurusu oldu. Biz yaklaşık 350 tane bağış aldık. Bu kurumumuz ve şehirdeki diğer merkezlere oranla çok iyi bir rakamdır” açıklamalarında bulundu.


“BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN BİR KİŞİ EN AZ 4-5 İNSAN KURTARABİLİYOR”

Organ bağışının diğer insanlara can vereceğinin altına çizen Soylu, “bizler Müslüman bir ülke olarak yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmeyi severiz. Savaş’ta dahi düşmana el uzatan Türk Milletinin kendi insanına seve seve yardım edeceğini düşünüyorum. Kalp ve akciğer yetmezliği olan hastalara kadavradan bağışlarda yardımcı olmaktayız. Kadavradan bağış sayısı az olduğu için maalesef bu insanları kaybediyoruz. Kadavradan bağış, beyin ölümü gerçekleşmiş insanın organlarının bağışlanması demektir.  Bir takım testler sonrası beyin ölümü teşhisi konulmaktadır. Hastaların beyin ölümü gerçekleşince organ naklini gerçekleştiriyoruz. Tabi ki öncelikli hedefimiz hastayı kurtarmaktır. Bu bağış tamamıyla gönül rızasına bağlıdır. Organ bağışı fazla olunca bizde başka insanları kurtaracağımız için mutlu oluyoruz. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişi en az 4-5 insan kurtarabiliyor. Artık nakilden başka tedavi seçeneği olmayan hastalar olduğu zaman bakanlığa acil bildirim yapılıyor. Biz buna acil bildirim diyoruz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde çıkan acil duruma göre belirlenip o kişiye gönderiliyor. Fakat acil bir durum yoksa organ hangi bölgede çıktıysa oranın merkezine yönlendiriliyor. Biz hem nakil merkeziyiz hem de hastanemizde bir beyin ölümü çıktığı zaman böbrek nakli yaptığımız için böbreğin bir tanesi bizde kalıyor. Biz kendi bekleme listemizdeki hastalara dahi müdahale edemiyoruz. Bunları bakanlık belirliyor. Ve en uygun alıcıya takıyoruz” şeklinde konuştu.

“DAHA DUYARLI OLMALIYIZ”

Kahramanmaraş’ta daha çok iç organı bağışında bulunulduğunun altını çizen Soylu, “Organ nakli sadece insanların başına geldiğinde anlayabileceği bir durumdur. Hiç kimsenin organ yetmezliği ile karşılaşmasını istemiyoruz. Daha duyarlı olup çevremizdeki insanlara daha hassasiyetle bakmalıyız. İnsanlar empati kurarak yaşadıklarında organlarını bağışlayacağını düşünüyorum” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.


“AMACIMIZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK”

Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezinde Ebru sanatı hocalığı yapan Nihal Kesici, “Aynı anda resimle de uğraşıyorum. 3-9 Kasım organ bağışı nedeniyle farkındalık oluşturmak için burada ebru sanatının yer aldığı tabloları sergiliyoruz. Burada ki amacımız farkındalık yaratmaktır. Ve burada ebru gösterisi de yapacağız. Bu etkinliğin faydalı olmasını ve daha fazla bağış almayı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.


“ORGAN BAĞIŞINDA SAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KABÖDER)başkanı Hanifi Çöplü, “Farkındalık oluşturmak amacındayız. Ülkemizde ve şehrimizde birçok insan organ bağışı beklemektedir. Organ bağışında bulunularak bu insanların hayatını kurtarabiliriz. İnsanlara yardım etmek bizim örf ve adetlerimiz arasında yer alır. Sütçü İmam Üniversitesinde organ nakil merkezimiz var. Burada birçok insan organ bekliyor. 2014 yılında şehrimiz organ bağışında 46. sıradaydı. Yaklaşık 300-350 kişi organ bağışında bulunmuştu. Fakat bu sayı artık hızla ilerlemektedir.  Bu sayılar daha da artmalı ve daha fazla insan can bulmalıdır” ifadelerini kullandı.

HABER-FOTO: MERT POLAT

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKILLI ŞEHİR TEKNİK DESTEK SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
AKILLI ŞEHİR TEKNİK DESTEK SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
BAŞKAN ERKOÇ’TAN KÜLTÜR KAMPÜSÜ’NDE İNCELEME
BAŞKAN ERKOÇ’TAN KÜLTÜR KAMPÜSÜ’NDE İNCELEME