BAKACAK, “MESLEĞİMİZE ÇİRKİN BİR SALDIRI OLMUŞTUR”
Reklam

BAKACAK, “MESLEĞİMİZE ÇİRKİN BİR SALDIRI OLMUŞTUR”

Türk jinekoloji ve obstetrik derneği Kahramanmaraş şubesi başkanı Doç. Dr. Murat Bakacak medyada yer alan, kadın doğum doktorunu hedef gösteren haber ile ilgili açıklama bir açıklama yaptı

06 Aralık 2018 - 08:43

Bakacak 01 Aralık 2018 tarihindeameliyatta bant unutulmasına ilişkin gerçek dışı haber; hem Kadın Doğum Hekimlerini, hem de tüm Türk Hekimleri arasında büyük tepkilere neden olduğunu ve mesleklerini çirkin bir saldırı yapıldığını ifade etti.

Amniyotik bant hakkında açıklamalarda bulunan Bakacak, “Gebelik kesesi oluşumunda kese içerisinde 1/5000-10000 oranında gözlenen bir gelişme bozukluğu olup sadece tıbbi tanım olarak “bant” olarak nitelendirilir. Anne karnında bulunan bebeklerin içinde yaşadıkları su kesesinin yer yer kalınlaşması olara tanımlanabilir. Bildiğimiz yara bantları veya hastaların ameliyat kesilerine yapıştırılan malzeme olan bantla uzaktan-yakından ilişkisi yoktur. Amniyotik bantlar, nadiren bebeğin anne karnında büyümesi esnasında el, kol ve bacaklarda bazı anormalliklere yol açabilir. Çoğu gebelikte ise hiçbir probleme yol açmaz. Bu problemin gelişiminin, hastanın daha önceki doğumuyla veya Osmaniye’deki meslektaşımızın yaptığı sezaryen ameliyatıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Bir önceki ameliyatta unutulan ya da eksik ve veya yanlış yapılan bir durum söz konusu değildir. Böyle bir algıyla ilk doğumunu gayet başarılı şekilde geliştiren doktor arkadaşımıza bir linç hareketi olmuştur” şeklinde konuştu.

 

“OLAYDA BİR HEKİM KUSURU YOKTUR”

 

Mesleğimize gerçekten çirkin bir saldırı olmuştur diyen Bakacak, “Ankara’da hastanın bir sonraki gebeliğinde amniyotik banttan şüphelenince, detaylı muayenesi için bir üst merkeze sevk edilmiştir. Ne hastayı sevk eden hekim ne de bu merkezde çocuğun alınması gerektiği ile alakalı bir açıklama yapılmamıştır. Burada bant lafını gören hastamız, bunu bir bant unutuldu söylemiyle basın yayın organlarına verip haberleştirmesiyle bu noktaya gelindi. Bu olayda bir hekim kusuru yoktur. Basit bir araştırma dahi yapılmadan, hekimlerin görüşünü almadan bu gibi olayların haber yapılmasını doğru bulmuyoruz. Sadece hastanın ve avukatının beyanına dayanarak, kamuoyunda hastanın karnında bant unutulduğuna ilişkin yapılan açıklama hekimlik mesleğini değersizleştiren ve hekimi hedef gösteren kanıtsız bir açıklamadır. Tamamen bilgisizce ve reyting uğruna yapılmıştır. Toplumun sağlığı için fedakârca çalışarak sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının bu tür açıklamalar ile hedef gösterilmesini kabul etmiyoruz. Bu yayını emeğiyle, kanıyla, canıyla Türkiye’nin dört bir yanında çalışan hekim arkadaşlarımıza bir saldırı olarak algılıyoruz. Ayrıca hekimler üzerinden haksız kazanç elde etmeyi kendilerine ana hedef seçen bu tür art niyetli avukatların, kendi meslek örgütlerince de tespit edilerek gerekli cezaların verileceğini umut ediyoruz” açıklamaları ile sözlerini sonlandırdı.

 

HABER-FOTO: MERT POLAT

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖTYB Planlama ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
ÖTYB Planlama ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
GAZETECİLER, “DELİLER: FATİH’İN FERMANI” FİLMİNİ İZLEDİ
GAZETECİLER, “DELİLER: FATİH’İN FERMANI” FİLMİNİ...