Bilinçsiz Park Vatandaşları Çileden Çıkartıyor
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Bilinçsiz Park Vatandaşları Çileden Çıkartıyor

Kahramanmaraş’ta her geçen gün artan araba sayıları, getirdikleri park kirliliği ile trafiği adeta felç ediyor.

12 Eylül 2017 - 09:59

Kahramanmaraş’ın trafik yönünden can damarı olan Yeni Hükümet Caddesi ve bunun gibi caddelerdeki park sorunu sürücüleri ve yayaları çilede çıkartıyor. İşlek caddelerde arabalarını halihazırda dar olan yerlere park eden sürücüler, yolları tek şeritli olarak kullanmaya sevk ediyor. Çok yerde “park yasak” tabelası bulunmasına rağmen, araçlarını park etmeyi sürdüren vatandaşlar çevredekilerin tepkisine neden oluyor.

 Çevre halkı, “Son yıllarda birçok caddede yeme-içme mekanları açıldı. Araç sayılarının da aynı oranda arttığı şehrimizde trafik sorunları da kaçınılmaz oluyor. Kafelere gelenler araçlarını park edecek uygun bir yer bulamadığı için, dar olan yol üzerine bırakıyor. Bu da haliyle içinden çıkılması zor bir hale dönüşüyor. Bu gibi yeme içme ve alışveriş alanlarının bulunduğu mekanların yakınlarına otoparklar yapılması trafiği rahatlatmış olacaktır” dedi.

Toplu taşıma araçları tarafından yoğun olarak kullanılan caddeler üzerinde araçların manevralar yaparak parkomat alanlarına park ediyor olması trafiğin tıkanmasına neden oluyor. Hal böyle olunca sıkışan trafiğin içinde olmak ve park parası ödemek istemeyen vatandaş park yeri olarak ara sokakları seçiyor. 

Geçmiş dönemlerde belediyenin almış olduğu park yasağı olan sokaklar bu yıl kontrolsüz olduğundan dolayı gelişi güzel araçlar park etmeye başlayınca yoğun olan Kahramanmaraş trafiğini daha da içerisinde çıkılmaz bir hale dönüştürüyor. Yapılan hatalı parklar hem trafiği felç ederken, hem de yaya vatandaşlara büyük zorluklar çıkartıyor.

Kaldırıma park edilen araçlar da büyük sıkıntılar getiriyor

Belediyelere yapılan şikayetlere rağmen araç sahipleri konuya duyarsız kalmaya devam ediyor. İşgaller sadece sağlıklı yayalar için değil engelli vatandaşlar ve çocuklar için de tehdit oluşturuyor. Yayaların yürümesi için yapılan kaldırımlar, kentin hemen hemen her bölgesinde adeta işgal edilmiş durumda. Yayalara yürüyecek yer bırakmayan araç sahipleri yapılan şikayetlere rağmen kaldırım işgali konusunda ısrarlı davranmaya devam ediyor. Bazı marketlerin araçları da işgale dahil olunca vatandaşa İstanbul sokaklarında yürüyecek yer kalmıyor. Kamunun ortak kullanım alanı olup yaya geçişlerine ayrılan kaldırımlardan, yayalardan çok araçlar faydalanıyor.

Ara sokaklarda dahi trafiğin yoğun olduğu Kahramanmaraş’ta adım başı kaldırıma park etmiş araçlar, engelli ve çocuklar için de ciddi bir tehlike oluşturuyor. Yayalar ise kent merkezinde rahatlıkla yürüyebilmek için kaldırımların  kendilerine bırakılmasını istiyor. 

(GÖKHAN DÖKÜCÜ)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de parkta korkutan yangın
İzmir'de parkta korkutan yangın
AK Parti Çankırı Teşkilatı'na Şabanözü'nde büyük coşku
AK Parti Çankırı Teşkilatı'na Şabanözü'nde büyük...