ÇOCUKLARA EĞLENEREK TRAFİK BİLİNCİ AŞILANIYOR
Reklam

ÇOCUKLARA EĞLENEREK TRAFİK BİLİNCİ AŞILANIYOR

Çocuklara güvenli trafik bilincini aşılamayı hedefleyen Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü, Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde “Okul Yolu” projesi kapsamında stand açtı. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün de destek verdiği projenin önümüzdeki haftalarda kentteki tüm okul öncesi kurumlara ulaştırılması planlanıyor.

13 Mart 2018 - 13:14 - Güncelleme: 13 Mart 2018 - 13:20

  Görevli ekipler tarafından trafik kuralları ile işaretlerinin bir takım görseller üzerinde uygulamalı olarak gösterildiği çalışmayla okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki çocuklara erken yaşta trafik eğitiminin verilmesi amaçlanıyor.  Böylece her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

    “Trafik eğitim polis denetiminden daha etkili”

  “Okul Yolu” projesi hakkında bilgi veren Kahramanmaraş Emniyet’i Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hakan Doğan, trafik kazalarıyla mücadelede ‘trafik bilinci ve eğitiminin’ polis denetiminden daha etkili bir yöntem olduğunu ifade etti. Trafik eğitiminden beklenen sonuçların alınabilmesi için çocuklara erken yaşlarda bu kültürün verilmesi gerektiğini dile getiren Doğan, “Biz bu amaçla okul öncesi ve ilkokul 1., 2. sınıflara dönük görsellerle ‘Okul Yolu’ adıyla bir projeyi hayata geçirdik. Bu çalışmayla bir nevi oyun tarzında çocuklar okula giderken karşılaştıkları trafik kuralları ve işaretlerini anlayabilecekleri şekilde hazırladık” dedi.

  “Tüm okul öncesi kurumlara gidilecek”

  “Okul Yolu” projesinin üç gün Kahramanmaraş Piazza AVM’de tanıtılacağını belirten Hakan Doğan, “Buradaki programımız tamamlandıktan sonra önümüzdeki haftalarda ildeki tüm okul öncesi kurumlara giderek bu görseller üzerinden çocuklara trafik eğitimini sunacağız” diye konuştu.

  Okul Yolu projesi çerçevesinde çocuklara serviste giderken uymaları gereken kurallar, ailelere ait özel araçlarda nerede oturacakları, emniyet kemerini bağlama gibi bir çok eğitimin pratik olarak verildiğini dile getiren Doğan, şöyle devam etti:

  “Çocuklara verdiğimiz kartla da bir nevi bizim dedektiflerimiz oluyorlar. Emniyet kemerini bağlamayan anne ve babayı trafik polisinin yerine ikaz ediyorlar. Yine üst geçitler, oyun alanları hakkında yavrularımızı bilgilendiriyoruz. Çocuğa oyunun yolda değil de parkta oynanacağını öğütlüyoruz. Trafik ışıklarının önemini anlatıyoruz.  Onları araç koltuğuna   oturtarak emniyet kemeri bağlamasını uygulamalı şekilde öğretiyoruz. Böylece küçüklere hayati önemi olan bir bilinci aşılıyoruz.” (

 

Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Yaşlı adamı evinde gasp eden zanlılardan biri daha yakalandı
Yaşlı adamı evinde gasp eden zanlılardan biri daha yakalandı
 Kahramanmaraş’ta çığ altında kalan vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı
Kahramanmaraş’ta çığ altında kalan vatandaşın cansız...