DULKADİROĞLU’NDAN SIFIR ATIK PROJESİ!
Reklam

DULKADİROĞLU’NDAN SIFIR ATIK PROJESİ!

Sıfır Atık projesiyle şehrin doğu bölgesinde farklı noktalarına atıkmatik yerleştiren Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, geri dönüşüm cihazı Atıkmatik’i tanıttı.

12 Ekim 2017 - 10:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen Sıfır Atık projesine Dulkadiroğlu’ndan destek geldi. Kâğıt, evsel yağ, cam şişe, pet şişe, atık pil, bayat ekmek ve daha birçok konuda geri dönüşüm projeleri yaptıklarını hatırlatan Başkan Okay, Sıfır Atık projesi kapsamında geri dönüşümde yeni bir aşamaya geçtiklerini kaydetti. Okay, “Dulkadiroğlu Belediyesi olarak geri dönüşüm projelerine yoğun bir şekilde destek veriyoruz ve bunu da ilçemiz sınırları içerisinde disiplinli bir şekilde uyguluyoruz. İlçemiz sınırları içerisinde geri dönüşümle ilgili çalışmalar yapmaktayız. Malum bunu da daha önce ayrıntılı olarak farklı kategorilerde sizlerle paylaşmıştık. Mesela ekmek israfıyla alakalı kamuoyunun dikkatini çekmek ve bu ekmeği yeniden değerlendirme adına bizim çeşitli yerlerde ekmek toplama sepetlerimiz var bunları bugün yine tekrar yeniliyoruz” dedi.

Atık pil duyarlılığı için tüm okulları seferber ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Necati Okay, “Aynı şekilde kağıt toplama ile alakalı duyarlılığımız var. Bunun mevcut kullanılan kağıtların geri dönüşümününün biran önce sağlanması yani ormandaki ağaçtan elde edilecek kağıt hammaddesi yerine mevcut kullanılan kağıdı tekrar tekrar değerlendirme adına çok önemli bir görev icra ediyoruz. Ve ilçemiz sınırları içerisinde bu kağıdı topluyoruz. Aynı şekilde plastik şişe, metal kutularla alakalı da çalışmalar yapıyoruz. Aslında bizim öngörümüz şu: İlçemiz sınırları içerisinde topladığımız atıkların tamamının geri dönüşümü söz konusu. İnşallah bunları çeşitli projelerle hedefimiz topladığımız çöpün yüzde 100’ünü değerlendirmek. Bunun şimdi çeşitli kısımlarını değerlendiriyoruz ama değerlendiremediğimiz alanlar da mevcut” şeklinde konuştu. Çevreye duyarlılıkla alakalı 6 ay önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından atık toplama ile alakalı bir proje yapıldığını hatırlatan Okay, şöyle konuştu: “Sıfır atık projesi ve bunun ilk uygulamasını külliye alanında başlatmışlardı yaklaşık 6 ay önce. Bu projeyi çevre şehircilik bakanımız da desteklemekte teşvik etmekte. Biz şuanda bununla ilgili organizasyonumuzu kurup tam manasıyla sıfır atık projesini ilçemiz genelinde uygulayan ilk ve tek belediyeyiz. Yani biz şu anda bu sıfır atık projesini faaliyete geçirdik. Gerekli organizasyonları yaptık ve ilçemizin tamamında sıfır atık projesini şu anda uyguluyoruz. Bu atıkları topluyoruz, değerlendiriyoruz. Ekonomiye katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bizim bir diğer konumuz daha önce de tanıtımını yaptığımız atıkmatik cihazlarımız. Malum bu cihazlardan ilçelerimizin belirli bölgelerine yerleştirdik. Özellikle okullara yakın bölgelerde bunları değerlendiriyoruz. Bunun için Bizimkart uygulamamız var. Atıkları cihazın yuvasına yerleştirip kartları okutuyorlar. Bu kartlarda biriken puanları da belirli noktalarda nakde çeviriyorlar.  İşte Kahramanmaraş’ımızda 2 tane şubesi bulunan simit sarayıyla anlaşma yaptık. Bu simit sarayında buradaki toplayacakları puanlar karşılığında sabahleyin kahvaltılarını simit ve çayı bedavaya getirme imkânları var. Mesela pet şişeyi attıkları takdirde cihazlarımıza 1 puan alacaklar. Bu şekilde cam şişe attıkları takdirde 1 puan, metal şişe attıkları takdirde 2 puan alıyor arkadaşlar. Bu puanlarını belirli bir sayıya getirdikleri takdirde bu biriken puanlarla az önce bahsettiğimiz firmalardan sabah kahvaltılarını değerlendirme imkânı inşallah olacak diyoruz.”

Bu ödül ile atık toplama işini daha eğlenceli ve teşvik edici hale getirdiklerini kaydeden Başkan Necati Okay, şunları söyledi: “Biz tüm öğrencilerimizi başta ve tüm Dulkadiroğlu ilçesinde yaşayan kardeşlerimizi bu çevreye duyarlı vatandaşlarımız yapmış olduğumuz bu organizasyonlara katılmaya davet ediyoruz. İlçemiz sınırları içinde her taraftan buna katkı sunmak isteyen arkadaşlarımıza yer ve mekanlar mevcut. İnşallah bu dönüşümü de hızlı bir şekilde ekonomiye katkı sunacak halede getirme hedefimiz var. Bu kartlarımızı da vatandaşlar belediyemizden temin edebilirler. Bu ilerleyen günlerde bu kartı birçok şeye uyarlamak istiyoruz. Tabi bunun yoğunluğu arttıkça bunlardan faydalanma imkânı olacak. Şu andaki ilk uygulamamız bu şekilde.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PKK sığınağında yaşam malzemesi ele geçirildi
PKK sığınağında yaşam malzemesi ele geçirildi
FETÖ'den aranan emniyet müdür yardımcısı tutuklandı
FETÖ'den aranan emniyet müdür yardımcısı tutuklandı