ECZANELERDE RANT ÇARKI
Reklam

ECZANELERDE RANT ÇARKI

Kahramanmaraş’ta bazı eczanelerin sahte reçete üretip devleti milyonlarca lira dolandırıyor iddiasının ardından, konuyu araştıran Bugün Gazetesi şok bilgilere ulaştı. Bir hastayı aids bir hastayı ise kanser olarak gösteren bir eczacının o hastalar üzerine milyarlarca liralık ilaç yazdırıp büyük bir rant sağladığı öne sürüldü.

05 Nisan 2018 - 10:46

Kahramanmaraş gündemine bomba gibi düşen iddianın ardından konuyu derinlemesine araştıran Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yeni bilgilere ulaştı. Ayrıca konuyla ilgili Eczacılar Odası Başkanı Murat Aras’ın da düşüncelerine başvurdu. Eczacılar Odası Başkanı Aras, eczacılar birliği olarak SGK ile görüştüklerini ilaç sarfiyatının en aza indirilmesi için proje ürettiklerini ve yüzde 30 tasarruf yaparak projede başarılı olduklarını söyledi.  Hukuk ülkesinde kimsenin ceza almadan itham edilemeyeceğine de dikkat çeken Aras; “eczacılar 24 saat hizmet veriyor. Avrupa ülkeleri arasında ilaca en az para ayıran ülke biziz. İnanın bir sektörü itham etmek kolay olmamalı. Tabiki yanlış yapan varsa bunun cezasını çekecek ve oda olarak da yanlış yapanın karşısındayız. Suçlu olmadan suçlu ilan edilmemeli” Dedi.

Bugün gazetesinin yaptığı araştırma ile ismini vermek istemeyen bir eczane görevlisi bir eczacının neler yapabildiğini de gözler önüne serdi. İnsanın kanını donduracak iddiaları sıralayan eczane görevlisi, karne döneminde karnesini eczaneye bırakan bir çifte aids hiv virüsü teşhisi konduğunu ve yıllarca o hastalar üzerinde milyarlarca liralık ilaç yazıldığını iddia etti. Araştırılınca bunun ortaya çıkacağını net bir dille söyleyen eczane görevlisi Hiv virüsü taşımayan birine Aids teşhisi konularak periyodik bir şekilde devletin milyarlarca lira dolandırıldığını iddia etti.

Eczane görevlisi ayrıca bir engelli hastayı da kanserli gösterip yüzbinlerce ilaç yazıldığını, kanserli ilaçların bedellerinin ise çok yüksek olduğunu belirtti. Bazı eczacıların bu yola başvurduğunu ve bu yolla yüzbinlerce lira kazandığını dile getiren Eczane görevlisi devletin savcılarının ve kurum müfettişlerinin bu konuların üzerinde durmasını istedi. Ayrıca en çok da eşi doktor olan eczanelerin mercek altına alınması gerektiğini vurguladı. Karı koca arasındaki rant çarkını gözler önüne seren eczane görevlisi; “hasta ortada olmadan doktor reçeteyi yazıyor, eczacı eşine gönderiyor, eczacı da elinde son kullanma tarihi yakın ilaçların hepsini yazdırabiliyor. Kurban genellikle emekliden seçiliyor çünkü emekli yüzde vermediği için bunun farkına varamıyor. Bu genellikle raporlu hastalarda çok yapılıyor, ilaç hastanın evine kadar götürülüyor. Yönlendirme hukuki açıdan da yasak ama araştıran yok” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmat
    8 ay önce
    Eczası doktormu ki aids kanser teşhisi koysunda ilaç satsın böyle saçma sapan bir yazı görmedim çamur at yapışmazsa izi kalsın utanmaz insanlar varsa elinizde bil belge açıkca hangi sahtekar yapnışsa cezasını çeksin muz cumghuriyetinde mi yaşaıyaruz ben eczacı değilim ama ayıp yazık insalara çamur atmak utanmazlıktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Küfretti diye kuzenini öldürdü
Küfretti diye kuzenini öldürdü
 15 yıldır sağlık için her gün 20 kilometre yürüyen adama otomobil çarptı
15 yıldır sağlık için her gün 20 kilometre yürüyen adama...