EN GÜZEL HEDİYE KİTAPTIR!
Reklam

EN GÜZEL HEDİYE KİTAPTIR!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ta bu yıl 4’üncüsü yapılacak olan Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı öncesi basın bilgilendirme toplantısı yaptı. Erkoç, verilebilecek en güzel hediyenin kitap olduğunu belirterek tüm Kahramanmaraşlıları fuara katılmaya davet etti.

12 Ekim 2017 - 10:13

EN BÜYÜK SERMAYEMİZ İNSANIMIZ!

Kervanhan’da dün gerçekleştirilen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, “İnşallah Kitap ve Kültür fuarımızın 4’üncüsü Cuma günü başlatıyoruz. Tabi bu Kahramanmaraş’ımız açısından çok önemli bir fuar. Aslında Türkiye’miz açısından da çok önemli bir fuar. Biz her zaman şunu söylüyoruz: Türkiye’ nin zengin petrol kaynakları yok, zengin altın madenleri ya da doğalgaz kaynakları yok. Türkiye’ nin en büyük sermayesi beşeri sosyal sermayesi. Yani insanı biz insanımızı en iyi şekilde en donanımlı şekilde yetiştirmemiz gerektiğine inanıyoruz.  Bunun içinde ne yapabiliriz? Nasıl bir katkımız olabilir, düşüncesiyle yoğun gayret içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok kültürel etkinlikler yapmaktayız, birçok ulaştırma alanında, yeşil alanlarla ilgili çevre ile ilgili, arıtma tesisleri başta olmak üzere dev yatırımlar yapmaktayız. En önemlisi de insanımızın eğitimi ile ilgili, kültürümüz ile ilgili yaptığımız yatırımlar. Bu fuarda bu anlamda en iyisi olduğuna inanıyoruz. Çünkü insanın daha donanımlı hale gelmesi için insanın okuması gerek. Bize buyrulan ilk emir de zaten oku diye emredilmekte. Okumadan bilgiye erişilmez bu imkânsız bir olay” dedi.

SEVDİKLERİNİZE KİTAP HEDİYE EDİN!

Kahramanmaraş halkını kitap hediye etme seferberliğine davet eden Başkan Erkoç, şöyle konuştu: “Buradan halkımıza bir çağrıda bulunuyoruz: Vatandaşlarımız dostlarına, sevdiklerine kitap hediye edebilirler. Bence en güzel hediye kitaptır. Bu sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde birçok şirketimiz, hali vakti yerinde olan vatandaşlarımız, okullarımıza veya diğer eğitim kurumlarımıza bu kitap fuarından temin ettiği kitapları bağışlayabilir. Maddi durumu iyi olmayan evlatlarımıza bu kitaplardan hediye edebilirler. Ya da dostlarına, arkadaşlarına hediye edebilirler. Burada çok önemli bir katılım var. Buradaki yayınevi sayısı çok önemli. Bu yayınevlerindeki kitapları almak için yayınevlerini tüm Türkiye’yi dolaşmaya çalışsak; belki 1 ay zamanımız gider; ama biz bunların hepsini bir araya getiriyoruz. En güzel hediye kitap diyoruz. Kahramanmaraşlı hemşerilerimizi de birbirlerine kitap hediye etmeye davet ediyoruz. Özellikle çocuklara, gençlere verilebilecek en güzel hediyenin kitap olduğuna inanıyoruz.”

++++++++++++

Kahramanmaraş’ta özellikle çocuklara ve gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırması için kitap fuarının büyük bir fırsat olduğunu belirten Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bunun ancak yetişkinlerin desteğiyle mümkün olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, “Biz bu fuarla Kahramanmaraş’ımızın genelindeki başta çocuklarımız olmak üzere okuma isteği arzusu olan diğer yetişkinlerimizin de katılımıyla inşallah mükemmel bir fuar yapacağız. Tabi şu an bu fuara 263 tane yayınevi katılmakta. Bize başvuran katılmak için gelen 263 tane yayınevi var. Şehir dışından il dışından 160, Kahramanmaraş’ tan da 102 olmak üzere 262 şair ve yazar katılmakta. Tabi sadece bu fuar kitap tanıtımıyla değil okullarda söyleşilerle, konferans salonlarındaki panellerle inşallah devam edecek. Bu yıl inşallah Dil ve Edebiyat Derneği de çok önemli bir etkinliğini 19 Ekim’de Kahramanmaraş’ ta yapacak. Tüm Kahramanmaraşlılar da bu etkinliğe davetli. Bu yıl daha dolu olacağı inancındayız. Kahramanmaraş’ımız şiirin edebiyatın başkenti.  Osmanlıdan bu yana çok önemli isimleri bağrından çıkarmış. Başta Sümbülzade Vehbi Efendi olmak üzere işte cumhuriyet dönemlerimizin en büyük şairlerinden üstat Necip Fazıl, Erdem Beyazıtlar, Cahit Zarifoğluları, Nuri Pakdil, Rasim Özden Ören, Âşık Mahsuni Şerifler, Abdurrahim Karakoçlar, Sezai Karakoç başta olmak üzere Kahramanmaraş’ın bağrında yetişmiş birçok insanın da yolu Maraş’tan geçmiş buralardan ilham aldığı inancındayız” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN KATILIMI ÇOK ÖNEMLİ!

Kitap ve Kültür Fuarı’nın her sene daha renkli geçtiğini belirten Erkoç, şöyle konuştu: “Biz Kahramanmaraş’a şiirin edebiyatın başkenti diyoruz. Bunun alt yapısını oluşturmamız gerektiğine inandığımız için de göreve geldiğimiz ilk işimiz bu fuar organizasyonunu gerçekleştirmek oldu. Hamdolsun şimdiye kadarda başarıyla devam etmekte. İnşallah Kahramanmaraş halkının katılımıyla bu yıl daha da güzel olacağı inancındayız. Her yıl daha da gelişmekte. Önemli olan insanımızın katılımı ilgisi. Bu yıl daha geniş bir yelpaze var yayın evleri açısından daha çok katılım var. Yayın sayısı da daha büyük olan yayınevleri de katılmakta. İnşallah Kahramanmaraş’ımız için hayırlı olur ama buradan tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimize çevre illere özellikle çağrıda bulunuyorum: Bu fuara katılmalarını rica ediyoruz. Kendilerinin çocukların yeni çıkan kitaplarla buluşması çok önemli. Belki bir çocuğumuzun alacağı bir kitap onun gelecekte ufkunu açacak. Yani alacağı bir kitap okuyacağı bir kitap bir çocuğumuza yön verecek bu çok önemli arkadaşlar. Biz bunu çok önemsiyoruz.”

KİTAP BİLGİYE AÇILAN KAPIDIR!

Bir kitabın ortaya çıkmasının ve okuyucusuyla buluşmasının zorlu süreçten geçtiğini kaydeden Başkan Fatih Mehmet Erkoç, kitabın bilgiye açılan kapı olduğunu vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “Bu kitapların basılması için çok büyük emekler veriliyor. Kitaplar, büyük emekler sonucu baskıya hazır hale getiriliyor ve büyük organizasyonlarla insanlarla buluşuyor. Bu süreç çok zor bir süreç. Bu zamana kadar ki süreç hem yazarlar açısından hem yayınevleri açısından. Bizler de ülkemizin geleceği açısından bunları desteklemek zorundayız. Onun için tüm ailelere yeniden çağrıda bulunuyorum ve bu kitap fuarına katılmalarını bekliyorum.”

Erkoç, gazetecilerin kaç ülkeden ne kadar yazar ve edebiyatçıya davet gönderildiği yönündeki sorusuna şu cevabı verdi: “Yurt dışından Bosna Hersek’ten, Azerbaycan’dan katılanlar var. Letonya, Mısır, Bosna-Hersek ve Azerbaycan’dan katılımcılarımız var. Gönül ister ki dünyanın her yerinden herkes gelsin. Ama herkesin bir programı var. Herkesin ta bir yıl önceden belirlenmiş 2 yıl önceden belirlenmiş programı var. Keşke Nobel ödüllü yazarlar da katılsa! Türkiye’nin en büyük yayınevlerini, Türkiye’nin en önemli eserlerini getiriyoruz. Amacımız vatandaşla kitapları buluşturmak ve okuma alışkanlığını artırmak. Şimdi Milli Eğitimle görüşüyoruz. Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere Milli Eğitimde ki arkadaşlarımız bu kitap fuarlarından sonra Maraş’ta öğrencilerin okuma alışkanlığının çok arttığını söylüyorlar. Çok mutlu oluyoruz. Bakın eğitime çok büyük katkısı var. Mesela bu fuarda sergilediğimiz eserleri 1 ay İstanbul ve Ankara’yı gezsen şu kitapları toplayacağım desen 1 ayda satın alamazsın. Paranızı cebine koysanız özel arabanla gezseniz 1 ayda bu kitapları bulamazsınız. Biz bunların hepsini bir araya getiriyoruz ve hamdolsun burası bir adres oldu. Adam geliyor 1 yıllık okuyacağı kitapları alıp gidiyor.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa günü yükselişle tamamladı
Fenerbahçe'nin yeni sezon formaları tanıtıldı
Fenerbahçe'nin yeni sezon formaları tanıtıldı