ERKOÇ’TAN ŞAMPİYOAN’A TEŞVİK ÖDÜLÜ
Reklam

ERKOÇ’TAN ŞAMPİYOAN’A TEŞVİK ÖDÜLÜ

Hırvatistan'ın Zagreb kentinde düzenlenen Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda serbest sitilde 60 kiloda dünya şampiyonu olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sporcusu Hamza Alaca, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından 40 cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

11 Temmuz 2018 - 09:26

Türkiye'ye serbest sitilde 5 yıl aradan sonra dünya şampiyonluğu getiren Hamza Alaca, beraberinde Mayıs ayında Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen Avrupa Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda serbest sitilde 48 kiloda ikinci olan Halil Gökdeniz ile Haziran ayında İstanbul'da düzenlenen 23 yaş altı Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest sitilde 61 kiloda üçüncü olan Ertuğrul Kahveci ile geldiği Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde davul zurna eşliğinde Başkan Fatih Mehmet Erkoç tarafından karşılandı.

BAŞKAN ERKOÇ TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİLER

Daha sonra güreşçileri makamında ağırlayan Erkoç, Hamza Alaca'ya 40, Halil Gökdeniz ile Ertuğrul Kahveci'ye 10'ar cumhuriyet altını hediye etti. Başkan Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı sporcusu olan güreşçilerin sadece Kahramanmaraş'ı değil tüm Türkiye'yi gururlandırdığını söyledi. Erkoç, şöyle konuştu:

"Hamza kardeşimizi tebrik ediyoruz, Allah ondan razı olsun. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı sporcumuz Hamza'mız dünya şampiyonu olarak orada istiklal marşımızı okuttu, ay yıldızlı al bayrağımızı göndere çektirdi. Hem Kahramanmaraş'ımızın, hem Türkiye'mizin, hem de aziz milletimizin gurur kaynağı oldu. Bu gururu bize yaşattığı için kendisine teşekkür ediyoruz Allah razı olsun. Burada yine yanımda olan Ertuğrul kardeşimiz, Halil kardeşimiz de Avrupa şampiyonasında çok önemli başarılara imza attılar. Hamdolsun artık güreşte Kahramanmaraş geliyor tabandan yetişerek Kahramanmaraş Büyükşehir Spor Kulübü'nde dünya şampiyonları, Avrupa şampiyonları yetişmeye başladı."

“HEDEFİM OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU”

Hamza Alaca ise Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'a teşekkür ederek, "Hırvatistan'da Türk bayrağını dalgalandırmak çok onur verici bir duygu. İnşallah bu başarıyı büyüklerde 2020,2024, 2028 olimpiyatlarında da devam ettirmek istiyorum" dedi. Oğlunu yanız bırakmayan Hasan Alaca da manevi dünyanın en mutlu insanı olduğunu belirterek, Hamza Alaca'nın dünya şampiyonu olarak kendisine en güzel Babalar Günü hediyesi verdiğini söyledi.

KAHRAMANMARAŞ 27 YIL SONRA DÜNYA ŞAMPİYONU ÇIKARTTI

Bir dönem Türk güreşine damgasını vuran Kahramanmaraş 27 yıl aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu çıkardı. Hırvatistan’ın Zagrep kentinde devam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM da yetişen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza Alaca Altın madalya kazanarak tarihi bir başarının altına imza attı.

RAKİPLERİMNE MİNDERİ DAR ETMİŞTİ

60 kiloda ülkemizi temsil eden Mersin Doğumlu Kahramanmaraş Belediyesinin sporcusu Hamza Alaca ilk turdan itibaren rakiplerine minderi adeta dar etti. Son olarak finalde Yunanistan’dan Georgios Koumioumtsidis’le karşılaşan Hamza muhteşem bir oyun sonunda rakibini 2:30’ dakikada 10-0 sayı tuşu ile yenerek Dünya şampiyonu oldu. Bu sonuçla Türkiye 5 yıl aradan sonra Yıldızlar Dünya şampiyonasında Serbest Stilde ilk altın madalyasını kazanmış oldu. Türkiye Serbest Stilde en son Altın madalyasını 2013 yılında Selim Kozan’la kazanmıştı. 92 kiloda Bir diğer altın madalya umudumuz Ömer Ağtaş ise finalde Asya şampiyonu İran’lı güreşçi Alireza Abdollahi ‘ye şanssız bir şekilde yenilerek gümüş madalyada kaldı ve tarihi bir başarıyı kıl payı kaçırmış oldu. Şampiyonada ayrıca Ahmet Yücel’de bronz madalya kazandı. Böylelikle Serbest güreş takımımız 1 altın 1 gümüş 1 bronz toplam 3 madalya kazanmış oldu. Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te yapılan Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasına katılan Türk Güreş Milli Takımı şampiyonadan 3 madalya ile ayrıldı.

AZMİ İLE DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTI

Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te devam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında Avrupa Şampiyonu da olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı Güreşçisi 60 kg Hamza Alaca finalde karşılaştığı Yunanlı Georgios Koumioumtsidis'i 2,30 dakikada (10-0) sayı tuşuyla yenerek Dünya Şampiyonu oldu. 45 kg Ahmet Yücel de İsviçreli rakibi Thomas Fischer'i (10-0) sayı tuşuyla yenerek Bronz Madalya kazandı. 51 kg Adem Burak Uzun ise Bronz madalya Müsabakalarında Hintli Aman Aman'a (9-4) yenilince dünya 5.oldu. Avrupa 2.si oldu. Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında 92 kg Ömer Ağtaş finalde karşılaştığı Asya Şampiyonu İranlı Alireza Abdollahi'ye sayı ile yenilince Dünya 2.si olarak Gümüş madalya kazandı. Böylece Türkiye Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında 1 Altın 1 Gümüş 1 Bronz Toplam 3 Madalya kazandı.

ASRIN GÜREŞÇİSİ’NİN İZİNDE İLERLİYOR

Adını babasının hayran olduğu "Asrın güreşçisi" unvanlı Hamza Yerlikaya'dan alan Hırvatistan’ın Zagrep kentinde devam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM da yetişen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza Alaca dünya ve olimpiyat şampiyonlukları hedefliyor. Mersin'de babası ve ağabeyinin güreşçi olması nedeniyle küçük yaşlarda spora başlayan, katıldığı yarışmalarda çeşitli yaş gruplarında bugüne kadar 15 kez Türkiye şampiyonluğuna ulaşan Hamza Alaca, başarısını uluslararası müsabakalarda da sürdürerek taçlandırmak istiyor.

TOHUM’DA YETİŞTİ, DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Kahramanmaraş Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi(TOHM) da yetişen 60 kiloda ülkemizi temsil eden Mersin Doğumlu Kahramanmaraş Belediyesinin sporcusu Hamza Alaca gibi şampiyonları bünyesinde barındırıyor. Pehlivanlar diyarı olan Kahramanmaraş Spor bakanlığı doğrultusunda Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkarmak için çaba sarf ediyor. Türkiye’nin olimpiyatlarda kendini biraz daha ileriye taşıması, çıtayı yükseltmesi adına Tohum projesi öncelikle Türkiye’de 12 ilde daha sonra 2-3 ilde pilot il olarak konulmuştu. Kahramanmaraş’ta bu proje çok iyi bir şekilde alt yapısıyla birlikte yer buldu. Bir tarafta güreş Eğitim Merkezi ve Türkiye Olimpik hazırlık Merkezi Kahramanmaraş'ta güreşin Türkiye standartlarının üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Bu da altyapıdan üst yapıya kadar A Milli Takım seviyesine kadar gerçekten kaliteli bir güreş anlayışına doğru götürüyor. Hırvatistan’ın Zagrep kentinde devam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM da yetişen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza Alaca Altın madalya kazanarak tarihi bir başarının altına imza attı. Hamza gibi Olimpik hazırlık Merkezinde çeşitli kulüplerin sporcularını barındırıyor. Bunun içerisinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı, Gençlik spor var aynı zamanda güreş eğitim merkezimizin sporcularda var. TOHM sporcuları var. (HABER: İLKER YİYEN)

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI
UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI
KAYGUSUZ DULKADİROĞLU’NA ADAY
KAYGUSUZ DULKADİROĞLU’NA ADAY