EYT, ERKEN EMEKLİLİK DEĞİLDİR!
Reklam

EYT, ERKEN EMEKLİLİK DEĞİLDİR!

Emeklilikte yaşa takılanlar adına konuşan Kahramanmaraşlı İsmet Gedikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanlış bilgilendirildiğini ve EYT'nin Erken emeklilik algısını üzerinden çarpıtıldığını söyledi.

23 Ekim 2018 - 12:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında emeklilikte yaşa takılanlar konusuna değinerek,"Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur." demişti.

Kahramanmaraşlı İsmet Gedikli ise Erdoğan'ın açıklamalarının kendilerinde bir hayal kırıklığı yaşattığını söyledi. Gedikli, ''Geçen hafta,Cumhurbaşkanımızın yaptığı EYT açıklaması, biz EYT'lileri hayal kırıklığına uğrattı'' dedi.

Cumhurbaşkanımızın açıklaması 4447 sayılı yasanın geriye dönük işletilerek,emeklilik hakkımızın GASP edilmesi yönünde değil de, "Erken emeklilik" algısı üzerineydi diyen Gedikli, ''Bir bayan olan EYTSYDD Başkanı Sayın Gönül Boran Özüpak hanımı örnek gösterirken, Bay olarak kendisini örnek gösterip 46 yaşında Emekli olduğunu anlatabilirdi. Evet Cumhurbaşkanımız 46 yaşında Emekli olduğunda yasalar öyleydi. EYT'de SSK'ya sisteme giriş yaptığında da sistem öyleydi. 08.09.1999'da çıkarılan 4447 no'lu yasa geriye dönük işletildi. Bu kadar Net bir hadisede tüm muhalefet partileri dahi mutabık olmuş, EYT çözümü için önergeler vermişken, Geriye tek şey kalıyor, oda Sayın Cumhurbaşkanımızın yanlış bilgilendirildiğidir. Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz EYT'yi yeniden değerlendirmesidir'' ifadelerine yer verdi.

Emeklilikte Yaşa Takılan, EYT'liler ise bir an önce haklarının verilmesini istiyor. Sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında şöyle konuştu; "Emeklilik için 1999 yılına kadar yalnızca hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır."

Emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında dernek kurulması ile ilgili olarak ise Erdoğan, "Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının en büyük ispatıdır. Bu derneğin başındaki hanımefendi, 1992 yılında sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemimize dahil olmuş. Şayet eski sistem devam etseydi bu hanımefendi 2012 yılında, 38 yaşında emekli olacaktı. Halihazırdaki sistemdeki kademeli yaş uygulaması sebebiyle bu hanımefendi 2022 yılında yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Esasen bu kişi zaten emeklilik hakkını kazanmış durumda. Sadece emekli maaşı alabilmesi için bu yaşı beklemesi gerekiyor'' dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama olmadığını vurgulayan Erdoğan, "20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacaktır demektir. Böyle şey olur mu? Buna dünyanın hiçbir ülkesinin sosyal güvenlik sistemi dayanamaz. Zaten oralarda da böyle bir uygulama yok. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde 40'lı yaşlarda emekli olmanın belki bir izahı vardı ama bugün ülkemizde ortalama insan ömrü 78'i geride bıraktı'' dedi.

48 yaşında emekli olan bir kişinin bile yaklaşık 30 yıl sistemde kalacağını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti, "Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu rakam Avrupa ülkelerinde 65'tir. Türkiye kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor. Ülkemizde ortalama sigortalılık süresi 26 yılken emeklilikte geçen ömür 27 ile 31 yıl arasındadır. Avrupa'da sigortalılık ortalama süresi 35 yılken emeklilikte geçen süre de genellikle 20 yılın altındadır. Ülkemizde bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Görüldüğü gibi mevcut durumda dahi emeklilik sistemimiz içler acısı bir haldedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun hesaplamalarına göre emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunların 1 milyon kadarı devlet memuruyken kalanları hizmet akdiyle veya kendi hesabına çalışanlardan oluşuyor. Bunlardan 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam toplamda 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum."

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKILLI ŞEHİR TEKNİK DESTEK SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
AKILLI ŞEHİR TEKNİK DESTEK SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
BAŞKAN ERKOÇ’TAN KÜLTÜR KAMPÜSÜ’NDE İNCELEME
BAŞKAN ERKOÇ’TAN KÜLTÜR KAMPÜSÜ’NDE İNCELEME