FIRINCILARA EFSANE BAŞKAN ADAYI!
Reklam

FIRINCILARA EFSANE BAŞKAN ADAYI!

Kahramanmaraş’ta fırıncılık sektöründe 28 yıllık tecrübesi bulunan Ekmek Sarayı işletmecisi Mustafa Gündeş, Fırıncılar Odası’na başkanlığını açıkladı.

08 Ocak 2018 - 09:15 - Güncelleme: 08 Ocak 2018 - 10:28

. Fırıncılık sektörünün ihtiyaç ve beklentilerini çok yakından bildiği için adaylığını açıkladığını belirten Gündeş, “1991 yılından bugüne fırıncılık sektöründe çıraklığından tutun kalfalığına, ustalığına kadar tecrübem var. Yaklaşık 28 yıldır sektörde hizmetimiz var. Biz fırıncılık sektöründe ailecek varız. Ailecek bu sektörü seviyoruz. Bu nedenle sektörün ihtiyaçları, beklentileri, eksiklikleri nelerse bunları çok iyi biliyoruz. Bu nedenle ustalarımız ile yaptığım istişareler sonucunda Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum” dedi.

Somun, pide ve lahmacun fırınlarının çok ciddi problemleri olduğunu kaydeden Fırıncı Ustası Mustafa Gündeş, “Meslek olarak biz çok garip kaldık. Çok sahipsiz kaldık. Bizim mesleğin sıkıntılarını kimse dile getirmedi. Lahmacun fırınlarının da ciddi problemleri var.  Kimse bu mesleğin dertleriyle dertlenmedi. Eğer esnaf kardeşlerimiz bize teveccüh gösterirse fırıncılık sektörünü zirveye taşıyacağımıza inanıyorum. Lahmacun imalatı yapan işletmeleri de en güzel şekilde temsil edeceğim” ifadelerine yer verdi.

Gündeş, şöyle konuştu: “Bizim esnaf ziyaretlerimiz oluyor. Bütün esnaflarımızın sorunlarını sıkıntılarını dinliyoruz. Elini sıkmadığımız, sorunlarını dinlemediğimiz hiçbir meslektaşımız kalmayana kadar da devam edeceğiz. Biz, Kahramanmaraşlı fırıncılar olarak aşırı derecede yıprandık. Bizim çok eksiklerimiz var. Bu eksikliklerimizi gidermek için de bu yola baş koyduk. Un fiyatlarına zam geliyor; ama hiç kimse un fiyatına zam geliyor, diye açıklama yapmıyor. Ekmeğe küçücük bir zam yapılacağı zaman herkes ayağa kalkıyor. Bir Oda Başkanı veya Federasyon Başkanı olarak biz de çıkalım; una zam yapıldığını açık açık söyleyelim. Yani ekmeğe zam yapıldı algısı değil de una zam yap yapıldı algısı oluşturmak gerekiyor. Bunu insanlara anlatmamız lazım. Aksi takdirde fırıncılar olarak zor durumda kalıyor ve halkla karşı karşıya geliyoruz. Bizim ekmeği pahalıya satma gibi bir düşüncemiz yok. 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gün ben unun torbasını 58 liraya alırken; 1 Ocak itibarıyla un 72 lira oldu. Bu kadar kısa süre içerisinde un çok yüksek meblağlara geldi. Ama kimse unun zamlandığını dile getirmedi. Bizim maliyetleri bir an önce düşürmemiz gerekiyor. Eğer maliyetler düşerse esnafımız kazanır. Eğer ki esnaf kardeşlerim beni başkan seçerse ekibimle beraber tüm esnaf arkadaşlarımızın da desteğiyle bu düzensiz zamların karşısına dikileceğiz. Şu anda maliyetler çok yüksek. 75 kuruşa simit satan esnafımız var. Susamın torbası 220 lira, unun torbası 76 lira! Yani bunun kurtarması çok zor.”

DEV PROJELER VAR!

Kahramanmaraş’taki fırıncıların sorunlarını çok iyi bildiğini ve bu sorunların çözümü için projeler geliştirdiklerini ifade eden Başkan Adayı Mustafa Gündeş, “Mustafa Gündeş olarak yaptığım 3 tane çalışma var. Bunlardan bir tanesi Fırıncılar Lokali! Çok acil olarak lokal yapmamız gerekiyor. Çok ciddi problemlerimizi, işçi problemlerimizi bu lokal ile çözeceğiz. Görüştüğüm yerler var. İnşallah göreve gelirsem ilk bir hafta içerisinde lokalimizi faaliyete geçireceğim. Öncelikle Kahramanmaraş somun fırıncıları olarak bir kooperatif kurarsak, tek elden dağıtım yaparsak, bizim bayat ekmek iade işimiz de olmaz. Nasıl ki servisçiler, otobüsçüler kooperatif kurmuşsa; biz, fırıncılar da kooperatif kurmalıyız. Taşıma tarafsız şirketler tarafından yapılacak hiç kimsenin ekmeği çöpe gitmeyecek, bayata kalmayacak. Yani maddi ve nevi zarara uğramayacaklar. Biz neden kooperatif olamayalım ki? Aksi takdirde hem maddi hem manevi olarak zarara uğramaya devam edeceğiz. Ben Mustafa Gündeş olarak; esnafının derdi benim derdim, deyip sizden önce koşacağıma size söz veriyorum. Bizim cenazelerimiz oluyor. Cenazelerde zaten esnafımız kendi dükkânını kapatıyor. Gidip misafirlerine lahmacun yapma şansımız yok. Biz Fırıncılar Odası olarak ekibimle beraber gideceğiz meslektaşımızın cenaze yemeğini vereceğiz. Yine esnafımızın düğünü olacak. Biz Fırıncılar Odası olarak en önde olacağız” şeklinde konuştu.

FIRINCILARIN TEK SORUNU KALMAYACAK!

Fırıncıların karşılaştıkları tüm problemlerde devrede olacağını aktaran Gündeş, şunları söyledi: “Dükkân sahipleri ile problem yaşadıklarında birebir görüşeceğiz. Maliyede bir derdi varsa; bu sorunun çözümü için en önce ben gidip görüşeceğim. Ben bir genç bir kardeşiniz olarak bir kere fırsat istiyorum. Size söz veriyorum eğer ki ilk 2 yılda bana derseniz ki; sen bu işi beceremiyorsun, meslektaşlarından böyle bir tepki gelirse ikinci yılımda ben bu işi bırakırım. Çünkü benim amacım başkan olmak, koltuğa oturmak, onu yıkmak, bunu yıkmak değil. Benim tek bir tane amacım var: O da meslektaşlarıma hizmet etmek. Ben en güzel şekilde meslektaşlarıma hizmet etmek istiyorum. Onların dertleriyle dertlenmek istiyorum. Bizim fırıncıdan başka kimsemiz yok. Benim arkadaşlarımın hepsi fırıncı: Eşim, dostum, arkadaşım hepsi fırıncı! Bizim kimsemiz yoksa derdimize de yine kendimiz ortak olacağız. Heyecanla çıktığımız bu yolda il ve ilçelerdeki bütün fırıncı arkadaşlarımı en şekilde en güzel şekilde temsil edeceğiz. Ben Mustafa Gündeş olarak öncelikle bütün meslektaşlarımın emrinde olacağımı buradan ifade etmek istiyorum. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin benim için hiç kimse önemli değil. Benim için önemli olan fırıncılık sektörüne hizmet. Bu sektöre kim hizmet ediyorsa ben de onlara yardımcı olarak en güzel şekilde bu sektörü ayağa kaldırmak için elimden geleni yapacağım.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ELİF ANANIN OĞLU VEFAT ETTİ
ELİF ANANIN OĞLU VEFAT ETTİ
ELBİSTAN BELEDİYE BAŞKANI GÖREVLERİNDEN UZAKLAŞTIRMA
ELBİSTAN BELEDİYE BAŞKANI GÖREVLERİNDEN UZAKLAŞTIRMA