GELİŞİME BAŞVURU YAPILDI
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

GELİŞİME BAŞVURU YAPILDI

TFF 2. Liglerin katılımı TFF tarafından tekrar onaylanırken Kahramanmaraşspor ise bu fırsattan istifade başvurusunu yaptı.

13 Eylül 2017 - 11:04

TFF 2.ve 3.Lig takımlarının yerel liglerde oynayacağı ilk statünün deklare edildiği 10 Temmuz tarihinden günümüze kadar süren sancılı dönemde, Gazetemiz aracılığı ile takibe aldığımız gelişmeler sonucunda takımlar bir kategori fire vererek tekrar Bölgesel Gelişim Ligi'ne dahil edildi.

TFF Yönetim Kurulu 2017-2018 Sezonu Gelişim Ligleri Statüsü'nü değiştirerek, yerel liglerde oynamasını kararlaştırdığı 2.ve 3.Lig takımlarını tekrar Bölgesel Gelişim Ligleri'ne dahil etti. TFF, 2017-2018 Sezonu'nda kriterleri yerine getirebilen 2.ve 3.Lig kulüplerinin katılabileceği Bölgesel Gelişim Ligi organizasyonu için başvurular alınmaya başlarken başvurular doğrultusunda Kahramanmaraşspor’da başvurusunu yaparak beklemeye başladı. Dört farklı yaş grubunda organize edilecek lig operasyonunda U15,U16,U17 ve U19 yaş grupları yer alacak olup, kulüplerin U14 yaş kategorileri ise bölgelerinde planlanan yerel liglere katılım sağlayacak. Bölgesel Gelişim Ligleri kapsamında yer alan yaş gruplarında Türkiye Finalleri ise düzenlenmeyecek.

KAHRAMANMARAŞSPOR MADDİ CEZADAN DOLAYI KUŞKULU

Şehrimizin Tek Profesyonel Temsilcisi Kahramanmaraşspor 2016-2017 Futbol sezonunda Gelişim Ligine katılım sağlamayı düşünüyor. Geçtiğimiz sezon Kahramanmaraş’tan tek takımın müracaat ettiği Coca-Cola Gelişim Ligi kapsamında uygulanan Bölgesel Gelişim Ligi (U14-U15-U16-U17-U19) kategorilerinde Spor Toto 2. Ligde mücadele eden Kahramanmaraşspor’a 250.000 TL’lik fatura kesilmişti. Geçen sezon da Tek takımla katıldığımız Spor Toto 2. Ligde mücadele eden Kahramanmaraşspor'un Coca-Cola Gelişim Ligi kapsamında uygulanan Bölgesel Gelişim Ligi (U14-U15-U16-U17-U19) kategorilerine katılım sağlaması ile birliklte Süper Lig, PTT 1.Lig ve çok az sayıda 2. ve 3. lig futbol takımlarının alt yapılarının da bulunduğu, 2016-2017 Sezonu Coca Cola Gelişim Ligi adı altında Bölgesel Gelişim Ligleri olan U14, U15, U16, U17, U19 ve Elit Akademi Ligleri U17 ve U19’da Kahramanmaraşspor alt yapı takımları katıldı. 2016-2017 sezonunda 5 bölge, 7 grupta planlanan lig organizasyonuna 76'sı profesyonel, 9'u amatör kulüp olmak üzere Coca-Cola Gelişim Ligleri Statüsü'nde yer alan katılım koşulları kriterlerini yerine getirebilen toplamda 85 kulüp katılırken liglerin ortasında sahaya çıkmayan Kahramanmaraşspor’a ceza kapıda diye daha önce duyurmuştuk. Her hafta AFDK’ya sevk edilen Kahramanmaraşspor 250.000 TL’lik cezaya maruz kalmıştı. Geçen sezon Gelişimden Cezalı olarak çıkan Kahramanmaraşspor bu sezonda başvurusunu yaptı ve geçen sezondan dolayı cezalı olması kafalarda lige alınıp alınmayacağı hususunda sorun kaldı.

KAHRAMANMARAŞ YENİDEN GELİŞİME HAZIR

2017-2018 Sezonu Coca Cola Gelişim Ligleri Statüsü, yayınlanması ile Kahramanmaraş’tan katılım sağlayacak olan takımları heyecan sardı. Bilindiği gibi Coca Cola Gelişim Liglerinin altyapı futbolcuları için çok önemli bir Pazar. Daha önceki yıllarda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor (1920 Maraşspor), Maraşgücü Spor ve Maraşspor takımlarının Gelişim Liglerine katılım sağladığı geçen sezon ve bu sezon ise birçok takımın katılım için hareketlendiği 2017-2018 Sezonu Coca Cola Gelişim Ligleri Statüsü gereği 2. Lig ve 3. Lig takımlarının gelişime açılması ile Kahramanmaraşspor sancılı bir bekleyişle ligin katılımcılarını bekliyor.

GELİŞİMİN AMACI GENÇLERE FUTBOLU SEVDİRMEK

Gelişim Liglerinin Amacı, futbolu içerisinde gelişme göstermiş, gelecek vaat eden ve daha önce akademi ligi tecrübesi bulunan futbolcuları yine bu ligde oynatarak hem o iline, hem de Türk futboluna kazandırmaktır. TFF Gelişim Direktörlüğü, oyuncu izleme ve seçme yaparken oyuncunun akademi liglerinde oynamasını göz önünde bulunduruyor. Milli Takım kapılarını aralamanın en kısa ve basit yolu da buradan geçiyor. Daha önceden bu liglerde kendilerini gösterme şansı yakalayan, şu anda profesyonel takımlarda forma giyen ve milli takım yaş gruplarında oynama şansı bulan birçok futbolcu bulunmakta. Bu yüzden Kahramanmaraş futbolunun gelişimi için akademi liglerini fazlasıyla önemsenilmeli.

20 EYLÜLDE BAŞVURULAR SONA ERİYOR

2017-2018 sezonunda kriterleri yerine getirebilen TFF 2. Lig ve 3. Lig kulüplerinin katılabileceği Bölgesel Gelişim Ligi organizasyonu için başvurular alınmaya başlandı. Başvurular, 20 Eylül 2017 tarihine kadar aşağıda yer alan taahhütnamenin eksiksiz doldurulması ve gerekli evrakların temini ile gelisimligleri@tff.org e-mail adresi üzerinden Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörlüğü'ne yapılacak. Eksik bilgiler içeren ve başvuru tarihinden sonra gönderilen taahhütnameler ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek. TFF 2. Lig ve 3. Lig ekiplerinin katılabileceği Bölgesel Gelişim Ligi kapsamında başvuruda bulunacak kulüplerin, eğitim, antrenman ve müsabakalarda fiilen kullanılan, mülkiyeti kendilerine ait veya sezonluk ya da uzun süreli bu kulüplere tahsis edilmiş, Genç Futbolcu Gelişim Programları'na özel, en az 4 adet soyunma odası ve bir hakem odasına sahip, en az 65x100 en fazla 68x105 boyutlarında, doğal çim veya uygunluğu TFF tarafından onaylanmış sentetik çim zeminli en az iki sahasının bulunması zorunlu olacak. Ayrıca, kulüplerin lig müsabakaları süresince kullanacakları müsabaka sahalarını bir asıl, bir yedek saha olarak belirleyerek, her iki sahanın da ilgili kurumlardan alınmış tahsis yazılarını, katılım taahhütnameleri ile birlikte TFF'ye göndermesi gerekli olacak. Dört farklı yaş grubunda organize edilecek lig operasyonunda U15- U16-U17-U19 yaş grupları yer alacak olup, kulüplerin U14 yaş kategorileri ise bölgelerinde planlanan yerel liglere katılım sağlayacak. Bölgesel Gelişim Ligi müsabakalarına katılacak kulüpler, U15 ve U16 yaş grubu için en az UEFA B; U17 ve U19 yaş grubu için en az UEFA A lisansa sahip birer teknik adam bulundurmak zorunda olacak. Bu kategorilerde yardımcı antrenörlük yapacak olanların en az UEFA B lisansına sahip olmaları gerekiyor. Bölgesel Gelişim Ligleri'ne iştirak edecek 2. ve 3. Lig kulüpleri, U15-U16 için bir, U17-U19 için bir teknik sorumlu bulundurabileceği gibi her yaş kategorisi için ayrı teknik sorumlu bulundurabilecek. Bölgesel Gelişim Ligi'ne katılacak kulüpler; profesyonel kaleci antrenörü diplomasına sahip en az 2 adet kaleci antrenörü ve bir adet Gençlik Geliştirme Programı Teknik Sorumlusu bulundurmak zorunda olacak. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu
Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu
Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu
Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu