GÖREVE DÖNMEYİ BEKLİYORLAR
Reklam

GÖREVE DÖNMEYİ BEKLİYORLAR

Bugün Gazetesinin gündeme getirdiği ve suçsuz oldukları yönde haber yaptığı Çağlayancerit Belediye eski Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz’ın tutuklanmasına, oğlu Manavgat Hâkimi Enes Saygaz’ın ise ihracına neden olan ByLock programının FETÖ’cüler tarafından gerçek kullanıcıların bulunmasını engellemek için İP’lerini kullanarak istem dışı yüklenen 11 bin 480 mağdurdan biri olduğu öğrenildi.

04 Ocak 2018 - 10:33 - Güncelleme: 04 Ocak 2018 - 10:36

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yaptığı haberle yine haklının yanında yer aldı. En doğru ve tarafsız haberleri yaparak her zaman haklının yanında yer alan Bugün Gazetesi 9 Ağustos 2017 tarihli nüshasında Çağlayancerit Belediye eski Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz ve oğlu Manavgat Hâkimi Muhammet Enes Saygaz’a sahip çıkarak suçsuz olduğunu belirtmişti. Oğlu Manavgat Hakimi Muhammet Enes Saygaz’ın gözaltına alındığı haberi üzerine Manavgat’a giden ve oğlunun sorgusunun tamamlanmasını beklerken Adliye koridorunda önce gözaltına alınıp sonra da telefonunda ByLock programı yüklediği iddiasıyla tutuklanan Çağlayancerit eski Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz, 8 ay tutuklu kalmıştı. Kendi telefonundaki ByLock iddiası oğlu Muhammet Enes Saygaz’ın da ihracına neden olurken; geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ’cülerin gerçek kullanıcıları tespitini engellemek için, İP’lerini kullanarak istem dışı Bylock programını yükleyen 11 bin 480 kişinin olduğunu açıklaması ve o listenin içerisinde de Saygaz’ın bulunması suçsuzluğunu resmen ortaya çıkardı.

Anakara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıkladığı ByLock yönlendirilmesi yapılan 11 bin 480 kişilik Mor Beyin listesinde yer alan Çağlayancerit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz: “Hapis yatacağımı rüyamda görsem inanmazdım” dedi. Mor Beyin tuzağının ortaya çıkmasıyla aklanan Saygaz hem kendisinin hem de oğlu Muhammet Saygaz’ın bir an önce görevlerine dönmeyi beklediklerini söyledi. Saygaz, şöyle konuştu: “Mor Beyin’in ortaya çıkması ve o listede benim adımın yer alması beni iki şeyden dolayı çok sevindirdi: Bunlardan birisi bendeki ByLock iddiasından dolayı haksız yere ihraç edilen oğlum Muhammed Enes’in tekrar göreve dönebilme ihtimalinin olması ikincisi de bana güvenen insanların güveninin boşa çıkmaması! Mor Beyin’in ortaya çıkmasıyla büyük bir yanlıştan dönüldü ve aylarca hatta yıllarca esarete mahkûm edilen insanlar özgürlüklerine kavuştu.”

 Mor Beyin tuzağını ortaya çıkmasıyla aklanan Çağlayancerit eski Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz, yanlışlıkla da olsa adının FETÖ listelerinde yer almasından rahatsızlık duyduğunu belirterek; “Bir gün hapis yatacağımı rüyamda görsem inanmazdım” ifadelerini kullandı.

Saygaz, yaşadığı acı dolu süreci en başından şöyle anlattı: “Ben Antalya’ya gözaltına alınan oğlumu ziyarete gitmiştim. Oğlum adliyeye çıkartıldığında; o savcıya ifade verirken ben de koridorda heyecanla sonucu bekliyordum. 10-15 dakika sonra 1 sivil polis yanıma gelerek 1cep telefonu numarası gösterdi. Bu numarayı hatırlıyor musunuz dedi. Ben de 15 senedir kendi kullandığım numaradır, dedim. O zaman buradan ayrılmayın, dedi. 10 dakika sonra geldi ve beni gözaltına aldılar. 5 gün emniyette gözaltında kaldım. Benim kullandığım numarada ByLock olduğu iddia edildi. Ben de bunun mümkün olmayacağını, hiçbir zaman FETÖ ile uzaktan yakından hiçbir ilişkim olmadığını söyledim. 5. Günün sonunda 28 Mart 2017’de adliyeye çıkarıldım. Avukatımla beraber hâkimin sorularını yanıtladım ve telefonumda Bylock olmasının mümkün olmadığını söyledim. Adliyede tutuklu yargılanmama karar verildi ve Antalya L tipi Kapalı Cezaevine sevk edildim

Burada beni FETÖ’den yargılananların bulunduğu C13 koğuşuna koydular. Burada 2 ay kaldıktan sonra son 6 ayım C2 koğuşunda geçti. Hapis yatacağımı rüyamda görsem inanmazdım. Suçsuzluğumu bildiğim için bunda bir yanlışlık olduğunu ve er-geç bu yanlışlıktan dönüleceğine inandım. Onun için de koğuş kapısının her açılmasında ismimin okunarak tahliye edileceğim günü bekledim.”

HAPİS HAYATI KİTAP OKUMAKLA GEÇTİ

Hapis yattığım süre içerisinde koğuştakilerin tutumunun çok iyi olduğunu dile getiren Saygaz, zamanının çok büyük bir çoğunluğunu kitap okuyarak geçirdiğini bildirdi. Saygaz, şöyle konuştu: “Orada polisler, öğretmenler, öğrenciler, esnaf ve işadamları bulunuyordu. 22 kişilik koğuşta 45 kişi ile 8 ay kaldım. Normal ziyaretçi görüşü yoktu sadece ailelerimizle görüşebiliyorduk. 2 ayda bir açık görüş ve haftada bir kapalı görüş, 2 haftada bir de 10 dakikalık telefon görüşmesi hakkımız vardı. Koğuşta günümüz daha çok kitap okuyarak geçiyordu. Tutukluluğum sürecinde yaklaşık 60 kitap okudum. Benimle beraber diğerleri de kitap okuyordu. Hapis başlangıcından tahliye olduğum güne kadar günlük tuttum. Burada kendimize en çok sorduğumuz soru: ‘Ben niçin burdayım’dı. Bulabildiğimiz tek cevap: Cenab-ı Allah’ın takdir ettiği kaderimizdi. Ankebut suresinin ilk 3 ayeti ile cevaplayabiliyorduk. Kendimizi ancak bu şekilde psikolojik olarak rahatlatıyorduk.”

“BAZEN ORADA UNUTULDUĞUMUZU DÜŞÜNÜRDÜM!”

Suçsuzluğunun anlaşılması için sürekli dua ettiğini kaydeden eski Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz, bazen umutsuzluğa kapıldıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Bizi ByLock iddiasıyla oraya attılar ancak dört duvar arasında ellerimiz kollarımız bağlı bir şekilde bunu ispatlama şansımız yoktu. Bazen hiçbir şekilde çıkamayacağımızı ve orada unutulduğumuzu da düşünüyorduk. Günlük gazetelerle gündemi takip edebiliyorduk. Her gün sabah 10.00’da getirilen gazeteleri heyecanla bekliyorduk. Acaba bizim lehimize bir gelişme yaşandı mı diye gazeteleri didik didik okuyorduk. Bu 8 aylık zor süreçte eşim ve oğlum çok çaba gösterdiler. Bizim lehimize olacak her türlü evrakı araştırdılar. Siyasilerle görüştüler. Ellerinden gelenin fazlasını yaptılar. Ben tutuklandıktan 2 hafta sonra memleketim Helete’den yaklaşık 100 kişilik bir grup Kahramanmaraş’ta Ak Parti İl Başkanımız ile görüştüler. Onların çok çabası oldu. Tüm Helete halkı bize kefil oldu. Beni tanıyan herkes suçsuz olduğuma sonuna kadar inandılar. Toprağım Helete başta olmak üzere; 3 yıl boyunca Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığım Çağlayancerit halkı ve Kahramanmaraş’taki dostlarımıza her daim yanımda oldukları için teşekkür ediyorum.”

“ÖZGÜR OLMAK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY”

ByLock listelerinde yanlış tespitlerin yapıldığının ortaya çıkmasıyla tahliye olma ümidinin arttığını vurgulayan Saygaz, şöyle devam etti: “Tutukluluğumun 8’inci ayında ilk duruşmaya çıktım. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kasım ayının ilk haftasında MİT ve BTK’nın ByLock listelerinde bazı yanlış tespitlerin yapıldığını öğrendim. Bu haberden dolayı duruşmaya tahliye umuduyla çıktım. ByLock ile ilgili raporlar dosyama konulduğunda ümitlenmiştim. Çünkü ByLock içeriği çıkmadı. Şifre ve kullanıcı adı çıkmadı. Bu da benim ByLock indirmediğimi gösteriyordu. ByLock sadece benim numarama yönlendirilmiş. Bunu da zaten Mor Beyin ortaya çıktığında herkes öğrendi. Duruşmadan tahliye çıkmasıyla çok sevindim. Özgür olmak çok güzel bir şey. En önemlisi de silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasının kalkması adımın temize çıkması beni son derece mutlu etti.”

ÜZÜNTÜNÜN YERİNİ MUTLULUK GÖZYAŞLARI ALDI

Tutukluluğu sürecinde ailesiyle görüştüğünde üzüntüden gözyaşı döktüğünü; ancak tahliyesinin ardından ailesine kavuşunca mutluluktan gözyaşı döktüğünü aktaran Saygaz, “Tahliye kararının ardından havayolu ile Adana’ya geldim.  Ailem beni burada karşıladı. Onları gördüğümde kalbim hızlı hızlı çarpıyordu. Çünkü onları esaret sürecinde gördüğümde üzüntüden gözyaşları döküyorduk; ama özgür bir şekilde onların arasında yer aldıktan sonra mutluluktan gözyaşı dökmeye başladık. Ben onları, onlar da beni çok özlemişti. Sonra yola çıktık ve memleketimize döndük. Burada da sevenlerim beni yalnız bırakmadı ve her zaman yanımda olduklarını gösterdiler. Mor Beyin’in ortaya çıkması ve o listede benim adımın yer alması beni iki şeyden dolayı çok sevindirdi: Bunlardan birisi bendeki ByLock iddiasından dolayı haksız yere ihraç edilen oğlum Muhammed Enes’in tekrar göreve dönebilme ihtimalinin olması ikincisi de bana güvenen insanların güveninin boşa çıkmaması! Mor Beyin’in ortaya çıkmasıyla büyük bir yanlıştan dönüldü ve aylarca hatta yıllarca esarete mahkûm edilen insanlar özgürlüklerine kavuştu” ifadelerine yer verdi.

AİLEMLE VEDALAŞMAK ÇOK ZORDU

Tutukluluk kararının ardından ailesiyle vedalaşmanın çok zor olduğunu anlatan Saygaz, son olarak şunları kaydetti: “Ben bu olaylar başıma gelmeden önce de devletime ve milletime sadıktım. Bu olaylar başıma geldikten sonra da aynı bağlılığım devam edecek. Çünkü biz vatanı ana bildik. Ve ana bizde kutsal bir varlıktır. FETÖ kumpaslarla insanların hayatını mahvetti. Bundan en çok zarar görenlerden biri de ben ve ailem. Bu tutukluluğum süresinde beni en çok üzen şey tutukluluk kararı verilmesinin hemen akabinde adliye bahçesinde iki sivil polisle beraber ailemle vedalaşmayı beklemek oldu. Ailemle vedalaşmak çok zordu. Çünkü gideceğim yer onların olmadığı bir yerdi. Orada vedalaşmayı beklemek, benim ve ailemin hafızlarından hiçbir zaman çıkmayacak acı bir anı olarak kaldı. Şimdi Mor Beyin listesinin ortaya çıkmasıyla omuzlarımdan büyük bir yük kalktı. Mor Beyin tuzağını ortaya çıkaran Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Av. Ali Aktaş, Adli Bilişim Uzmanlarından Koray Peksayar, Tuncay Beşikçi ve bu uğurda çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ELİF ANANIN OĞLU VEFAT ETTİ
ELİF ANANIN OĞLU VEFAT ETTİ
ELBİSTAN BELEDİYE BAŞKANI GÖREVLERİNDEN UZAKLAŞTIRMA
ELBİSTAN BELEDİYE BAŞKANI GÖREVLERİNDEN UZAKLAŞTIRMA