“HAYATTAYKEN HAYAT VERİN”
Reklam

“HAYATTAYKEN HAYAT VERİN”

Organ bağışı haftası sebebiyle Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, organ bağış sayısını arttırmak ve insanlarda organ bağışı bilincini geliştirmek amacı ile Ulu Caminin önünde stant kuruldu.

08 Kasım 2018 - 11:26 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 - 11:31


Organ bağışının öneminin anlatıldığı stantta Organ Bağış sayılarını arttırmak, halkı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacı güdüldü.


“KAHRAMANMARAŞ’TA SON 6 YILDA 1312 ORGAN BAĞIŞI GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Organ bağışının hayat kurtardığına dikkat çeken Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz, “3-9 Kasım organ bağışı haftasıdır. Bizde ulu caminin önünde stadımızı kurduk. Önümüzdeki  birkaç gün daha standımız açık kalacak. Amacımız vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilinçlendirmek ve onları organlarını bağışlamaya davet etmektir. Türkiye genelinde baktığımız zaman organ bağışı son 6 yılda 385 bin vatandaşımız organlarını bağışlamıştır. Kahramanmaraş’ta ise 1312 vatandaşımız son 6 yılda organ bağışında bulunmuştur. Şehrimizde vatandaşlarımız, 2017 yılında 215 civarında organ bağışında bulunurken 2018 yılında 250 civarında vatandaşlar organ bağışında bulunmuştur. Bu da şehrimizin bu işin üstüne daha fazla hassasiyetle yaklaştığı anlamına geliyor. Bununda giderek artacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ STANTLARA GELSİNLER”

Organ bağışında bulunmanın dinen bir sakıncası olmadığını vurgulayan Öksüz, Diyanet İşleri Başkanlığımız organ bağışlamanın sevap olduğunu ve herhangi bir sıkıntı yaratmayacağını bildiriyor. Şifa bekleyen kardeşlerimize organ bağışı yapmanın sevap olduğu bildiriyor. Vatandaşlarımız stantlara gelsinler. İlgili yerler konusunda da il müdürlüğü, ilçe sağlık müdürlüklerine, özel hastaneler, devlet hastaneleri ve üniversitesine başvuru yapabilirler. Organ bağışında bulunan kişilere kart veriliyor. Bilgiler otomatik olarak Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sisteme düşüyor. Ailelerin bilgisi olduğu zaman bu süreç hızlanıyor. İşlemin iptali de mümkündür. Kahramanmaraşlı halkın gerekli hassasiyeti göstereceğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

“ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK 26 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLEMEKTEDİR”

Şuanda birçok insanın organ nakline ihtiyaç duyduğunu belirten Öksüz, “Ülkemizde yaklaşık 26 bin kişi organ nakli beklemektedir. Bunun 22 bini böbrek bekleyen hastalarımızdır. 2018 tarihi itibari ile ilimizde 826 Kronik Böbrek Yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrek hastaları kadar şanslı değillerdir; uygun organ bulunmadığı takdirde kısa bir süre içinde yaşamlarını kaybetmektedirler. Türkiye de 2018 yılı kasım ayı itibarıyla organ nakli bekleyen hasta sayısı yaklaşık 26 000 olup bunların büyük çoğunluğu yani 22 000’i böbrek nakli beklemektedir” dedi.

“2018 YILINDA ORGAN BAĞIŞI YAPAN KİŞİ SAYISI TÜRKİYE DE DÜŞERKEN İLİMİZDE YÜKSELMİŞTİR”

Organ bağışı konusunda İstatistiki bilgiler veren Öksüz, “2018 yılında organ bağışı yapan kişi sayısı Türkiye’de düşerken ilimizde yükselmiştir. Türkiye de 2012 yılından 2018 yılına kadar bağış yapan toplam bağışçı sayısı 385 000 olup aynı yıllar arasında ilimizdeki toplam bağışçı sayısı 1 312’dir. 2017 yılı Türkiye deki toplam bağışçı sayısı 87 bin olup 2018 yılı kasım ayı itibarıyla bu sayı 55 bine düşmüştür. 2017 yılı ilimiz toplam bağışçı sayısı 218 olup,  bu sayı 2018 yılı kasım ayı itibarıyla 235 yükselmiştir.

 

BEYİN ÖLÜMÜ BİLDİRİM SAYISI TÜRKİYE’DE DÜŞERKEN İLİMİZDE YÜKSELMİŞTİR

Beyin ölümü bildirim sayısında açıklama yapan Öksüz, “Beyin ölümü bildirim sayısı Türkiye’de düşerken ilimizde yükselmiştir. Türkiye de 2011 yılından 2018 yılına kadar yapılan toplam beyin ölümü bildirim sayısı 14 bindir. Türkiye de 2017 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 2 bin olup 2018 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 1721 e düşmüştür. İlimizde 2017 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 17 olup 2018 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 35’e yükselmiştir” ifadelerini kullandı.

HABER-FOTO: MERT POLAT

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapanan yollar paletli ambulanslarla aşılıyor
Kapanan yollar paletli ambulanslarla aşılıyor
Seyir halindeki otomobil yandı
Seyir halindeki otomobil yandı