İSTEDİĞİNİZ OKULU TERCİH EDİN
Reklam

İSTEDİĞİNİZ OKULU TERCİH EDİN

Kahramanmaraş Milli Eğitim müdürlüğü talepler doğrultusunda Anadolu Lisesi kontenjanlarını artırdı. Puan sistemiyle girilen okullarda yer bulamayanlar, ilk nakil hakları için bugün son gün. Kahramanmaraş’ta 9’uncu sınıfa giden yaklaşık 21 bin öğrenciden 13 bininin nakil için müracaat etmesi bekleniyor.

10 Ağustos 2018 - 10:58

Liselere giriş sınavının ardından aldığı puan durumuna göre yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin başka okullara gitmek için nakil başvuru haklarının ilk dönemi bugün sona eriyor. Aldığı puanlara göre okullara yerleşen öğrenciler, başka bir okula gitmek için ilk nakil haklarını bugün kullanacak.

Kahramanmaraş il genelinde 9’uncu sınıfa giden 20 bin 899 öğrencinin okullara kaydı otomatik olarak bakanlıkça yapıldı. Okul yerini beğenmeyen 20 bin 899 öğrenciden en az 13 bininin nakil için müracaat etmesi bekleniyor.

Uzmanlar, tercih listelerini oluştururken istenilen okul dışındakilerin yazılmaması konusunda adayları uyarıyor. Çünkü nakilde bir tercihine giren öğrenci, ilk yerleştirmede kayıt hakkı kazandığı okulundan vazgeçmiş sayılacak. Girmeyenlerin ise ilk yerleştiği okuldaki hakkı devam edecek. Dört dönemde yapılacak nakil başvuruları 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül’de saat 17.00’ye kadar alınacak. Sonuçları sırasıyla 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül’de açıklanacak.

Kahramanmaraş’ta bulanan iki fen lisesi kontenjanlarını doldurdu. Fen liselerini puanına göre tercih etmek isteyen öğrenci, o okuldan başka okula giden öğrenciyi bekleyecek. İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi bu yıl 403 taban puanla, puan şartı tutan 120 öğrenciyi kabul etti. TOBB Fen Lisesi ise 408 puanla yine 120 öğrenciyi bünyesine aldı. Kahramanmaraş’ta bir tane bulunan Sosyal Bilimler Lisesi ise 327 taban puanla 120’nin kaydını otomatik olarak yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, gelen talepler üzerine tüm illerdeki Anadolu lisesi kontenjanını artırdı. Kahramanmaraş’ta ise 8 bin 416 olan kontenjan sayısı Milli Eğitim Bakanlığının talimatıyla 9 bine çıkartıldı. Bu yıl ilk defa liseye gidecek 20 bin 899 öğrenciden 9 bini Anadolu liselerinde eğitim görebilecek.  

Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne yapılabiliyor. Öğrenciler, nakil sürecinde okul müdürlüklerine giderek yerel yerleştirme ve merkezi sınavla alan liseler için en fazla 5’er tercih yapabiliyor. T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle e-Okul’a girdiklerinde önlerinde ilk yerleştirmelerde olduğu gibi bir ekran açılıyor. Kayıt alanı, komşu kayıt alanı ve diğer bölgelerdeki liseler ekranda görünüyor. Yapılan kontenjan düzenlemeleri de ekranda olacak. Örneğin, yeni açılan liseler varsa bunlar ekrana geliyor. Dönüştürülen meslek liseleri de aynı ismi korunarak ‘Anadolu lisesi’ türüyle ekranda yer alıyor. Liselerin içine ek şube açıldıysa bunlar iki ayrı lise gibi ekranda beliriyor. Örneğin, ‘X İmam Hatip Lisesi’nin içine Anadolu Lisesi şubesi açıldıysa bu lise ekranda hem ‘X İmam Hatip Lisesi’ hem de ‘X Anadolu Lisesi’ olarak yer alıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÖREVE YENİ BAŞLAYAN 7 KORUCU İÇİN YEMİN TÖRENİ DÜZENLENDİ
GÖREVE YENİ BAŞLAYAN 7 KORUCU İÇİN YEMİN TÖRENİ DÜZENLENDİ
DEVRİM:
DEVRİM: "KENDİ SAHAMIZDA ZOR BİR MAÇ DAHA OYNAYACAĞIZ"