KAHRAMANMARAŞ’A ’30.000 KİŞİLİK STADYUM’
Reklam

KAHRAMANMARAŞ'A '30.000 KİŞİLİK STADYUM'

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal; “Cumhur Başkanımızın da onayı ile 30.000 kişilik Stadyum yapacağız” dedi.

26 Haziran 2018 - 11:24 - Güncelleme: 26 Haziran 2018 - 12:26

Kahramanmaraşspor taraftarlarının merakla beklediği haber geldi. Aylardır, haftalardır sosyal medya ve gündemde çıkan stadyum haberlerine Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’dan cevap geldi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Aksu TV de katıldığı televizyon programında Kahramanmaraş’a 30.000 kişilik bir stadyum yapılacağını açıkladı. Aksu TV de konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Biz Kahramanmaraş'a 10-15 bin kişilik bir stadyum düşünmüyoruz. Kahramanmaraş'ımızın önümüzdeki 20 yıl spor alanında çok ciddi anlamda büyüyeceğini ve spor kulüplerinin markalaşacağını düşünüyoruz. Bunun için biz Kahramanmaraş'a 30 bin kişilik stadyum düşünüyoruz” dedi.

 

TARFATAR EN AZ 25 BİN DEMİŞTİ

Kahramanmaraş halkı Yeni Stadyum ısrarını sıkı bir şekilde takip ediyor ve “Yeni Stadyum yapılacaksa en az 25.000 kişilik kapasiteye sahip olmalı” diyor.

Kahramanmaraş halkının ısrarla istediği Yeni Stadyum konusunda sıcak gelişmeler yaşanıyor. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım Medya Başkanı Mahir Ünal ve Meclis İç İşleri Komisyon Başkanı - Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’in girişimde bulundukları çalışmalar ve açıklamaları hakkında halktan farklı taleplerin içeriği ile ilgili söylemler gelmeye başladı. Meclis İç İşleri Komisyon Başkanı - Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’in 15.000 kişilik yeni stadyum yapılacak açıklamasının ardından Kahramanmaraş halkının görüşlerini aldık ve yorumlarım tamamı Yeni Stadyum yapılacaksa en az 25.000 seyirci kapasitesinde olmalı. Amatör takımlar için bile 15.000 kapasiteli stadyumlar yapıldı. Kahramanmaraş’ın nüfusu 1 milyon 200 bin yani böylesine büyük bir şehre yapılacak 15.000 kişilik stadyum yetersiz gelecektir. Bu sene Kahramanmaraşspor’un 50. Yılı ve halk artık büyük hedefler istiyor. Bununla birlikte zaten PTT 1. Ligde oynanan maçlarda bile çoğu maçta dışarı da 5.000 civarında vatandaş kaldı ve stadyum dolduğu için maçlara giremedi. Yani 15.000 kapasite Kahramanmaraş’a yetersiz en az 25.000 kişilik olursa şehrin beklentisine cevap verilir. Düşük kapasite stadyum şehrin gelecek vizyonuna ve beklentilerine cevap vermez. Kahramanmaraşspor alt liglerde iddiasız olduğu zamanlarda bile 9.000 rakamlarını gördü. Yeni stadyum ile birlikte hedefler ve beklentiler büyüyecektir. Kahramanmaaraşspor 1. Lige çıktığı takdirde bu kapasite kesinlikle yeteriz gelecektir” yorumları yüksek sesle dile getiriliyor.

 

TARAFTAR İSYAN ETMİŞTİ

Yıllardır verilen sözler neticesinde yeni stadyum bekleyen Kahramanmaraş kamuoyu, umudunu 24 Haziran'da cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri ne bağlamış durumda idi. Maçlarını ortalama 5 bin kişiye oynayan Kahramanmaraşspor taraftarları seçim öncesinde sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanyalar ile 50.yılında Kahramanmaraşspor'a ve Kahramanmaraş'a yakışır bir stadyum istiyorlar. Son olarak Türkiye’nin 23 iline devasa statlar yapan Genlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı, yaptığı statlarla kıskandırmaya devam ediyor. Bazı illerde çürük raporu olan stadyumlar bakanlık tarafından yenilenirken Kahramanmaraş’ta ise güçlendirme ile yoluna devam ediyor. Kentte profesyonel maç oynanan 12 Şubat ve Hanefi Mahçiçek stadyumları Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Spor Alanı Güvenlik Sertifikası verilmeyeceğine dair yazısıyla Kahramanmaraşspor stadyumsuz kalmasıyla karşı karşıya kalırken, Kahramanmaraş’ın stat hayali, önümüzdeki günlerde yapılacak 24 Haziran'da cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri ne bağlamış duruma geldi.

 

SOSYAL MEDYA ÇALKALANDI

Türkiye'yi 16 yıldır yöneten Ak Partiye her zaman destek veren ve verdiklerini sözü herzaman yerine getiren Ak Partiden Twitter'da #KahramanmaraşStadİstiyor hashtag'ı açarak stadyum sözü bekleyen taraftarlar, Kahramanmaraş'ın büyük firmalarından Kahramanmaraşspor'a oyuncu transferi istiyorlar.

 

“ŞEHRİNDEN NEFRET EDENLERDEN BIKTIK”

Sosyal Medya üzerinden sitemlerini belirten taraftarlar “Yeni Stadlarla donatılan çevre illerimizin arasında hem kel hem fodul olmaktan ve duvara konuşmaktan yoruldum artık. Herkes siyasi rantı için herşeyi yapıyor. Fakat iş Kahramanmaraşspor olunca herkes kaçıyor. Çevremizde stadyum yapılmayan şehir kalmadı. Ülke genelinde 65 stadyum yapıldı. Bu kadar imkansız mı? Bu kadar zor mu? Yağan yağmur, kar, soğuk, fırtına hepsi bu şehrin insanlarının üstünden geçiyor. Neden ısrar ediyorsunuz. Yeni stadyumu bu şehirden daha çok kim hak ediyor. 9.000 kişilik çürük raporu olan, üzeri bile kapanmamış stadyumu bu şehire nasıl yakıştırıyorsunuz?” cümleleri ile stadyum istediklerini dile getiriyorlar.

 

SOSYAL MEDYADA STADYUM HER ZAMAN GÜNDEMDE!

Kahramanmaraşspor taraftarları bir hafta da iki kez Kahramanmaraşspor ismini Türkiye Gündemi yapmayı başardı. Önceki gün #Kahramanmaraşspor49Yaşında hastagını Türkiye gündemi yapmayı başaran Kahramanmaraşspor taraftarları Cumhurbaşkanımızın Kahramanmaraş Mitingi öncesi ise #KahramanmaraşStadİstiyor# hastagını Türkiye Gündemi yapmayı başardı. Twitter da yapılan gündem etiketi çalışmasına Kahramanmaraş’ın dost kulüpleri Süper Lig ekibi Göztepe ve Balıkesirspor gibi camialarda resmi sayları ve taraftar sayfaları olarak büyük destek verdiler. Sosyal Medya Uzmanlarının incelemeleri sonucu ortaya çıkan raporda #KahramanmaraşStadİstiyor hastagının 1 milyon 150 bin kişi tarafından görüntülendiği belirlendi. Konuyu mailler ve mesajlarla Cumhurbaşkanına taşımayı başaran Kahramanmaraşspor taraftarları Türkiye gündemi çalışmasının başarısının ardından birbirlerini tebrik ettiler ve destek veren camialara teşekkür ettiler. Kahramanmaraşspor taraftarlarının konuyu Türkiye gündemi çalışması yapması sonrası Cumhurbaşkanımıza yakın kaynaklardan olumlu dönüşün gerçekleştiği ve konunun Cumhurbaşkanımıza kadar ulaştığı öğrenildi.

 

EN AZ MALİYETİ 100 MİLYON TL’Yİ AŞIYOR

‘23 ilde 25 yeni stat’ projesiyle yola çıkan Gençlik ve Spor Bakanlığı 3 yıl kadar önce işe başlamıştı. Bu statların bazıları tamamlanırken birçoğu bitim aşamasına geldi, kimisi ise yalnızca proje olarak kaldı, gerçekleşmedi. İnşaat halindeki statların bulunduğu şehirlerdeki eski statların kapasitelerini, geçen sezonki seyirci ortalamalarını ve yeni kapasiteleri araştırdık. Ortaya çıkan tablo korkutucu. Sezon ortalaması bini geçmeyen birçok şehir için maliyeti en az 100 milyon TL’yi bulan ‘futbol alanları’ yapılıyor. Fakat çoğunun kapasitesi 30 binlerde olan bu yeni statların tablolardan görüldüğü üzere dolması neredeyse imkansız görünüyor.

 

12 ŞUBAT ATMOSFERİ TAŞIMIYOR

Geçtiğimiz sezonlarda bakıma alınan ve daha önce uzun bir süre atıl durumda bulunan 12 Şubat stadının Kahramanmaraşspor’dan gelen talep üzerine harekete geçilerek çalışmalar sonucunda yeniden hizmete açılıp stadyumla ilgili Stadyumun deprem güçlendirmesi, ışıklandırma, çim zemin ve diğer başlıklar halinde yapılması planlanan alanlar tek tek ayrı şirketlere ihale edilmesinde harcanan 7 Milyon liralık masrafın yapıldığı biliniyor.

 

KİM İSTEMEZ OLİMPİYAT STADYUMUNU

Kahramanmaraş’ın Tesisleşmede ilk 10’un içerisinde olduğuna vurgu yapan Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor il müdürü Ali İhsan Kabakcı sosyal paylaşım sitelerinde yapılan Yeni stadyumuna ilişkin olarak ise, “Spor Bakanlığımız Yeni Stadyumu yaparken önce Kentin sportif başarısını ve devletin arazisini ön plana alıyor. Maalesef Şehrimiz de Ne başarı var, nede devlete ait şehir merkezine yakın bir alan. Kahramanmaraş’ın Yeni Devasa bir Stadyumu olmamasını kim ister. Keşke Devasa Stadyumumuz olsa da şehrimizin profesyonel takımları rahat rahat müsabakalarını icra etse. Ama maalesef bilindiği gibi Kahramanmaraş Profesyonel futbolda kötü bir sezon geçiriyor. 3 sezon öncesi Bakanımızın geldiğinde Stadyuma iyileştirme çalışmaları yaptık. Kahramanmaraşspor PTT 1. Ligde 1 yıl asılı kalsaydı bu şehire Spor Bakanlığımız Yeni Stadyumu yapmak zorunda kalırdı. Çünkü PTT 1. Lig başarı yumağı lig olarak görünüyor. Bu nedenle şehir bir kalite artmış oluyor. Hal böyle olunca yatırımda o şehre akıyor. Yatırım anlamında kötü sırada değiliz. Şehir olarak spor yatırımlarında üst seviyelerdeyiz ama maalesef şehirde bir Stadyum sevdası aldı başını gidiyor ve 2-3 yıldır bu sevda ile yaşanıyor.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAPASİTEDEN BAHSETMEMİŞTİ

24 Haziran seçimleri kapsamında Kahramanmaraş!a gelen Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş Müftülük Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Kahramanmaraş'a yapılan spor yatırımlarından bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnşallah Kahramanmaraş hak ettiği, hasretle beklediği stadyumuna kavuşacak''dedi..

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Stadyumun kapasitesi hakkında herhangi bir konuşma yapmadı. Uzun zamandır Kahramanmaraşspor taraftarlarının ve Kahramanmaraş halkının ısrarla istediği Stadyum müjdesi geldi. Stadyumun proje çalışmaları başlıyor.

Uzun zamandır Kahramanmaraşspor taraftarlarının ve Kahramanmaraş halkının ısrarla istediği Stadyum müjdesi geldi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Meclis İç İşleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’in büyük çabaları ile Kahramanmaraş’a Yeni Stadyum Müjdesi bugün yapılan basın açıklaması ile duyuruldu.

Mahir Ünal ve Celalettin Güvenç’in Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan talepleri üzerine Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve ekibi Kahramanmaraş’a geldi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ak Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraşspor Eski Başkanı Fatih Mehmet Ceyhan, Kahramanmaraş Amatör Federasyon Başkanı Ergün Önal, Spor Taban Birlikleri yöneticilerinin katıldığı basın toplantısında Stadyum ve Kahramanmaraş’a yapılan spor tesisleri konuları açıklandı.

 

MAHİR ÜNAL, YENİ STADYUMUN PROJE ÇALIŞMASI BAŞLADI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, “Kahramanmaraş’a Hanefi Mahçiçek Stadyumunun olduğu yere çok amaçlı bir Stadyum yapacağız. Sosyal yaşam alanları, Alışveriş Merkezi, Yarı Olimpik Yüzme havuzu ve çevre düzenlemesi ile örnek bir proje yapacağız. Kendi masrafını karşılayan bir stadyum yapacağız. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Şu ana kadar Kahramanmaraş’a 100 milyon liralık spor yatırımı yapıldı. Yeni Stadyum ile birlikte bu rakam 200 milyonu bulacak. Bununla birlikte biliyorsunuz 2 ay sonra Kahramanmaraşspor’umuzun maçları başlıyor. Bunun içinde acil ihtiyaç olan 12 Şubat Stadyumunun Maraton Tribününü çok fazla masrafa girmeden hemen başlayarak kapatacağız. Bu sayede Yeni Stadyum yapılana kadar taraftarlarımızın sıcaktan, yağmurdan ve soğuktan zarar görmesini engelleyeceğiz” dedi.

 

“BİZ ÖNCE PLANLAR SONRA YAPARIZ”

Ünal, Ramada otelde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile Spor camiasına düzenlediği toplantıda, Kahramanmaraş'a yapılan spor yatırımlarını anlattı. Bir şeyi gerçekleştirebilmek için önce o şeyi planlayıp fizibilitesini yaptıklarını belirten Ünal, "Doldur boşalt atış serbest" ya da "Ben bugün sözü verip oyu alayım, yarın Allah kerim" demeyeceklerini, çünkü yarın bu milletle yüz yüze bakacaklarını söyledi. 16 yıldan beri verdikleri sözlerine yerine getirdikleri için milletin gözünün içine bakarak konuştuklarını vurgulayan Ünal, şehir için planladıkları yeni Kahramanmaraş Stadyumu projelerinin olduğunu ifade etti.

 

“YAPACAĞIMIZ STADYUM KENDİ MASRAFINI KURTARACAK”

Yapılan bir stadyuma 7 milyon ile 10 milyon lira arası yıllık devletin ödenek göndermek zorunda kaldığını spor camiasına anlatan Mahir Ünal, "Devlet bir yere 100-130 milyona stadyum yapıyor sonra da her yıl oraya 5 milyon ila 10 milyon arası ödenek ayırmak zorunda kalıyor. Çünkü o şehrin kulübünün ya da spor kulübünün stadın giderini karşılayabilecek gücü yok. Aynı sorunu Kahramanmaraş'ta yaşamamak için şehrimize yapacağımız stadyumu içerisinde alışveriş merkezinin olduğu insanların yaşam alanı ve yaşayan bir merkez olmasını sağlayalım istedik. Sadece futbol oynanmasın, orada diğer spor faaliyetleri de gerçekleştirilsin dolayısıyla stadyum kendi giderini karşılayacak çok fonksiyonlu bir yer planlayalım. İnşallah bu stadyumu programa alacağız. Kahramanmaraş'a bu zamana kadar yaklaşık 100 milyon lira yeni stadyumla birlikte 200 milyon lira spor yatırımı yapmış olacağız” diyerek 2 ay sonra maçların başlayacak olması nedeniyle Spor Genel Müdürlüğünün hemen başlatacağı bir çalışma bulunduğunu belirtti. Spor camiasına seslenişinin hemen ardından Mahir Ünal, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünce amatör spor kulüplerine geçtiğimiz günlerde duyurulan ve amatör kulüplerini sabırsızlıkla beklediği Nakdi yardım olan 181 bin liralık hediye çekini Spor Genel Müdürü Baykan ile Kahramanmaraş Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Ergün Önal'a teslim etmişti. (HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN)

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖTYB Planlama ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
ÖTYB Planlama ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
GAZETECİLER, “DELİLER: FATİH’İN FERMANI” FİLMİNİ İZLEDİ
GAZETECİLER, “DELİLER: FATİH’İN FERMANI” FİLMİNİ...