KIŞLIK EKMEK TELAŞI BAŞLADI
Reklam

KIŞLIK EKMEK TELAŞI BAŞLADI

Kış aylarının yaklaşmasıyla evleri de tatlı bir telaş sardı. Kahramanmaraşlı kadınlar içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan ve kış boyu tazeliğini koruyan yufka ekmeği açmak için büyük bir çaba sarf ediyor.

08 Kasım 2018 - 10:53

Reçel konserve ve kurutmalık gibi hazırlıklarını yapan Kahramanmaraşlı kadınlar, şimdi ise yufka ekmek yapımına başladı. Kışın kar yağan yörelerde ekmekler önceden hazırlanıp kış boyu muhafaza ediliyor.

İMECE USULÜ YAPIYORUZ

Kahramanmaraş’ta kadınlar sonbaharın bu son günlerinde ekmek pişirme işini imece usulü yapıyor. Yufka ekmek yaparken izlenen yolları anlatan Kahramanmaraşlı kadınlar, Sabah’ın erken saatlerinde bir araya geliyoruz. Kadınların bazıları hamur yoğurup bezeler hazırlıyor bazıları da oklava ile yufka açıp tandırda yufkaları pişiriyor. Akşam geç saatlere kadar hazırlanan yufka ekmekler, kış boyu tüketilmek üzere kilerlerde muhafaza ediliyor” açıklamalarında bulundular.

YUFKA EKMEK BİZİM GELENEĞİMİZDİR

Yaptıkları ekmeğin zorluklarına da değinen köylü kadınlar ekmeğin pişirilme aşamalarını şu şekilde anlatıyorlar: “Bu ekmek yapmayı biz an­nelerimizden atalarımızdan gördük. Bu yüzden bu ekmek bizim kış aylarının vazgeçilmezidir. Yufka ekmek bizim geleneğimizdir. Bu ekmeği yaptığımız un bizim kendi unumuz bahçemizde yetiştirdiğimiz buğdaydan yapıyoruz. Dolayısıyla doğal ve sağlıklı ekmeklerimiz.”

KIŞ BOYU BOZULMUYOR

Yufka ekmeğin kış sofralarının vazgeçilmezlerinden olduğuna dikkat çeken Kahramanmaraşlı kadınlar, Daha çok kırsal kesimlerde tercih edilen yufka ekmekler kış boyu bayatlamıyor. Ve katkı maddesi içermiyor. Ekmeklerin daha doyurucu olması için kepekli un tercih ediliyor. 5-6 bayan bir araya gelip her gün bir eve ekmek yaparlar. Bu ekmekler katkı maddesi içermez gayet sağlıklı ve kış boyu bozulmazlar. Kahramanmaraşlı kadınlar 50 kg’lık un çuvalından 400 ekmek yufka ekmek hazırlıyor” şeklinde konuştular.

HABER: MERT POLAT

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapanan yollar paletli ambulanslarla aşılıyor
Kapanan yollar paletli ambulanslarla aşılıyor
Seyir halindeki otomobil yandı
Seyir halindeki otomobil yandı