KİTAP ŞÖLENİ YAŞANACAK
Reklam

KİTAP ŞÖLENİ YAŞANACAK

11-21 Ekim tarihleri arasında Kahramanmaraş Fuar Merkezi (KAFUM)’da gerçekleştirilecek 5. Kitap ve Kültür Fuarı ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı, Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

10 Ekim 2018 - 10:43

Anadolu’da en fazla ziyaretçinin geldiği ve en çok kitap satılan kitap ve kültür fuarında Kahramanmaraş dünyaya tanıtılacak ve yurt dışından devlet görevlileri fuara katılarak, kültürel bir etkileşim sağlanacak. Ayrıca daha bilinçli bir neslin yetişmesi için çeşitli sempozyumlar düzenlenecek.

Perşembe günü uluslararası 5. Kitap ve kültür fuarının açılışını KAFUM’da gerçekleştireceklerini ifade eden Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç beyin projeleri arasında bulunan şairiyle düşünürüyle ozanıyla Türkiye’nin ve dünyanın edebiyat ve sanat şehri olan Kahramanmaraş’ımızda büyük bir kitap fuarının açılması başkanımızın göreve başlamasıyla gerçekleştirildi. Anadolunun en büyük kitap ve kültür fuarı diyoruz. Gerçekten hem fuar alanımız hem yapılan çalışmalarımız Kahramanmaraş Büyükşehir kültür dairesi personelimizin gayretleriyle Anadolu’da en fazla ziyaretçi, en çok kitap satılan kitap fuarı haline geldi”  açıklamalarında bulundu.

“BİZLER DOĞUŞTAN ÖLÜME KADAR İLİM ÖĞRENEN DİYEN BİR DİLİN MENSUPLARIYIZ”

Başlangıçtan bu yana çok değerli edebiyatçıların şehri ziyaret ettiklerini vurgulayan Kabakçı, “Bu seneki fuarımız 11 Ekim ile 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 100 aşkın standımız da 237 yayın evi bulunmaktadır. Yayın evi konusunda çok seçici davranıyoruz. Çok değerli kitapları şehrimize getiriyoruz. Hükümetimizin de teşvikleriyle başlayan okuma kampanyalarında çocuk kitaplarının etkinliğinin arttığını görüyoruz. Bu vesile ile kitap evleri fuarımıza çocuk kitaplarını da taşımaya başladılar. Küçük yaşta okuma alışkanlığı elde edemeyen bireyler büyük yaşlarda da kitap okumaktadır. Bizler doğuştan ölüme kadar ilim öğrenen diyen bir dilin mensuplarıyız. Okuma konusunda tüm gayretlerimiz gösteriyoruz. Zaten Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz Türkiye’de Hacettepe Üniversitesinde kütüphanecilik ödülünü aldı. Kütüphaneler şehrimizin hemen hemen her mahallesinde yaygınlaştırılmaktadır. Beş kadar kütüphanemizin yapımına devam edilmektedir. Her öğrenciye ulaşmak ve kütüphanelerimiz bir okul ve ekol haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“UNESCO’YA EDEBİYAT KENTİ OLMAK ÜZERE MÜRACAAT ETTİK”

 Kahramanmaraş’ın edebiyatın ve şiirin başkenti olduğuna dikkat çeken, Kabakçı, “İki kişiden birinin ozan ve şair olduğu bir kentte her mahallede bir kütüphane olmasını istiyoruz. Bunun için belediye başkanımız her türlü gayreti göstermektedir. Ve çocuklarımızın en kısa zamanda kitaba ulaşmasını, kütüphaneye gitmesini, kütüphanelerimiz insana dokunan tarzda olmasını istiyoruz. Şehir dışından 237 yayın evi geliyor. 180’ni aşkın şair, ve şehrimizin içerisinde 200’ü aşkın yazar katılacak. 400’ü aşkın yazar fuarımızda olacak. Milli eğitimle ortaklaşa düzenlediğimiz çalışma neticesinde bu 400 yazarımız görevlendirilerek okullarımıza gidecekler. Öğrencilerimiz şair yazar buluşmasıyla bir araya gelecekler. Ve yazarlarımız öğrencilerimize dokunacaklardır. Bu insanlar okullarımızda konferanslar ve seminerler verecekler. Öğrencilerimize kitaplarını imzalatacaklar. Bu sene 5.’sini yapacağımız kitap ve kültür fuarımızda Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle otobüsler kiralayarak 11 ilçelerimizden vatandaşlarımızı fuar alanına getireceğiz. Biz büyükşehir belediyesi olarak UNESCO’ya edebiyat kenti olmak üzere müracaat ettik. Önümüzde ki yıllarda bu da gerçekleşmiş olacak.  Geçen sene 200 bine yakın kişi fuarımızı ziyaret etti. Bu sene bu sayıyı arttırmak istiyoruz. Yazarlarımızdan Rasim Özdenören, Dursun Gürlek, İsmail Kara, Hayati İnanç, Süreyya Sırma, Osman Sarı Yavuz Bülent Bakiler, Durdu Mehmet Doğan, Nihat Hatipoğlu, Ali Ural, Vehbi Vakkasoğlu, Hüseyin Su, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Demircan ve daha birçok yazar fuarımıza gelecektir” ifadelerini kullandı.

“KAHRAMANMARAŞ’TAN PORTEKİZ’E LEZZET VE KÜLTÜR YOLCULUĞU”

Fuar için anlamlı bir davetiye oluşturduklarını belirten Kabakçı, “Okumaya davet diye bir kitap çalışmamız oldu. bu okumanın 5N 1K’sı dediğimiz çalışma bu kitabı fuar alanında dağıtacağız. Bu değerli yazarlarımız kentimizde konferanslar verecekler. Nihat Hatipoğlu 15 Ekimde Mehmet Akif kültür merkezinde konferans verecektir. Sergilerimiz açılacak, kültür sokağında kum sanatı gösterisi, resim sergisi, Kahramanmaraş’a özgü çocuk oyunlarının etkin bir şekilde yapılması sağlanacak. Çat kapı şair yazar buluşmalarımız devam edecek. Türkiye yazarlar birliğinin çok değerli yazarları, 40 yılın hikayesi adlı hikayeciliğimizle ilgili bir çalışmayı sempozyum olarak şehrimizde gerçekleşecek. Bu sempozyuma çok önemli yazarlarımız katılacak. Şehrimizin adını ön plana çıkaran değerli yazarımız Rasim Özdenörenin belgeselinin 11 Ekim akşamı galası yapılacak. Kahramanmaraşlı aşçımız İzzet Özdemir Bey, Kahramanmaraş ve Portekiz yemekleriyle ilgili bir kitap yazdı. Bu kitabın adı Kahramanmaraş’tan Portekiz’e lezzet ve kültür yolculuğudur. Bu kitabını değerli aşçımız fuarda imzalayacak. Ve Portekiz büyükelçisini şehrimizde misafir etmiş olacağız. Bir Avrupa topluluğu ülkesinin yetkilileri şehrimize gelecektir” dedi

“FİKİRLER DÜĞÜMLENDİĞİ ZAMAN ÇÖZÜM OKUMAKTIR”

Kahramanmaraş’ta 50’ye yakın baraj göletinin bulunduğuna vurgu yapan, Kabakçı, şu şekilde sözlerini sonlandırdı: “Su sporları son yıllarda etkin bir hale gelmiştir. Türkiye’nin en büyük ekstrem merkezi Kahramanmaraş Kapıçam alanında açılacak. Bu açılış 18-21 Ekim tarihleri arasında ve bir festival havası içerisinde olacak. Bu amaçta çeşitli sporlar gerçekleştirilecek. Bu senin onur konukları felsefe tarihçisi Murtaza Korlaelçi ve Cumhurbaşkanımızın danışmanı İbrahim Kalın olacak. Fikirler düğümlendiği zaman çözüm okumaktır. Anadolu’nun Moğol istilası altında inim inim inlediğinde Derviş Yunus’un söylediği bir söz var. İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır.”

HABER-FOTO: MERT POLAT

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İttifak haberi yanlış anlaşıldı
İttifak haberi yanlış anlaşıldı
 Kahramanmaraş’ta 28 güvenlik korucusu için yemin töreni
Kahramanmaraş’ta 28 güvenlik korucusu için yemin töreni