KÖTÜ ALIŞKANLIK!
Reklam

KÖTÜ ALIŞKANLIK!

Yaz ayıyla beraber inşaat sektörünün de hareketlenmesiyle görmeye alışık olduğumuz tehlikeli görüntüler, yürekleri hoplatmaya devam ediyor. Özellikle küçük çaplı inşaat firmalarına yönelik denetim eksikliği veya çalışanların yeterli eğitimi almaması fotoğraftaki kötü alışkanlığı devam ettiriyor.

10 Temmuz 2018 - 11:39


ÇALIŞANLARA İŞ GÜVENLİĞİ BİLİNCİ AŞILANMALI

Kurumsal firmalarda hem iş güvenliği uzmanlarının denetimleri hem alınan yasal tedbirler hem de çalışanlara verilen eğitimler, iş güvenliği noktasında belli bir bilincin yerleşmesine imkân tanısa da genel anlamda istenilen düzeyde değil. Daha çok küçük çaplı firmalarda veya kayıtsız bir şekilde mevsimlik çalışan gruplarda denetim çok zayıf. İş Güvenliği Yasası kurumsal firmalar için etkin olurken; küçük çaplı firmalar ve kayıtsız çalışan gruplar için daha etkin denetim yollarının oluşturulması gerekiyor.  İş güvenliği Yasasıyla, son yıllarda işverenin çok büyük cezalar almasının işverenleri gerekli önlemleri almaya teşvik ettiğini ifade eden TMMOB İnşaat Mühendisler Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Hanifi Toptaş, her şeyin işveren ile de bitmediğini çalışanların da bilinçlendirilmesi için daha etkin çalışmaların ortaya konulması gerektiğini söyledi.


DENETİM MEKANİZMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ!

İş güvenliği alanında aktif olan denetim mekanizmasının yeniden gözden geçirilerek işverenin yanında denetleyen kişi ve kurumlar ile çalışanlara da sorumluluk yüklenmesi gerektiğini kaydeden Başkan Hanifi Toptaş, şöyle konuştu: “Müteahhidin çalıştırdığı insanın değil aynı zamanda denetleme mekanizmasında çalışan kişinin de ceza alması lazım. Aslında iş güvenliğini 3 farklı bir aşamada ele almak lazım. Bunlardan bir tanesi işverendir. İkincisi denetleme mekanizmasının çok iyi çalışması lazım. Üçüncüsü de çalışanların bilinçlendirilmesi lazım. Daha etkin bir denetim yolu oluşturmak için kamu spotları oluşturulabilir. Teknolojiyi kullanarak etkin bir Whatsapp İhbar Hattı ile sorumluluk sahibi vatandaşların da bu işe dâhil edilmesi denetimleri daha faydalı kılar. İşin özü bu tarz riskli çalışmalarda sadece olayın bütün sorumluluğunun tamamıyla işverene ve şantiye şeflerine yüklenilmesi problemi çözmez. Böyle yapılması durumunda sadece günah keçisi aranmış olur. Olayın neticesinde günah keçisini de bulunur, ona ceza kesilir.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI
UYUŞTURUCU SATARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDI
KAYGUSUZ DULKADİROĞLU’NA ADAY
KAYGUSUZ DULKADİROĞLU’NA ADAY