MARAŞ 18 CEVİZİ KOPYA MI?
Reklam

MARAŞ 18 CEVİZİ KOPYA MI?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) 2009 yılında Çağlayancerit Bertiz Bölgesi’nden aldığı örneklerle Maraş 18 Cevizini tescilletmesi ve akabinde patentini Aksu Tarım’a satmasının ardından ürettiği fidanları satamayan Çağlayancerit-Bertiz çiftçileri, Maraş 18 Cevizi’nin isminin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesi için kolları sıvadı.

26 Ocak 2018 - 09:43 - Güncelleme: 26 Ocak 2018 - 10:02

BÖLGE ÇİFTÇİLERİ ZOR DURUMDA

Çağlayancerit Ziraat Odası ve Bertiz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın girişimleriyle başlayan çalışmalar kapsamında muhtarlar ve bölge çiftçileri geçtiğimiz günlerde KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi ziyaret etti ve Maraş 18 isminin değiştirilmesi noktasında kararlı olduklarını ifade ettiler. Gerekirse konuyu yargıya taşıyacaklarını belirten oda ve vakıf temsilcileriyle bölge muhtarları; patentinde bile orijinin Bertiz olarak geçtiği Maraş 18 Cevizinin, Bertiz Kalaycı cevizi olduğunu ve bu durumdan bölge çiftçisinin problem yaşadığını belirtti.

SERTİFİKALI FİDANIN ÜRETİMİ YOK!

Devlet, ceviz bahçeleri oluşturulması aşamasında sadece sertifikalı fidan dikimini teşvik ediyor. Sertifikalı fidan döneminin başlamasının ardından ise Maraş 18 Cevizinin patentinin belli bir süreliğine Aksu Tarım’a satılması nedeniyle söz konusu firma, çiftçilerin kendi ürettikleri fidanların satılmasına engel oluyor. Maraş 18’in isim hakkını alan firmanın sertifikalı fidan üretimini durdurması ise geçim kaynağı ceviz üzerine olan bölge çiftçilerini ve yeni yatırımcıları zora soktu. Bölge çiftçileri ise geçim kaynaklarının tek bir firmanın tekelinde bulundurulmasına karşı çıkıyor.

KONU YARGIYA İNTİKAL EDEBİLİR!

Maraş 18 isminin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesinde ısrarcı olduklarını belirten Bertiz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Erdoğan Eryılmaz, “Bunun için önce Rektörümüzle görüştük. Kendisi ılımlı yaklaştı. Şimdi üniversiteden Mehmet Sütyemez Hocam ile görüşeceğiz. Anlayışla karşılamaması durumunda Çağlayancerit Ziraat Odası ve Bertiz Vakfı taraf olacak yargıya gideceğiz. Çünkü bu cevizin yetiştiği yer Çağlayancerit-Bertiz. Ve ismini almaya da hak kazanıyor. Çünkü bu ceviz türü 50 yıl önce de 100 yıl önce de var. Var olan bir cevizi başka bir isimle sertifikası satılamaz” dedi.

++++++++++++++

Çağlayancerit Ziraat Odası ve Bertiz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı temsilcileri KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi ziyaret ederek; Maraş 18 Cevizi’nin Çağlayancerit-Bertiz Kalaycı Cevizi olduğunu, bölge halkının cevizden ekonomik kazanç elde ettiğini ve Maraş 18 Cevizi’nin adının bölge halkına mal edilerek Çağlayancerit-Bertiz cevizi olarak tescili konusunda destek istedi.

Maraş 18 Cevizi’nin isminin Çağlayancerit Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesi için alt yapı çalışmalarına başladıklarını kaydeden Çağlayancerit Ziraat Odası Başkanı Ömer Çedene, “Bu kapsamda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ile görüştük. Maraş 18 cevizi 2009 yılında KSÜ Ziraat Fakültesi tarafından tescillendi. Ancak tescillenirken yazılan özellikleri aynen Bertiz Kalaycı cevizinin özelliklerini taşıyor. Yani şu anda piyasada Maraş 18 olarak bilinen ceviz aslında Çağlayancerit Bertiz cevizi. Bu da bölge çiftçilerimizin problem yaşamasına neden oluyor. Biz bu talebimizi rektörümüze ilettik; kendisi de olumlu karşıladı. Bunun için üniversite ile de Mehmet Sütyemez Hocamız ile de görüşmelerimiz sürüyor. Biz bu talebimizde ısrarcıyız. Gerekirse durumu yargıya taşımaya da hazırız. Çünkü Maraş 18 ismi tescillendikten sonra bu isim hakkı Aksu Tarım’a satıldı. Biz, isim hakkının üniversitede olmasından rahatsız değiliz. Bizim sıkıntımız isimde. Maraş 18 Cevizi’nin isminin Çağlayancerit Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

BÖLGE ÇİFTÇİSİ RAHATSIZ!

Çağlayancerit-Bertiz Kalaycı Cevizi’nin Maraş 18 ismi ile anılmasından bölge çiftçisinin çok rahatsız olduğunu ifade eden Çedene, şöyle konuştu: “Maraş 18’in isim hakkı Aksu Tarım’a satıldığı için Aksu Tarım İlçe Müdürlüklerine diyor ki; Maraş 18 ismini ben aldım, bu fidanı sadece ben satarım. Yani çiftçiye sattırmıyor. Zaten Maraş 18 Cevizi, Bertiz’den giden bir ceviz. Resmiyette Maraş 18 olarak biliniyor. Ancak özü Bertiz Kalaycı Cevizi. İsim hakkını alan bu firma, Bertiz Kalaycı Cevizi’nin Maraş 18 olduğunu ve isim hakkının kendisinde olduğu için çiftçinin satamayacağını söylüyor. Yani çiftçi kendi ürettiği cevizini satamıyor. Burada binlerce çiftçi mağdur. Bu cevizin anavatanı önce Bertiz, sonra Çağlayancerit. Cevizi üreten biziz; bırakın da isim hakkını biz alalım.”

Üniversitenin herhangi bir ıslah çalışması yapmadığını öne süren Başkan Ömer Çedene, şunları söyledi: “Maraş 18 için ışkınların Çağlayancerit’ten geldiği belli. İşin özü Ziraat Fakültesi cevizi Bertiz’den götürüyor Maraş 18 ismini verip tescil alıyor. Biz, zaten bu cevizin yöresel bir ürün olduğunu gösteren coğrafi işaretini aldık. Çağlayancerit Ziraat Odası olarak Çağlayancerit Cevizinin coğrafi işaretini aldık. Bu isim hakkı çözülürse Çağlayancerit’e ve Bertiz Bölgesine çok büyük bir iyilik yapılmış olur. Çünkü bu konuda gerçekten Çağlayancerit ve Bertiz çiftçisi çok büyük sıkıntı yaşıyor. Niye biz Göksun Elması’na sahip çıkmıyoruz? Çünkü Göksun’da yetişiyor. Bu ceviz Türkoğlu’nda yetişiyor mu? Yok! Pazarcık’ta, Maraş merkezde yetişiyor mu? Yok! Biz, kesinlikle bu ismin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesini istiyoruz.”

ERYILMAZ: DİKERKEN MARAŞ 18 SATARKEN ÇAĞLAYANCERİT BERTİZ CEVİZİ!

Çiftçilerin ve girişimcilerin düzenli ceviz bahçeleri oluştururken Maraş 18 fidanı diktiğini ama ürünü satarken Çağlayancerit Cevizi ya da Bertiz-Kalaycı Cevizi diye sattıklarını kaydeden Bertiz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Erdoğan Eryılmaz, şu açıklamalarda bulundu: “KSÜ Ziraat Fakültesi’nden Mehmet Sütyemez Hoca yıllar önce Bertiz Bölgesine gidiyor. O bölgedeki cevizleri getiriyor. Kırıyor; kabuğu şu diyor. İçinin rengi bu diyor. Bilim kurulu da kendilerinde olduğu için işte diyorlar: Biz, bu Kalaycı Cevizi’ne Maraş 18 ismini verelim. Öylece isim hakkını alıyorlar. Sertifikalı fidan dönemi başladıktan sonra bu iş ticari bir ranta dönüştü. Devlet diyor ki ceviz bahçeleri oluştururken; sertifikasız bir ceviz dikemezsiniz. Bu güzel bir uygulama aslında! Ama dezavantajı şu: çiftçi kendi cevizini ürettiği zaman onu piyasaya satarken sertifika olmadığı zaman jandarma ve polis el koyabiliyor. Bir de bu Maraş 18 Cevizi’ni satarken Bertiz Cevizi, Çağlayancerit Cevizi diye satıyorlar. Ama fidan Maraş 18 olarak geçiyor. Yani fidenin adı farklı halk ağzındaki marka değeri farklı. Halk, bunu yıllardan beri Bertiz Cevizi, Çağlayancerit Cevizi ama devlet nezdinde Maraş 18 cevizi. Arada bir uyumsuzluk var. Şöyle ki çiftçi aldı bunu Maraş 18 olarak yetiştirdi. Ama satarken Bertiz veya Çağlayancerit Cevizi olarak satıyor. Bu durum da halkta Maraş 18 isminin oturmadığını gösteriyor. Ama bu işin hakkı ne? Bu cevizin yetiştirilme şartları nerede? Bertiz’de, Çağlayancerit’te! Biz bu nedenlerden dolayı Maraş 18 isminin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesinde ısrarcıyız. Bunun için önce Rektörümüzle görüştük. Kendisi ılımlı yaklaştı. Şimdi Mehmet Sütyemez Hocam ile görüşeceğiz; anlayışla karşılamaması durumunda Çağlayancerit Ziraat Odası ve Bertiz Vakfı taraf olacak yargıya gideceğiz. Çünkü bu cevizin yetiştiği yer Çağlayancerit-Bertiz ve ismini almaya da hak kazanıyor. Çünkü bu ceviz türü 50 yıl önce de 100 yıl önce de var. Var olan bir cevizi başka bir isimle sertifikası satılamaz.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yükseköğretim Kalite Kurulu, Üniversitemizde Dış Değerlendirme Sürecini Tamamladı
Yükseköğretim Kalite Kurulu, Üniversitemizde Dış Değerlendirme...
YAZAR TOPCUOĞLU, KSÜ'DE
YAZAR TOPCUOĞLU, KSÜ'DE