MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAYIN!
Reklam

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAYIN!

Eylül ayının gelmesiyle birlikte sıcak yaz günlerine elveda edip, sonbahar mevsimine giriş yaptık. Bu mevsim geçişi dönemlerinde, beslenmenin insan sağlığı konusunda önemli etkileri olduğunu söyleyen diyetisyen Esra Palalı Börekçi, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

14 Eylül 2018 - 11:09

Gerçekleştirdiğimiz röportajda, Mevsim geçişlerinde hastalıkların artış gösterdiği ve bu hastalıkların doğru bir şekilde beslenme ile atlatılabileceğinin altı çizildi.

Yaz aylarını geride bıraktığımız bugünlerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun kışa hazırlanmasının hastalıklara karşı korunmada oldukça önemli olduğunu belirten Börekçi: “Mevsim geçiş döneminde, öğünlerde vücut direncini arttıracak ürünlere mutlaka yer verilmesi gerekiyor. Mevsim değişiminde bağışıklık sisteminin etkilenmesiyle birlikte kronik yorgunluklar, nezle, grip durumları fazla görülüyor. Mevsim değişimlerinde özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebe ve emziren kadınlar beslenmelerine daha fazla dikkat etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.”

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE DOĞRU BESLENME

Mevsim geçişlerinde doğru beslenmenin özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda büyük önem taşıdığını dile getiren diyetisyen Börekçi, Özellikle vitamin, minarel ve omega -3 bakımından zengin olan ürünleri tüketmeli ve temel yaşam kaynağı olan suyun bol bol içilmesi gerektiğini ifade etti. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetledi:

1)Vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle A,C ve E vitaminlerinden zengin beslenerek dönemsel rahatsızlıklardan korunabiliriz. Özellikle yeşil yapraklı sebze(tere,roka,brokoli), yeşil biber, sarımsak, soğan, limon, portakal, greyfurt, mandalina, kivi, elma ve kuruyemişler gibi besinler bu vitaminlerden zengindir.

2)Mineraller

Çinko ve Selenyum bağışıklık üzerindeki en çok öne çıkan minerallerdir ve güçlü bir bağışıklık için günlük beslenmede bu minerallerden zengin; kırmızı et, yumurta, kuru fasulye, yeşil mercimek, barbunya, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez, kuruyemişlerden destek alınmalıdır ve beraberinde demirin emilimini kolaylaştırmak için C vitamini yönünden zengin taze salata veya turunçgil meyveleri tüketilirse biyoyararlılık artırılmış olur.

3)Omega-3

Omega-3 yağ asitleri; Vücut tarafından üretilmeyen dışardan almak zorunda olduğumuz, sağlıklı yaşamın temel taşlarından olup doymamış yağ (sağlıklı) grubundandır ve bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Eksikliğinde depresyona, uyku problemine ve unutkanlıklara yol açar.

Omega-3 kaynakları; yağlı balık çeşitleri(somon, ton, uskumru, sardalye), ceviz, semizotu, keten tohumu ve yağı, chia tohumu ve bazı yeşil yapraklı sebzelerdir. Haftada 2 kez balık tüketilerek yeterli Omega-3 sağlanır ve eğer haftada 2kez balık tüketilmiyorsa günlük beslenme diğer omega-3 kaynaklarıyla mutlaka desteklenmelidir.

 

4)Su

Su, yaşamın temel taşı ve vücuttaki tüm fonksiyonların işlevselliğinde kullanıldığı için sürekli tüketimi çok önemlidir.  Özellikle yaz mevsiminden sonraki mevsimlerde tüketim miktarı düşmekte buna dikkat edilmeli ve bireye göre değişmekle beraber 8-12bardak su günlük tüketilmelidir.

Su tüketimine ilave olarak mevsim değişikliklerinde bitki çaylarına da ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Börekçi: “Özellikle kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, rezene, nane, limon gibi içeceklerin tüketiminin artırılması geçiş döneminde gerek hastalıklardan korunmak gerekse boğazdaki kurumayı önlemek için konforu artırır” açıklamalarında bulunarak sözlerini sonlandırdı.

HABER: MERT POLAT

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAHRAMANMARAŞ’TA AKDENİZ OFF ROAD YARIŞLARI DÜZENLENECEK
KAHRAMANMARAŞ’TA AKDENİZ OFF ROAD YARIŞLARI DÜZENLENECEK
HALK DİYABETE KARŞI BİLİNÇLENDİRİLİYOR
HALK DİYABETE KARŞI BİLİNÇLENDİRİLİYOR