NEDEN TURİST GELMİYOR?
Reklam

NEDEN TURİST GELMİYOR?

Bundan birkaç yıl önceydi. Valilik toplantı salonunda dönemin valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın başkanlığında turizm ile ilgili bir toplantı yapılmıştı! Konunun uzmanı ve basın mensuplarının da hazır bulunduğu önemli bir toplantıydı.

14 Eylül 2018 - 10:59

 O tarihte düzenlenen toplantının konusu “ilimize neden turist gelmiyor” idi. Konunun uzmanı olan ve olmayanların ortak görüşü şu şekildeydi: ‘Gelecek turist için kalacak konaklama tesisleri yok. Buraya gelen yerli ve yabancı turist komşu ile gidip orada konaklıyor.’ Bunun üzerine ilimizin iş çevreleri hiçbir araştırma yapmadan kolları sıvadı. Birkaç yıl içerisinde 2 tane beş yıldızlı, 4-5 tane dört yıldızlı ve 30 kadar otel birden bire yapılıverdi.

Şimdi neden “turist gelmiyor ”tartışması yine başladı. Şimdi çok konforlu konaklama tesislerimiz var. Turizmle ilgili başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzeri 12 Şubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi ve ilçe belediyeleri turizmle ilgili büyük yatırımlara imza attılar. İl merkezinde tarihi hanlar, hamamlar, konaklar, çarşılar, termal tesisleri, Başkonuş Yaylası, Extrem spor merkezi, Yedi Kuyular kayak merkezi, parklar, doğa parkı, kapı çam botanik bahçesi, panoramik müze, mutfak müzesi daha ismini sayamadığım birçok tarihi ve sosyal tesisler hayata geçti.

Geçtiğimiz gün İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı gazeteniz Bugün’e turizmle ilgili geniş çapta bilgi paylaştı. Germenicia Antik Kentin kapısını yerli ve yabancı turistlere açtıklarını müjdeledi. Ağustos ayında 2000 bin turistin Germenicia’yı gezdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye başkanı Fatih Mehmet Erkoç da yine ağustos ayanda 30 tane turist otobüsünün ilimize geldiğini açıkladı.

Elbette bunlar eskisine göre güzel gelişmeler. Ancak bunun yeterli olmadığına dair, Ramada Plaza Hotel Genel Müdürü Mehmet Turan bir açıklama yaptı. Otellerin doluluk oranlarının çok düşük olduğunu dile getirerek birçok otelin ya satılık ya da zararına çalıştırıldığını söyledi.

Yukarıda bahsettiğimin hepsi gerçek. Ne yaparsak yapalım; otelde yapsak, tarihi eserleri günü yüzüne de çıkarsak, sosyal tesislerde hayata geçirsek; yine turist gelmiyor. Gelse de konaklamadan gidiyor. Bu alışılmış “turist neden gelmiyor” cümlesini bundan yıllar öncede konuştuk, şimdide konuşuyoruz. Bu gidişle gelecekte de konuşuyor olacağız.

DP. Parti döneminde o zamanın Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Kadıoğlu bir seçim çalışmasında otobüsün üzerine çıkarak şu cümleleri kullanmış: “Buraya zırhlı birlik gelecekti önledim, fabrika için yatırım yapmaya gelmişlerdi yaptırmadım, bunun hepsini sizin için yaptım.” Zihniyeti şuanda da ilimizde fazlasıyla mevcut.

Açık konuşmak gerekirse. Hep birlikte turist gelsin diyoruz ama kimse samimi olarak gerçeği dile getirmiyor.

 Aynı mehter takımının yürüyüşü gibi iki ileri bir geri olunca havanda su dövüyoruz.

Bu sezon ülkemize gelen turist sayısı 40 milyonu yakalarken bizler ancak 2000 rakamı ile mutlu oluyoruz.

İl Kültür müdürü bu rakamdan mutlu oluyorsa eğer… Yapacak fazla bir şey yok… Turizm deyince aklımıza ilk gelen Kültür ve turizm müdürlüğü oluyor haklı olarak…

Kahramanmaraş Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında geçiş koridorunda yer almakta. Üstelik Kapadokya, Eshab-ı Kehf, Nemrut yolu üzerinde bulunmaktadır. Her şey İstiklal caddesinden geçer sözü, Kahramanmaraş’a tam olarak uyan bir sözdür. Her şey Kahramanmaraş’tan geçiyor ancak; içtenlikte turizm sözünden de pek hoşlanmıyoruz.

 KÖŞE YAZISI LİNKİ

http://www.marasbugun.com/yazarlar/mehmet-yuzbasioglu/neden-turist-gelmiyor/61437/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAHRAMANMARAŞ’TA AKDENİZ OFF ROAD YARIŞLARI DÜZENLENECEK
KAHRAMANMARAŞ’TA AKDENİZ OFF ROAD YARIŞLARI DÜZENLENECEK
HALK DİYABETE KARŞI BİLİNÇLENDİRİLİYOR
HALK DİYABETE KARŞI BİLİNÇLENDİRİLİYOR