NURHAK’IN TERCİHİ ÇAĞLAYANCERİT!
Reklam

NURHAK’IN TERCİHİ ÇAĞLAYANCERİT!

Mesafelerin anlamını yitirdiği 21. Yüzyılda ilçesinin çok büyük ulaşım sorunu yaşadığını belirten Nurhak Belediye Başkanı Ahmet Akkuş, Çağlayancerit Kahramanmaraş arasına yapılacak alternatif yol ile mesafenin 30 dakikaya kadar düşeceğini ifade ederek; Nurhak ile Çağlayancerit arasında yaklaşık 20 kilometrelik yolun yapılması durumunda da Nurhak’ın en fazla 1 saat gibi bir süreyle Kahramanmaraş’a gelebileceğini söyledi.

12 Nisan 2018 - 10:08

Kahramanmaraş’ın en uzak ilçesi olan Nurhak, şehre ulaşımını sağlamak için ya Adıyaman sınırlarına girip Gölbaşı yolunu tercih ediyor ya da Elbistan üzerinden yay çizmek zorunda kalıyor. Her iki taraftan da şehre yaklaşık 2.5-3 saat gibi bir sürede ulaşıyor. Nurhaklılar, kendi şehirlerine maksimum 1 saat gibi bir süreyle ulaşım sağlamak için Çağlayancerit’i Doğukent üzerinden Kahramanmaraş’a bağlayacak alternatif yolun bir an önce yapılmasını istiyor.

Nurhak ve Çağlayancerit için hayati önem taşıyan yolun bir an önce yapılması gerektiğini dile getiren Belediye Başkanı Ahmet Akkuş, “Bir kent gelişirken bir kent büyürken ilçeleriyle mesafeleri ne kadar yaklaşırsa o zaman şehir halinde büyüme ihtimali olur. Ulaşımın olmadığı şu 21. yüzyılda kenarından köşesine geçerek tam bir daire çizerek Kahramanmaraş il merkezimize gelmemiz gerçekten şu çağda ayıptır, günahtır. Biz Çağlayancerit’in de Nurhak’ın da Kahramanmaraş’ımıza kısa yoldan ulaşmasını istiyoruz” dedi.

Nurhak ile Çağlayancerit arasında güvenlik yolu adı altında bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Başkan Akkuş, O yolun devamını sağlayarak Nurhak’la Çağlayancerit’in bir birine ulaşması gerekiyor. Kaldı ki Çağlayancerit’le Nurhak hısım akraba olmuş. Kız alıp kız vermişler. Aileler şuanda dağılmış durumda. Aileleri de kavuşturmak hepimizin boynunun borcu olsa gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Nurhak-Çağlayancerit-Kahramanmaraş yolunun yapılması durumunda Kahramanmaraş’ın Doğu ve Kuzey yönünün kısa sürede tanınamayacak kadar gelişeceğini vurgulayan Akkuş, Elbistan ve Ekinözü’nün de bu yolu kullanacağını belirterek şöyle konuştu: “Kesinlikle ben şuna inanıyorum; özellikle Doğanşehir-Kapıdere güzergâhında olan vatandaşlarımız da o yolu tercih edecekler. Elbistan’dan gelen vatandaşlarımızda o yolu tercih edecekler. Yani toplamda kuzey ilçelerinin Afşin ve Göksun’un dışında oradaki yapılan yol güzergâh olarak orasıdır. Ama Elbistan, Ekinözü ve Nurhak Çağlayancerit yolunun açılması durumunda o yolu kullanacaktır. Ve ciddi bir sirkülasyon yaratacaktır. Buraya ciddi bir artı değer sağlayacak ve böylece de vatandaşlarımız Nurhak’taki gelen gurbetçilerimiz bir daire çizdikten sonra Antep’e yaklaşıyorlar. Antep’e gitmekten de Maraşlı vatandaşlarımız kurtulacaklar. Maalesef gurbetçilerimiz özellikle Doğanşehir Nurhak üzerindeki gurbetçilerimiz Antep’e gideyim yanında da Maraş dondurması yiyim şeklinde dönüyorlar. Yani böylece Maraş teğet geçilerek Maraş’tan biz Antep’e ciddi şekilde bir artı değer sağlıyoruz. Bu artı değerlerin önce kentimizde, ilimizde, Maraş’ımızda değerlendirilmesi çok daha anlamlı olur diye düşünüyorum. O yol üzerinde de mutlaka bir yol yapılırken, proje yapılırken bugününü yarınını ve 50 yıl sonrasını düşünerek inşa edilmeli. Dediğim gibi Ekinözü, Elbistan, Nurhak, Çağlayancerit yolu eğer kısaltılırsa yol çalışmaya başlarsa Maraş’a yaklaşır. Tabii ki Maraş içerisine geldiğinde de ciddi bir projenin yapılması lazım. Artık duble yollar değil birbirine kavuşan yollarında hayata geçme zamanı geldi diye düşünüyorum.”(HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Küfretti diye kuzenini öldürdü
Küfretti diye kuzenini öldürdü
 15 yıldır sağlık için her gün 20 kilometre yürüyen adama otomobil çarptı
15 yıldır sağlık için her gün 20 kilometre yürüyen adama...