Rektör istifa edecek mi?
Reklam

Rektör istifa edecek mi?

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin belgeleriyle ortaya çıkardığı ve ısrarla üzerinde durduğu Trijenerasyon, öğrenci otomasyonu, çarşı ve bazı ihalelerle ilgili olarak YÖK Denetleme Kurulu’nun KSÜ’yü denetlediği öğrenildi.

09 Ekim 2017 - 09:21 - Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 09:42

Geçen hafta Çarşamba günü gelen ve 3 gün üniversitede kalan denetleme kurulu üyeleri karşılaştığı şok bilgi ve belgeleri toplayarak Ankara’ya döndü. Tüm belgelerin incelenmesinin ardından Rektör Deveci’ye istifa etmesi yönünde öneride bulunulduğu öne sürüldü.

Kahramanmaraş basınından sadece Bugün Gazetesinin sorumlu gazetecilik örneği göstererek yayınladığı belgeler ve haber takibi sonuç verdi. Yaptığı haberlerle tüm denetim ve yargı kurumlarını harekete geçirmeyi hedefleyen Bugün Gazetesinin yaptığı haberler sonucu iki ay önce Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı süreci titizlikle takip ettiğini ve yetkisizlik nedeniyle dosyaları Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’na gönderdiğini resmi web sitesinden yayınladığı basın bildirisi ile duyurmuştu.

Bu duyurunun ardından dosyaları alan Yüksek Öğretim Kurumu’nun söz konusu ihalelerle ilgili KSÜ’den bilgi istediği, KSÜ ise Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’ye yakın isimlerden oluşan 3-4 kişilik yeni bir komisyon kurarak, yüzlerce sayfadan oluşan eski inceleme raporlarının yerine 1,5 sayfalık aklama raporu göndermişti. Bu anda yine Bugün Gazetesi devreye girerek yaptığı haberlerle konuyu yeniden gündeme taşımış ve yetkilileri uyararak denetleme kurulunun gelmesi için ilk adımı atmıştı.

Başsavcılıktan Dosyaları alan Yüksek Öğretim Kurumu ise 04.10.2017 tarihinde  Prof. Dr.Bülent Arı başkanlığındaki 3 kişilik denetleme heyetini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine göndererek, şikayete konu olan dosyaları incelemeye aldı. 3 gün boyunca Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin belgeleriyle ortaya çıkardığı Trijenerasyon tesisi, Öğrenci Otomasyon Sistemi, Çarşı (yeni işyerleri), KSÜ’ye ait Göksun Yurt binasındaki malzemelerin FETÖ yurtlarına bedelsiz tahsisi ve bazı ihaledeki usulsüzlük iddialarını tek tek inceledi.

Üniversitede bazı görevlilerin de ifadesine başvuran YÖK Denetim Kurulu’nun 3 günün sonunda içerisinde Bugün Gazetesinin ihalelerle ilgili haber küpürlerinin de bulunduğu dosyayı Ankara’ya Yüksek Öğretim Kurumuna götürdüğü iddia edildi. Denetleme Kurulunun incelemesinde, rektör Deveci’nin yetkilerini aşırı keyfi kullandığı, birçok usulsüzlük yaptığı ve milyonlarca liralık kamu zararı tespit edildiği iddia edilirken, yapılan denetimin ardından KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’ye istifa etmesi yönünde öneride bulunulduğu öne sürüldü.

Manşet Devamı

Ya açığa alınacak ya da istifa edecek

 

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin ortaya attığı bazı ihalelerdeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’na bağlı Denetleme Kurulunun 3 gün boyunca KSÜ’de inceleme yaptığı öğrenildi. Bülent Arı Başkanlığındaki 3 kişilik kurul üyelerinin tüm belgeleri inceledikten ve bazı görevlilerin ifadesini aldıktan sonra belgeleri yanına alarak Ankara’ya döndüğü bildirildi.

 

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin belgeleriyle ortaya çıkarttığı Trijenerasyon, Öğrenci Otomasyon Sistemi, Çarşı (işyerleri), Göksun Meslek Yüksek Okulu Yurt Binasındaki malzemelerin bedelsiz Fetö yurtlarına verilmesi ve bazı ihalelerdeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı Denetleme Kurulu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini mercek altına aldı.

Sorumlu gazetecilik örneği göstererek uzun süredir KSÜ’deki usulsüzlük iddialarını sayfa sütunlarına taşıyan Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi devletin milyonlarca lira zarara uğratıldığını öne sürmüştü. Resmi belgelerle yapılan haberlerin ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Yerel basında çıkan haberlerin ihbar niteliği taşıdığını, KSÜ’yle ilgili çıkan haberlerin titizlikle incelendiğini ve yetkisizlik nedeniyle dosyaları YÖK’e gönderdiğini bildirmişti.

YÖK’e giden dosyalar beklerken, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi konuyu hep gündemde tuttu. Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı Denetleme Kurulu’nun bir ara Bugün Gazetesinin gündeme getirdiği söz konusu ihalelerle ilgili Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine görüş sorduğu, KSÜ’nün ise usulsüzlükleri ortaya çıkaran yüzlerce sayfalık inceleme raporunun yerine 3-4 kişiden oluşan yeni bir komisyon kurarak 1,5 sayfa yeni bir inceleme raporu hazırlatarak YÖK’e sunduğu öne sürülmüştü. Bu iddiayı haber alan Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yine iddiayı gündeme getirmiş, denetleme kurulunun bizzat denetleme yapması için harekete geçmişti.

Bugün Gazetesinde çıkan haberler üzerine YÖK’e bağlı Denetleme Kurulu’nun Prof. Dr. Bülent Arı başkanlığında 3 denetçiyi KSÜ’ye gönderdiği öğrenildi. Geçen hafta Çarşamba günü KSÜ’ye gelen denetçiler, özellikle gündeme gelen ihaleleri soruşturduğu ve usulsüzlük olduğu iddia edilen ihalelerle ilgili bazı görevlilerin ifadesine başvurduğu öğrenildi.

3 gün üniversitede geniş kapsamlı bir denetim yapan kurulun, haberlerin çıktığı Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin küpürleriyle birlikte tüm belgeleri yanlarına alarak Ankara’ya döndüğü bildirildi.

Denetleme Kurulunun KSÜ’deki incelemesinde ortaya atılan iddialarla ilgili şok belgelere ulaştığı, rektörlüğün keyfi muamele yaptığı öne sürülürken, YÖK’ten ise denetim sonucunda Rektör Deveci’ye istifa etmesi yönünde öneride bulunulduğu öne sürüldü.

 

TRİJENERASYON TESİSİ SKANDALI

KSÜ Tıp Fakültesi hastanesinde Doğalgazdan elektrik üretmek için ihaleye çıkarılan TRİJENERASYON tesisi teslim alınmadan firmaya bedelinin ödendiği ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 3 milyon bedelin firmaya usulsüz yöntemlerle ödendiği, iç denetçi raporuyla belirlenmişti.

KSÜ, Tıp Fakültesi Hastanesinde doğalgazdan elektrik üretmek üzere 21.07.2015 tarihinde Trijenerasyon tesisi alımı için ihaleye çıktı. İki firmanın teklif verdiği ihale 2 milyon 488 bin 155 +KDV (2.936.022.90) TL bedelle Borusan Makine ve Güç Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş.’de kaldı. Üniversite yönetimi 09.09.2015 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalayarak tesisin Tıp Fakültesi Hastanesine montaj yapılıp çalışır vaziyette teslim etmeleri için 150 gün süre verdi. Tüm prosedürler bu tarihe kadar normal ilerlerken usulsüzlük iddiaları bu tarihten sonra başladı. Yüklenici firmanın yurt dışından istediği trijenerasyon tesisi, belgeye göre 21.12.2015 tarihinde gümrüğe getirildi. Gümrükte bekleyen tesis 22.12.2015 tarihinde oluşturulan komisyon kararıyla Tıp Fakültesine kurulmuş gibi gösterilerek çalışır vaziyette olduğuna dair düzmece tutanakla teslim alındı. Bu tutanaktan yola çıkarak tesisin montaj yapılıp çalışır duruma getirilmemesine rağmen KSÜ yönetimi 26.12.2015 tarihinde tesisin bedeli olan 2 milyon 936 bin 022.90 TL’nin tamamını yüklenici firmaya ödedi. Trijenerasyon tesisinin ise hala çalışmadığı ve yüklenici firma tarafından montajının yapılıp çalışır duruma getirilip getirilmediği hala bilinmezken, dönemin Başhekimi Yard. Doç. Dr. Mahmut Dokur tarafından 08.02.2016 tarihinde yüklenici firmaya yazı yazılarak tesisin hala çalıştırılamadığı ve sorumlulukların yerine getirilmesi için uyarı yazısı yazdığı da ortaya çıkmıştı.

ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ İHALESİ

Rektör Deveci’nin görevine gelmesinin ardından eski sistemin yeterli olmaması dolayısıyla yeni sistem için çalışma başlatıldı. Bir firma ile anlaşılan öğrenci otomasyon sistemi 2015’in şubat ayı içerisinde KSÜ’nin veri tabanına yüklenerek kullanılmaya başlandı. Öğrenci Otomasyon sisteminin ihalesi ise 01 Nisan 2015 tarihinde yani mal alımından 2 ay sonra gerçekleşmişti. Tek bir firmanın teklif verdiği öğrenilirken, ihale yapılmadan alınan sistem usulsüzlük olduğu iddialarını ortaya atmıştı.

 

KSÜ’NÜN GÖKSUN YURDUNDAKİ MALZEMELER NEREDE

Rektör Deveci’nin en çok başını ağrıtacak uygulamalardan biri de Aralık 2014 yılında kapatılan Göksun Meslek Yüksek Okuluna ait yurt malzemelerinin, Fetö’ye mücadele kapsamında kapatılan Kardelen Yurduna bedelsiz verilmesi iddiasıydı.

Göksun Meslek Yüksek Okulunda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan ve Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen Fatih K.’nın, kapatılan yurttaki tüm malzemeleri yine kanun hükmünde kararname ile kapatılan Fetöcü Kardelen Yurduna bedelsiz verdiği iddia edilmişti. Bugün Gazetesinin ele geçirdiği belgelere göre; 21.11.2014 tarihinde Göksun Yüksek Okul Müdürü Emrullah Eren Rektörlük makamına yazdığı resmi yazıda, yurttaki demirbaş malzemelerinin kayıtlı olmasına rağmen yapılan incelemede okulda bulunmadığını belirtmişti. Bu yazı üzerine harekete geçen rektörlük konuyu soruşturmuş, eski tarihlerde tutulan tutanaklarla demirbaşta geçen malzemelerin fakir öğrencilere verildiği, daha sonra ise tutulan eski tarihli tutanaklarda demirbaşların Kur’an kursları ve bazı belediyelere verildiği belirlenmişti.

Görevinden ihraç edilen Fatih K.’ya disiplin soruşturulması açılırken diğer taraftan da öğretim görevlisi ünvanı Rektör Deveci’nin ilana çıkmasıyla Yardımcı Doçentlik kadrosuna geçirilmişti.

 

ÇARŞI İHALESİ

KSÜ personeli, öğrenci ve hastaneye gelen vatandaşların yararlanması için üniversite kampusu içerisinde iki parsele yaşam merkezleri oluşturulmak için yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkıldı. İhaleyi alan firma ile 27.04.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak firmaya inşaatın bitirilmesi için 420 gün süre verildi.

İmar düzenlemesi yapılmadan firmanın inşaat ruhsatı almadan işe başladığı ve böylelikle neredeyse bir milyon TL ruhsat harç parasından firmanın kurtarıldığı öne sürüldü. Sözleşmeye göre kira gelirlerinden üniversiteye pay verilmesi gerekirken bu yükümlülüğün yerine getirilmediği belirtildi. Ayrıca işin bitirilmesi için verilen 420 gün 20.06.2016 tarihinde tamamlanırken, bu tarihte çarşının bitmediği görüldü ve bunun karşısında yüklenici firmaya cezai yaptırım uygulanmadı. Bunların üzerine yüklenici firmanın 4 bin 500 metre kare kapalı alan yapması gerekirken, hiçbir ihale ve yazışmaya gerek duymadan 5 bin metrekarenin üzerinde iş yeri yaptığı öne sürüldü.

Kaçak olarak yapılan bu yapının elektrik ve su ihtiyacını da Tıp Fakültesi hastanesinden ara saati alarak karşıladığı iddia edildi.

YÖK denetleme kurulunun bu ihalelerin yanında diğer ihaleleri de incelediği ve bir çoğunda sıkıntılar tespit ettiği belirtildi.

Üniversitedeki bekleneni bir türlü veremeyen Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin ne yapacağı merak konusu oldu. (MESUT TUĞRUL)

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada altın fiyatları
Borcunu yapılandıran kazanıyor
Borcunu yapılandıran kazanıyor