SANDAL HOCA’NIN ÖĞRENCİLERİ KONUŞTU
Reklam

SANDAL HOCA’NIN ÖĞRENCİLERİ KONUŞTU

Demokrat Partinin iktidarı döneminde 1951 yılında Türkiye’de açılması planlanan 7 İmam Hatip Okulundan birinin Maraş’a gelmesini sağlayan ve kuruculuğunu yaptığı okulda bugünün önemli yazar, din âlimi ve fikir adamlarını yetiştiren Osman Sandal Hoca’nın isminin İHL’ye verilmesine öğrencilerden duygulu destek geldi.

11 Ekim 2018 - 10:28

Maraş’ın en zorlu günlerinde dini eğitimlerin yasaklı olduğu dönemlerde İslam’a büyük bir hizmet vererek insanların gönlünde taht kuran Osman Sandal Hocaefendi daha sonra İmam Hatip Lisesinin kurulmasında gösterdiği azimle de dikkat çekmişti. Kentin dini ve eğitim hayatında bıraktığı izlerle anılan bugünün, Vehbi Vakkasoğlu, Kenan Seyithanoğlu, İsmet Karaokur, Hüseyin Bahar, Ahmet Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak, Abdullah Edip Güvenen gibi ünlü yazar ve din âlimlerinin yetişmesini sağlayan Osman Sandal Hoca’nın İmam Hatip Lisesine ismine isminin verilmesiyle ilgili öğrenciler kent yöneticilerinden istekte bulundu.

İlk Bugün Gazetesinin gündeme getirdiği İsimle ilgili Türkiye’nin en iyi kalemlerinden Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Ahmet Taşgetiren, Vehbi Vakkasoğlu ve Hüseyin Bahar Hocaefendi, inşaatı devam eden İmam Hatip Lisesine, İmam Hatip Lisesini Kahramanmaraş’a ilk kuran ve kendilerinin de hocaları olan Osman Sandal’ın isminin verilmesinin Hocalarının adına büyük bir vefa olacağını belirttiler.

İşte yazılarıyla Türkiye’ye yön veren isimlerin mesajları;

KİŞİLİĞİMİN OLUŞMASINDA ETKİSİ OLAN BİR İNSANDI

 Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak; “Benim de hocamdı. Rahmetle yâd ediyorum. Bize güzel örnekler bırakmış değerli bir isim. Sadece bir hoca değil aynı zamanda arif bir insandı. Bilgi aktarmanın yanında bize hikmeti de öğreten bir yanı vardı. Hem halkla ilgilenir onlara her zaman bir şeyler katmak için çabalardı. Hem de şehrin ileri gelenlerine de faydalı olmaya çalışırdı. Sandal hoca son derece değerli bir insan ve benim kişiliğimin oluşmasında etkisi olan bir insandır. Umarım yapılacak olan İmam Hatip Okuluna sandal hocanın adı verilir.”

KUR’AN-I KERİM’İ SANDAL HOCADAN ÖĞRENDİM

Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren; “Sandal Hocanın bir İmam Hatip Lisesine adının verilmesi en iyi adlandırılmalardan birisi olur. Kahramanmaraş’ta ilk İmam Hatip okulunun gelmesinde Sandal Hoca’nın çok büyük tesiri vardır. Bende Kuran-ı Kerim’i Sandal Hoca’dan öğrendim. Sabah erkenden okula gelip Kur’an bilmeyenlere Kur’an öğretmesi, onun talebeyi kucaklayan ve sevgisini ortaya koyan tavrı; benimde yaşadığım ilk nesilde büyük bir iz bırakmıştır.  Sandal Hocamız her zaman gönlümüzdedir. Onu, siluetini içimizde saklar dururuz. Dolayısıyla onun isminin bir İmam Hatip Lisesinde yaşatılmış olması ve o okula gelen öğrencilerimize Sandal Hoca kişiliğinin anlatılmış olması; o çocuklar içinde eşi benzeri bulunmaz bir rol model olur. Bunu düşünenleri kutluyorum. Çok güzel bir hizmet olur.

SAYIN VALİMİZDEN İSTEĞİMİZDİR

Vali bey eğer böyle bir şey yaparsa son derece güzel bir jestte bulunmuş olur. Sandal Hoca gibi insanlar bizim yıldız insanlarımızdır. Şehrimize emek veren insanların isminin yaşatılması gerekir.  Kadirşinaslık da bunun bir örneğidir. Valimizin böyle bir karara gönül rahatlığıyla imza atacağını düşünüyorum. Çünkü valiler şehrin manevi ve kültürel iklimini dokumakta ve oluşturmaktadır. Sandal hocayı sahiplenmek Kahramanmaraş valiliğine halk nezdinde büyük bir itibar kazandıracağı kanısındayım.”

HOCAMIZ BUNU ÇOKTAN HAKETTİ

Yazar Vehbi Vakkasoğlu; “Hocamız bunu çoktan hak etmiş bir büyüğümüzdür. İlk İmam Hatiplerden biri de Kahramanmaraş’ımızda. O İmam Hatip’in temelinde hocamızın gözyaşı, emeği çabası vardır. Milleti harekete geçirecek, o heyecanı yaşatacak emeği vardır. Sandal Hoca maddi manevi ne gerekiyorsa yapmıştır.

İsmin verilmesi hocamıza karşı geç kalınmış bir vefa borcudur. Hepimiz Sandal Hoca’nın cüppesinin altından çıktık. Yokluk kıtlık zamanında bir müdür bir mühür. Bir ilkokulun iki sınıfında açılmış ama hocamız bunu binaya dönüştürmüş bir insan. O inşaatı köşe, bucak, dağ tepe gezerek topladığı destekle yapmıştır. O inşaat için çok hayır toplamıştır. Maddi manevi gerekeni yapmıştır.

HOCAMLA İLGİLİ YAZDIĞIM KİTABA BAKABİLİRLER

Sayın valimize ve yetkisi olan tüm dostlarımıza; eğer içlerinde bir tereddüt varsa ben ‘Bir Devrin ve Bir Şehrin Muhteşem Öğretmeni Sandal Hoca’ adlı eserimde hocamızın hayatını kitaplaştırdım. Sandal hocamın hayatını ve düşüncelerini kaleme aldım. O kitaba bir bakmalarını rica ediyorum. Kendileri; kitabı okuyunca çok memnun kalacaklardır. İsmin verilmesi konusunda rakipsiz aday Sandal Hocadır diyeceklerdir.”

HOCAMIN İLK TALEBELERİNDENİM

Hüseyin Bahar Hocaefendi; “Osman Hoca bizim hocamız. Osman Hocanın ismini yâd ettirmek güzel olur. Ben ilk talebelerdenim.  İmam hatip liselerinden ilk defa yedi ilde kurulan liselerden birisi de Kahramanmaraş’ta kuruldu. İmam Hatip yetiştirmek için kuruldu. Şu an ki İmam Hatip eğitiminin eskisine göre daha iyi olmadığı söyleniyor. Biz imam olmak için liseye gidiyorduk. Şimdikiler ise İmam olmamak için İmam Hatip’e gidiyorlar. Aradaki fark bu. Biz Sandal Hocadan çok şey öğrendik. Medrese eğitimi aldık. Ayrıca Medrese hocalarından da Arapça, Farsça, Fıkıh, Hadis ve Kerem dersleri olarak okurdum. Hocamın hizmetinde bulunurdum.  Hocamızı hatırlamak ve hatırlatmak için İmam Hatip’e Sandal Hocamızın adının verilmesi çok iyi olur.”

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İttifak haberi yanlış anlaşıldı
İttifak haberi yanlış anlaşıldı
 Kahramanmaraş’ta 28 güvenlik korucusu için yemin töreni
Kahramanmaraş’ta 28 güvenlik korucusu için yemin töreni