ŞENGÜL: TÜZÜK KURULTAYI BAŞARILI GEÇTİ!
Reklam

ŞENGÜL: TÜZÜK KURULTAYI BAŞARILI GEÇTİ!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, CHP’lilerin yaklaşık 3 yıldır arzu ettiği Tüzük Kurultayının geniş bir katılımla oldukça başarılı geçtiğini söyledi.

13 Mart 2018 - 10:12 - Güncelleme: 13 Mart 2018 - 10:14

Tüzük Kurultayı’nda herkesin önerilerinin dikkate alındığını, düşüncelerin özgürce ifade edildiğini belirten Şengül, Genel Merkezin taslağında yer alan üye-destekçi üye maddesinin delege tarafından kabul edilmediğini bunun da CHP’nin ne kadar demokratik bir parti olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Şengül, “Tüzük Kurultayı için Olağan Kongremizin ardından yaklaşık 1 ay geçtikten sonra genel merkezimizin çağrısıyla toplandık. Partinin anayasasını yeniden oluşturma noktasında bir çalışma yaptık. Tabi bu çağrı üzerine biz, Kahramanmaraş olarak Tüzük Komisyonu’na görevlendirdiğimiz arkadaşlarla burada güzel bir çalışma yaptık. Tüzük Kurultayı yaklaşık 3 yıldan beri arzu edilen bir kurultaydı. Biz de 3 yıldan beri çalışmalarımızı yaptık. Buradan çeşitli önerilerle gittik. Diğer illerimiz de kendi önerileriyle geldiler. Başarılı bir çalışma oldu. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Ben söz aldığımda da ifade etmiştim. Tüzük ne kadar iyi tüzük olursa olsun art niyetli insanlarca kullanılırsa verim alınmaz. Ama ne kadar kötü tüzük olursa olsun iyi niyetli insanların elinde kullanılırsa da sonuç alınır. Olaya böyle bakmak lazım. Cumhuriyet Halk Partisi çok iyi bir tüzük yaptı, bundan dolayı da seçmenin hepsi Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verir düşüncesinde olunmamalı. Böyle de düşünmüyoruz” dedi.

“DEMOKRASİYİ ÖNCE PARTİ İÇİNDE EGEMEN KILMALIYIZ”

Sosyal demokrat partiye yakışır, katılımcılığın egemen olduğu bir anlayışı yansıtmak bakımından başarılı bir Tüzük Kurultayı yaşadıklarını aktaran CHP İl Başkanı Esat Şengül, şöyle konuştu: “Tabi ki bizde tartışmalar oldu. Müzakereler oldu. Bazı maddeler konusunda çelişkiye düşüldüğü durumlar oldu. Bunlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin var olma anlayışı yani sosyal demokrat bir partide herkes düşüncesini özgürce söylemeli. Tüzük Kurultayımızda beni mutlu eden taraf şuydu: Orada her madde üzerinde lehte aleyhte yaklaşık 5 kişilik konuşmacı vardı. Konuşmacı hatipler çıktılar Sayın Genel Başkanımız başta olmak üzere parti yöneticilerine eleştiri de getirdiler. Bundan niye mutlu oluyorum? Çünkü biz, sosyal demokrat bir partiyiz. Sol gelenekten gelen insanlar özgürce hareket etmeli. Topluma demokrasiyi yansıtan bir anlayışı önce parti içinde egemen kılmalıyız ki buradan verim alalım. Dolayısıyla bu yönleriyle güzel bir çalışma oldu. Genel Merkezimizin hazırlamış olduğu taslak metinler üzerinde girildi. Mesela bir tanesi reddedildi. Oysa benim de en çok savunduğum bir maddeydi. Hatta birçok il başkanımızın savunduğu bir maddeydi. Buna rağmen delege; Efendim Genel Merkez böyle istiyor. Genel Merkez böyle istediği için ben buna oy vereyim anlayışı içinde bir korku, bir panik havası olmaksızın Sayın Genel Başkanımızın ve yardımcılarının önünde parmak kaldırılarak reddedildi. Ben çok üzüldüm o maddenin reddedilmesine. 4. maddeydi. Bir devrim niteliğinde, bir reform niteliğinde bir maddeydi.”

DEMOKRASİ SİYASİ PARTİLER KANUNU’NA TAKILIYOR!

Şengül, kabul edilmeyen 4. maddeye ilişkin şunları söyledi: “Bu madde şunu öngörüyordu: Üye, destekçi üye diye ikiye ayrışan bir maddeydi. Bu maddeyi niye önemsiyoruz: Çeşitli dönemlerde gerek milletvekili aday adayları gerek ilçe başkanları gerekse biz yani icranın başında olan birileri olarak kendimizi seçtirmek için yığma üyelikler yapıyoruz. Aile içi üyeler yapıyoruz. Oy alamadığımız yerlerden üyeler yapıyoruz. Bunu yapmamızın bir manası var: Kendimizi seçtirmek için! Belki de adam partiye bile oy vermiyor. Ama gidip onu üye yapıyoruz. Şimdi Genel Merkezin getirmek istediği anlayış da şuydu: Parti aidatını ön plana çıkaran, çeşitli kriterler koyabileceğimiz, partiye mobil aidatını ödeyen, partinin eğitim çalışmalarına katılan, partinin seçim propagandalarında aktif bulunan, sandıklarında görev alan partilileri üye; bunları yerine getirmeyen üyeleri de destekçi üye diye iki ayrı kütüğümüz olacaktı. Ama delege onaylamadı. Burada anlatmak istediğim şu: Parti içi demokrasi olduğunun bir göstergesiydi. Bu anlamda diğer maddeler tabi ki oylandı. Tartışma oldu, benzeri şeyler oldu; ama kısaca söylemek istediğim şu: bizim buradan bir sürü öneri götürdüğümüz halde önerilerimizin birçoğu kabul edilmedi. Nedeni de Siyasi Partiler Kanunu! Onlar değişmeden sizin götürdüğünüz partiyi daha geniş kitlelere açacak, daha demokratik bir tüzük haline getirecek şeyler maalesef Siyasi Partiler Kanunu’na takıldığı için sizin o çok güzel önerileriniz birçoğu kabul görmedi. Ancak şu anda da mecliste Siyasi Partiler Kanunu görüşülmeye başlandı. Bunlar değiştikçe bizim önerilerimiz de dikkate alınır diye düşünüyorum.”

İL VE İLÇE BAŞKANLARI KARAR MEKANİZMASINDA

Kurultay’dan sonra partinin en yetkili organının Parti Meclisi olduğunu kaydeden Başkan Esat Şengül, il ve ilçe başkanlarının da karar mekanizmasında etkili olması için verdiği önerinin kabul edildiğini ifade ederek şunları söyledi: “Mesela benim önerimdi: Bizde kurultaydan sonra en yetkili organ Parti Meclisi’dir. Gerek adayların saptanması, yöntemi, atanması… Bunların tümünün kararı Parti Meclisi’nde olduğu için ben bunu doğru bulmadığımı ifade ettim. Şöyle ki; örneğin Ali Öztunç Kahramanmaraş’ı bilir ama Sayın Öztunç, Manisa’yı bilmez. Diyarbakır’ı bilmez. Samsun’u bilmez. Bölgeyi tanımayan Parti Meclisi Üyesi, benim bölgeme atanacak bir adayla ilgili karar hakkına sahip olmamalı! Kararı vermeli ama her ile Sayın Genel Başkanımızı temsil eden İl Başkanları ve İlçe Başkanları da bu karar mekanizmasının içerisinde olmalı diye ifade etmiştim: İl Başkanları toplantısında! Sayı Genel Başkanımız ve Tüzük Komisyonu Üyesi olan Genel Başkan Yardımcılarımız, önerilerimizi dikkate almışlar. Dolayısıyla bu tip kararlarda mutlaka İl Başkanlarının ve İlçe Başkanlarının görüşü alınır, diye tüzüğe bir madde eklediler. İşte biz önerdiğimiz için bizi mutlu etti, demiyorum. Olması gereken demokratik anlayışın bu olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu yönleriyle güzel oldu.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Yaşlı adamı evinde gasp eden zanlılardan biri daha yakalandı
Yaşlı adamı evinde gasp eden zanlılardan biri daha yakalandı
 Kahramanmaraş’ta çığ altında kalan vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı
Kahramanmaraş’ta çığ altında kalan vatandaşın cansız...