ŞEREF EROĞLU ŞAMPİYONLAR KISA ŞALVAR GÜREŞLERİ YAPILDI
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

ŞEREF EROĞLU ŞAMPİYONLAR KISA ŞALVAR GÜREŞLERİ YAPILDI

Dulkadiroğlu Belediyesi ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen Şampiyonlar Şalvar Güreş Festivali Dereköy mahallesindeki güreş sahasında yapıldı.

11 Eylül 2017 - 10:14

Dereköy de yapılan kısa şalvar güreş festivaline 5 ilden Yaklaşık 356 sporcunun katıldığı müsabakalar kıran kırana geçti.27 yıl önce başlayan, ancak uzun bir süre sessizliğini koruyan Dereköy Güreş Festivali, Pazar günü muhteşem bir şenliğe imzasını attı ve Olimpiyat ikincisi ve dünyadaki gururumuz Şeref Eroğlu adına tertip edilen güreşlerde Sosyal ve kültürel belediyecilikte fark yaratmayı sürdüren Dulkadiroğlu Belediyesi, güreşte ön plana çıkan mahallelerinde güreş festivalleri düzenleyerek spora ve sporcuya verdiği önemi bir kez daha ortaya koydu. 

Dereköy mahallesinde Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile ortaklaşa güreş festivali düzenleyen Dulkadiroğlu Belediyesi, gelecek hafta Bertiz Boyalı mahallesinde güreş festivali düzenleyeceğini bildirdi. Adeta güreşçi yatağı olan Dereköy'de bu yıl ikincisi düzenlenen güreş festivaline Kahramanmaraş ve çevre illerden çok fazla sporcu katıldığı ifade edildi. Yaklaşık 356 sporcunun er meydanında kıran kırana mücadele ettiği turnuvaya güreş severler yoğun ilgi gösterdi.

GÜREŞ SEVERLERDEN MÜSABAKALARA YOĞUN İLGİ

Dulkadiroğlu Belediyesi'nin Dereköy mahallesinde hazırladığı güreş sahasında düzenlenen festivale güreş severler yoğun ilgi gösterdi. Kahramanmaraş'ın çeşitli bölgelerinden Dereköy güreşlerini izlemek için gelen vatandaşlar geç saatlere kadar müsabakaların sonuçlanmasını bekledi.

“BU ORGANİZASYONUN AMACI GELEEĞE YATIRIMDIR”

Dereköy Güreş Sahasında gerçekleşen Dulkadiroğlu Belediyesi ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen Şeref Eroğlu Şampiyonlar Şalvar Güreş Festivali Açılış Konuşmasını yapan Olimpiyat 2’cisi Dünya Şampiyonu Şeref Eroğlu; “Sayın Kaymakamım, sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Başkanım ve çok kıymetli Protokol üyelerim. Sevgili sporcular, hocalarımız ve kıymetli hemşehrilerimiz. Hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Tabi Bildiğiniz gibi şehirde kimlikler kültürleri ile tarihleri ile gelenek ve görenekleri ile ifade etmeye çalışırlar. Kahramanmaraş’ımız da bu anlamda Türkiye de ve Dünya’da ayrı özelliği olan bir şehir. Bugün burada Geleneksel Spor Federasyonuyla düzenlemiş olduğumuz Kısa Şalvar güreşlerinde Belki de gelecekte Avrupa ve Dünya olimpiyat oyunlarında bir tane sporcumuzun bile altın madalya kazanması için yapmış olduğumuz bir organizasyon. Bu Organizasyonda başta Etno Dünya Konfederasyon başkanımız Sayın Bilal Erdoğan, Geleneksel Spor Dalları As Başkanı Şahin Hopur, Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Sporcu kardeşlerime şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

“GÜREŞLERİMİZ UNUTTURMAYACAĞIZ YER YÜZÜNE ÇIKARACAĞIZ”

Gerçekleşen Organizasyon hakkında açıklama yapan Geleneksel Spor Dalları As Başkanı Şahin Hopur ise yaptığı konuşmada, “Sayın Kaymakamım, sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Başkanım değerli hazirun. Bugün 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz. Şeref Eroğlu Şalvar Güreşi Festivslimize hoş geldiniz. 100 bin yıllık Geleneksel sporlarımız Rahvan, Çirit, Aba güreşi ve şalvar güreşi olmak üzere çok uzun bir süredir unutulmuştu. Eskiden yetim evlat gibi kalmış olan tüm geleneksel sporlarımızı Etnospor ve Geleneksek Spor Dalları Federasyonu çatısı altında birleştiren başta Bilal Erdoğan’a ve Hakan Kazancı’ya çok teşekkür ediyorum. Vermiş olduğu sözlerle 2017-2018 yılı, şalvar güreşi, aşırtmalı aba güreşi ve kapışmalı aba güreşi olarak güreş yılı ilan edilmiştir. Bu bağlamda özellikle şalvar güreşine tüm Türkiye ve dünyada ilgi arttı. Allah izin verirse 10-15 alanda yapacağız Belediyelerimizn destekleri ile. Şimdiden kazasız belasız bir güreş temenni ediyor başarılar diliyorum” dedi.

“HEDEFİMİZ BU YEŞİL SAHALARDAN YENİ YENİ ŞEREF EROĞLULARIN YETİŞMESİ”

Güreş turnuvasının açılış konuşmasında Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışıyla hizmetlerini sürdürdüğünü aktardı. Sportif anlamda bir çok çalışmaya imza attıklarını aktaran Başkan Okay, özellikle güreş konusunda bölgelerinde gerçekleştirilen müsabakaları ve sporcuları desteklediklerini aktardı. Başkan Okay, açılışta yaptığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışıyla inşa ettiğimiz ilçemizde sportif faaliyetlere de her zaman geniş yer ayırdık. Özellikle ata sporu güreşimize ayrı bir önem verdik. Bu noktada ilçemize tesisler kazandırarak sportif faaliyetleri destekledik. Adeta güreşçi yatağı olan Dulkadiroğlu ilçemizin bu özelliğini tanıtmak ve duyurmak için gereken çalışmayı yapan kurum ve kuruluşlara olan desteğimiz devam edecek" dedi.

“DEREKÖY ŞAMPİYONLAR YATAĞIDIR”

Başkan Okay, Dereköy mahallesinin birçok şampiyon yetiştirdiğini dile getirerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Şeref Eroğlu gibi şampiyonlar yetiştirmiş bu er meydanının yeni şampiyonlar yetiştirmesi için biz de üzerimize düşeni yapacağız. Her karışında tarihin derin izlerini taşıyan ilçemizin kültürel değerlerini de korumaya ve kollamaya devam edeceğiz. Bugün ortaya koyduğumuz tüm hizmetlerde tarihi ve kültürel değerleri her zaman gözettik ve gözetmeye de devam edeceğiz. Hedeflerimizden bir tanesi de her yıl buralara yatırımlar yaparak bu bölgeyi bir güreş kenti, güreş organizasyonlarının bir ortamı niyetimiz var. İnşallah bundan sonra her yıl bir şeyler katarak organizasyonumuzu devam ettiririz. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum sporcularımıza başarılar diliyorum. İnşallah bu yeşil alanlardan yeni yeni Şeref Eroğlular, Metin Kaplanlar, Harun Doğanlar yetişmesini temenni ediyor, hedefimizin bu yolda ilerleyeceğini düşünüyorum” dedi.

“ER MERYDANI DEMEK MEKTEP DEMEKTİR”

Görev Yaptığı 3 yılın ilk haftasında Dereköy Güreşlerine katıldığını görev süresinin de son haftasını da Dereköty Güreşleri ile noktaladığınmı ifade eden Dulkadiroğlu ilçe Kaymakamı Mehmet Türköz, yeni görev Yeri Didim’e gideceğinbin altını çizerek konuşmalarını şu şekilde sürdürdü; “Milli ve Atasporumuza değer veren sporseverleri bir arada görmek beni çok mutlu etti. 3 yıl önce göreve başladığım zamanlardaki ilk hafta içerisinde ki ilk müsabaka Dereköy’deydi ve galiba son müsabaka da Dereköy de bu müsabaka olacak. Ben öncelikle Belediyelerimize çok teşekkür ediyorum. Buradaki organizasyonlarla fiziki alt yapı belediyeciliği de sergiliyorlar. Kültürel, sosyal, sportif belediyecilik sergiliyorlar. Şu gördüğümüz alan küçükte olsa bir er meydanı. Er merydanı demek mektep demektir. Sevgi demektir, saygı demektir. Bu arada güreşi de özlemiştik bu organizasyon çok güzel oldu. Kırk pınarımızı kılcal damar olarak bilirim ve Ata sporumuzu bu meydanlarda çok kıymetli sporcular yetişerek inşallah kırp pınarlara çıkarlar. Türk Bayrağımız dalgalandırırlar. Ne diyelim konuşmak Bahane Güreş şahane diyelim” diyerek tüm sporculara başarılar diledi. (HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN)    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
E-5 karayolunda pompalı tüfekli magandalar sürücüyü darp etti
E-5 karayolunda pompalı tüfekli magandalar sürücüyü darp etti
Çalamadıkları motoru ateşe verdiler
Çalamadıkları motoru ateşe verdiler