ŞUUR VE BASİRETLİ OLMAK
Reklam

ŞUUR VE BASİRETLİ OLMAK

Şuur;“İnsanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneği ya da bir toplumdaki ruhsal etkinliklerin veya ruhsal durumların bütünü.”

12 Ekim 2017 - 09:53

Algı ve bilgilerin zihinde duru ve aydınlık olarak izlenme süreci olarak da tanımlanmış, şuura bilinç de deniyor…

Basiret ise İslami bir kavram olup,  kelime manası  ‘görmek’ anlamında değerlendirilmiş.  Bir terim olarak basiret, idrak (anlayış/kavrayış) kuvveti, derin görüş, ileriyi görme, bilinçle kestirme, yakîn, burhan, huccet, bir şey hakkında oldukça bilgili olmak, zeka, ibret gibi anlamlara gelmektedir.  

Bu iki kelimenin sözlük manalarını verdikten sonra gelelim, konumuza. Abdurrahman Dilipak hemşehrimiz Salı günü attığı bir tivitte ABD’nin tutum ve davranışını şu şekilde değerlendirmiş  “Bu gelen 15Temmuz’un 2. Dalgası. FETOnun yarım bıraktığı işi onun patronu bitirmek istiyor!”

Ergün Diler’de aynı günkü köşe yazısının girişinde olup bitenler hakkında diyor ki; “Türkiye ile ABD’nin karşı karşıya gelmesi sadece 15 Temmuz’la ilgili değil. Elbette 15 Temmuz kırılma noktası. Ama derinlerde 15 Temmuz kadar olmasa da başka vahim travmalar var… “

Vize skandalı ABD’nin bütün kirli hesaplarını deşifre etti. FETÖ’nün başarısız olması, ABD ile bağlantılarının açığa çıkması, Fırat Kalkanı’ndan sonra İdlib’de başlatılan operasyonun Batı’ya doğru genişleyecek olması “terör koridoru” planlarını ve Türkiye’ye yeni saldırı hazırlıklarını suya düşürdü. Bundan dolayı da ABD yönetimi Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş başlattı…

 

SADECE ABD DEĞİL, 7 DÜVEL KARŞIMIZDA

Tabi yaşadıklarımız tarihten beri değil, bin dörtyüz yıldır yaşadığımız, hatta insanlık tarihinden bu yana yaşananlar, tekerrür ediyor.

Yani hadise sadece bir haçlı savaşı da değil, bu savaş Hak ve Batılın savaşıdır, inanın buna. 

“ Bu, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan bu yana devam eden derin bir hesaplaşmadır. Bu, Birinci Dünya Savaşı ile perişan edilen bir Türkiye’nin, coğrafyanın mücadelesidir. Türkiye’nin Hindistan sınırlarına kadar yapılan bir varolma mücadelesidir. Türkiye bu mücadelenin en ön safındadır. Çünkü siyasi tarihi boyunca bütün mücadelelerin en ön safında olmuş bir ülkedir.

Milletimiz artık kendine güveniyor. Biz bu oyunu kazanacağız. Bu çokuluslu saldırıların üstesinden geleceğiz. Tarih yapıcı rol yine engellenemeyecek, tarihin akışı durdurulamayacak.” Diyor.

Bu yüzden Fırat Kalkanı müthiş bir jeopolitik hamleydi. Dün İdlib’e giren TSK unsurları aynı jeopolitik hesabın parçasıdır. İran sınırından Akdeniz’e uzanan ABD/İsrail koridoru kesinlikle engellenmelidir çünkü bu bir gelecek hesabı, varoluş sorunudur.” Bu tespitleri yapan İbrahim Karagül ise, yazısının son kısmında der ki; “ 15 Temmuz’un ikinci dalgasına, Güney’den ve içeriden gelecek saldırılara karşı teyakkuz durumu göz önüne alınmalıdır. Bu yüzden Türkiye, İdlib’le başlattığı süreci kim ne derse desin, kimler ne kadar çığırtkanlık yaparsa yapsın tamamlamak zorundadır. Bu yüzden Türkiye, nükleer teknoloji dahil, olağanüstü savunma hazırlıklarına girmek zorundadır…”

 

DİRENİŞE HAZIRLANMAK

Tabi tüm bu zorlukları atlatmak kolay olmayacak. Ancak şuurlu ve basiretli milletimize güveniyoruz, ordumuza güveniyoruz. Allah’a güveniyoruz, dostlarımıza güveniyoruz.

Biliyor ve inanıyoruz ki; zorluklar karşısında yılmadın, güç ve kudret sahibi Cenab-ı Allah’ı güvenerek, birliğimizi koruyarak aşmayacağımız zorluk da yoktur.

Rabbimiz, Kur’an’da, üzülmememiz gerektiiğini, inananların her zaman zaferle savaştan çıkacağımızı belirtmektedir. .

Bu konuda gençlerin düşüncelerini soruyorum, inanın vatan uğruna herkes canını vermeye hazır. Çünkü bu milletin çocukları doğuştan askerdir.

Dün olduğu gibi bu günde İ’lây-ı Kelimetullah, Kelime-i Tevhid nurunu bütün gönüllere ve kafalara nakşetmeye hazır. Bütün sahte tanrıları, bütün kanlı dikdatörleri ve bütün putları yıkmaya hazır.

İnsanları sömüren,ezen ve alçaltan her çeşit batıl inanca karşı mücadele için varım diyorlar. Rabbim senin davanı savunan bu milleti yücelt. Askerlerimize güç ve kuvvet var.

Kalın sağlıcakla. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vicdansız sürücü köpeğe çarpıp kaçtı
Vicdansız sürücü köpeğe çarpıp kaçtı
Tekirdağ'da 33 kilogram uyuşturucu yakalandı
Tekirdağ'da 33 kilogram uyuşturucu yakalandı