TİRŞİK ŞÖLENİ’NDE BÜYÜK COŞKU
Reklam

TİRŞİK ŞÖLENİ’NDE BÜYÜK COŞKU

Kahramanmaraş Andırınlılar Derneği tarafından geleneksel hale getirilen Tirşik Şöleni’nin 10’uncusu, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkıları ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Kültür Park’ta düzenlenen programla gerçekleştirildi.

13 Mart 2018 - 10:26

Tirşik Şöleni kapsamında vatandaşlara tereyağlı pilav ve Andırın Doktoru olarak bilinen Tirşik ikram edildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan Kur’an tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını  Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu, Kahramanmaraş Andırınlılar Dernek Başkanı Ahmet Kolutek, yaptı.  Kültür ve Turizm Bakanlığına ve teknik lojistik destek sağlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek Kolutek, aydınlık yarınlar için birlik ve beraberlik vurgusu yaparak “Tek Vatan, Tek Millet, Tek Devlet, Tek Bayrak dedik. Bu ilkeleri baki kılmak için candan, canandan, serden vazgeçeceksin en önemlisi bedel ödeyeceksin. Çünkü bedelsiz vatan olmaz. Dün Anadolu’yu ebedi Türk yurdu kılmak için bedel ödediysek bugünde bedel ödemeye devam ediyoruz” dedi.

DEBGİCİ: TÜRKİYE İLELEBET VAR OLACAKTIR

Başkan Kolutek’ten sonra kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ise selamlama konuşmasının ardından, 10. Geleneksel Tirşik Şöleni’ne katılımlarından dolayı vatandaşlara teşekkür ederek şöyle konuştu: “Bugün buluşmamızın vesilesi Tirşik Şöleni. Büyük bir birlikteliği ve güzide bir topluluğu; birçok görüşten kardeşimizi bugün burada bir araya getirdi. Afrin şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize, Türk şühedamıza selam olsun. Onlara Rabbimden rahmet diliyorum, gazilerimize de şifalar diliyorum. Onların bize emanet ettiği bu refah vatanı onların evlatlarına geride bıraktıklarına sahip çıkarak da böyle güzel birliktelikte her zaman anaraktan inşallah bir ömür boyu yaşatacağız. Bu ülke ilelebet var olacaktır inşallah.”


ERKOÇ: ANDIRINLILAR KAHRAMANMARAŞ’I EN GÜZEL ŞEKİLDE TEMSİL EDİYOR

Birlik ve beraberlik örneği gösteren Andırınlılara teşekkür eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “Andırınlıların birlik ve beraberliği, samimiyeti, sıla-ı rahime göstermiş oldukları ilgi ve muhabbet bizleri ziyadesiyle memnun etmekte. Tirşik günü vesilesiyle yine bir araya geldik hamdolsun. Andırın, Kahramanmaraşımızın güzide bir köşesi. Andırınlılar da Türkiye’mizin her yerinde Kahramanmaraş’ımızı en güzel şekilde temsil etmekteler. Ankara’da, Bakanlıklarda şehrimizin bir işi olduğunda kesin bir Andırınlı ile karşılaşmaktayız. Bizi karşılarlar, önümüze düşerler. Bundan dolayı da Andırın’a ayrıca bir muhabbet beslemekteyiz. Andırınlılar eğitime çok büyük önem vermekte tarihten bu yana. Devletimizin çok önemli mevkilerinde Andırınlı hemşerilerimiz görev yapmakta. Biz de bunun için sizlere çok müteşekkiriz.

Kahramanmaraş’ı en yaşanabilir, en müreffeh bir il haline getirmek için canla ve başla çalıştıklarını aktaran Erkoç, şöyle devam etti: “Birlik ve beraberlik çok önemli. Ahmet Kolutek başkanımız az önce konuştu. Türk Milleti birçok badireler atlatmıştır geçmişte. Tarihten buyana her zaman saldırıya uğramış her zaman hasımları olmuştur. Hamdolsun biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz her dönemde hiçbir zaman bileğimiz bükülmemiş, her zaman dünyaya adalet ve hakkaniyet getirmişiz. Türkiye ayağa kalktı emperyalist güçler terör örgütleriyle ülkemizin etrafını kuşatmaya çalıştılar. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, aziz milletimizin kararlı duruşuyla bu oyunların hepsini bozmakta. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde bereket olur. Daha güçlü bir Türkiye için, daha güçlü bir cumhuriyet için, daha güçlü bir Türk milleti için omuz omuza olacağız.”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Andırına yapılan yatırımlardan bahsederek, yeni yapılacak olan projeler hakkında da bilgiler verirken; TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Maraş’ımızın Sütçü İmamın ruhuna vurgu yaptı.  konuşmasında Afrin operasyonu hakkında açıklamalarda bulunan Güvenç, Türkiye’nin güneyindeki tehlikeden söz etti.


GÜVENÇ: GÜNEYİMİZDE KÜÇÜK İSRAİL KURMAK İSTİYORLAR

Afrin Operasyonu hakkında iki hususa açıklık getirmek istediğini belirten TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Güvenç, “Bizim güneyimizde Kürdistan kurmak istemiyorlar. Bizim güneyimizde küçük İsrail kurmak istiyorlar. Bizim güneyimizde Türkiye’yi tehdit edecek üstler kurmak istiyorlar. Kürt çocuklarını da o üstlere bekçi yapıyorlar, paralı asker yapıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Güvenç, şu açıklamalarda bulundu: “Askerlerimiz oraya mecbur oldukları için gitmiştir. Türkiye işgalci değildir. Türkiye savaşı seven bir ülke değildir. Ankara’nın güvenliği için, Maraş’ın güvenliği için, Diyarbakır’ın güvenliği için, bu güzel ülkenin güvenliği için gitmek zorundaydı ve gittik. Allah askerimize yardım etsin. Sizlerin dua ve desteğiyle hiç şüphe yok ki başaracağız. Başarmak zorundayız. Çok daha ağır şartları bu mazlum ve kahraman millet geçmişte defetmesini bildi, yenmesini bildi. Bizim güneyimizde Kürdistan kurmak istemiyorlar. Bizim güneyimizde küçük İsrail kurmak istiyorlar. Bizim güneyimizde Türkiye’yi tehdit edecek güçler kurmak istiyorlar. Kürt çocukları da o güçlere bekçi yapıyorlar, paralı asker yapıyorlar. Yoksa bizim Kürt’le bir derdimiz yok. Bu ülkede yaşayan Kürtlerin hepsi bizim kardeşimiz. Bu devletin asli unsuru. Vergisini veren, bayrağımıza saygı gösteren, teröre şiddete pirim vermeyen bütün insanlarımızı biz kucaklıyoruz. Ama bir PKK belası var. Kürdü de inanmış, kürdün çocuğu da inanmış Amerika’ya uşaklık yapıyor ve güneyimizde Türkiye’yi tehdit edecek terör odakları ve Amerikan güçleri kurmaya ve onlara bekçilik yapmaya çalışıyorlar. Bizim karşı olduğumuz husus budur. Ne zaman ki bizi tehdit etmekten vazgeçerler, barıştan yana olurlar, Ortadoğu’da kardeşlikten yana olurlar, bizim kimseyle bir derdimiz yok. Ve yüreğinizi ferah tutun, haklı olduğumuz için niyetimiz iyi olduğu için başarıyla Allah’ın izniyle geleceğiz. Hiçbir şey bir daha Ortadoğu’da ve Türkiye’de bunların istedikleri gibi olmayacak. Buna izin vermeyeceğiz. ‘’

Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Plaket töreninin ardından Tirşik Şöleni kapsamında Kültür Park alanında Kögderkut Osmanlı Okculuk Ekipi gösteri düzenledi. Halaylar çekildi.

Altınşehir Meslek Lisesi Folklor ekibi Andırın’a özgü oyunlarını sergiledi. Andırınlı Zahide Eskici, Andırın’a özgü ağıtları ve hikayelerini kendine özgü anlatımı ile büyük beğeni topladı.  Program Ozan Öksüz ve Ozan Rıza Çiftçi’nin türkü şöleni ile son buldu.

Programa, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker, Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış, Kahramanmaraşspor Kulübü Başkanı Fatih Mehmet Ceyhan, Prof. Dr Kadir Saltalı, Prof Dr. Hüseyin Temiz, Kahramanmaraş Tarih Kültür Ve Turizm Platformu’na Üye STK Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

2018/03/2018-03-13-10-33-54.jpg
2018/03/2018-03-13-10-33-58.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-02.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-04.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-06.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-14.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-16.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-18.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-20.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-23.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-27.jpg
2018/03/2018-03-13-10-34-29.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yükseköğretim Kalite Kurulu, Üniversitemizde Dış Değerlendirme Sürecini Tamamladı
Yükseköğretim Kalite Kurulu, Üniversitemizde Dış Değerlendirme...
YAZAR TOPCUOĞLU, KSÜ'DE
YAZAR TOPCUOĞLU, KSÜ'DE