Ünlü yazarların da isteği
Reklam

Ünlü yazarların da isteği

1951 yılında Türkiye’de kurulması planlanan 7 İmam Hatip Okulundan birinin Maraş’a gelmesini sağlayarak büyük fedakârlık örneği gösteren Hafız Osman Sandal Hoca 90 öğrencisiyle ilköğretime başlamıştı. İsmi İmam Hatip Okuluyla özdeşleşen Sandal Hoca’nın, yeni yapılan İmam Hatip Lisesine isminin verilmesi önerisine Hoca’nın ilk öğrencilerinden de tam destek geldi.

11 Ekim 2018 - 10:56

Bugün Gazetesinin İmam Hatip Lisesi’ne Sandal Hoca’nın isminin verilmesiyle ilgili haberi, Türkiye’nin en ünlü yazarlarından hocanın ilk öğrencileri arasında bulunan Yazar Abdurrahman Dilipak, Ahmet Taşgetiren ve Vehbi Vakkasoğlu ile Hüseyin Bahar Hoca’yı duygulandırdı. Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’a istekte bulunan yazarlar, kişiliklerinin oluşmasını sağlayan Sandal Hoca’nın İmam Hatip alanında yaptığı fedakârlıkları anlatarak, yeni yapılan liseye isminin verilmesinin manevi açıdan büyük önem taşıyacağını belirttiler.


Abdurrahman Dilipak; “Benim de hocamdı. Rahmetle yâd ediyorum.  Sandal hoca son derece değerli bir insan ve benim kişiliğimin oluşmasında etkisi olan bir insandır. Umarım yapılacak olan imam hatip okuluna sandal hocanın adı verilir.”


Ahmet Taşgetiren; “Vali bey eğer böyle bir şey yaparsa son derece güzel bir jestte bulunmuş olur. Sandal Hoca gibi insanlar bizim yıldız insanlarımızdır. Şehrimize emek veren insanların isminin yaşatılması gerekir. “

 

Vehbi Vakkasoğlu; “Bir ilkokulun iki sınıfında açılmış ama hocamız bunu binaya dönüştürmüş bir insan. O inşaatı köşe bucak, dağ tepe gezerek topladığı destekle yapmıştır. O inşaat için çok hayır toplamıştır. Maddi manevi gerekeni yapmıştır.”


Hüseyin Bahar; “Biz Sandal Hocadan çok şey öğrendik. Medrese eğitimi aldık. Medrese hocalarından Özel Arapça, Farsça, Fıkıh, Hadis ve Kerem dersleri alırdım. Hocamızı hatırlamak ve hatırlatmak için isminin verilmesi çok iyi olur.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İttifak haberi yanlış anlaşıldı
İttifak haberi yanlış anlaşıldı
 Kahramanmaraş’ta 28 güvenlik korucusu için yemin töreni
Kahramanmaraş’ta 28 güvenlik korucusu için yemin töreni