Uzman Çavuşlar Kadro İstiyor!
Reklam

Uzman Çavuşlar Kadro İstiyor!

Uzmanlar Federasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı Cengiz Badur, istifa etmiş uzman çavuşların devlet kadrolarında işe girmeleri gerektiğini ifade etti. Badur, “Geçmiş yıllarda istifa etmiş olan ve şu an işsiz olan uzman çavuşların devlet kadrolarında değerlendirilmesi gerekli” dedi.

08 Ağustos 2018 - 10:05 - Güncelleme: 08 Ağustos 2018 - 13:40

Türkiye’nin terörle mücadelede önemli görevler üstlenen uzman çavuşların öneminden bahseden Uzmanlar Federasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı Badur, hem ülke içinde hem de ülke dışında Türkiye’nin bekası için mücadele eden ve daha sonra görevden ayrılmış 100 bine yakın uzman çavuşun olduğunu ve aileleri ile birlikte bu sayının 1 milyona yaklaştığını dile getirdi.

‘Uzman Çavuşlar İşsizler Ordusuna Katıldı’

Geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde çalıştırılmak üzere bekçi alımları hakkında konuşan Badur, şunları dile getirdi: “Uzman erbaşların 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanunun 92’inci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az 2 yıl maddesi değiştirilerek 7 yıl hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir hükmü yer aldı. Yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi ile kanundaki bu değişiklikle bu tarihten önce kendi isteği ile veya sağlık sebebi ile ayrılmış personel için belirleyici bir hüküm verilmediği belirtiliyor. Uzmanlar Federasyonu Arif Saylam Başkanımızın önderliğinde aylarca yaptığı çalışmalar sonucunda 6 Temmuz 2017 tarihinde İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 22 Haziran 2017 tarihli yazısına istinaden mevcut mevzuat hükümleri ve yargı kararları çerçevesinde görüş istenilen konu irdelendiğinde, 6663 sayılı gelir vergisi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce, 3269 sayılı uzman erbaş kanunu kapsamında uzman erbaş olarak görev yapan ve iki yıllık hizmet süresini dolduran ve kendi isteğiyle sözleşmesini yenilemeyerek görevinden ayrılanların atanma ile ilgili hükme yer verildi. Uzman Çavuşlar kimi kanundan dolayı kimisi de hakkı olmasına rağmen atanabileceği kurumu bulamamasından, ayrıca kurumlara tanınan açıktan atama için yüzde 2 kontenjanın yetersizliğinden kamuya atanamayarak mağduriyet yaşanmasına ve binlerce kişilik işsizler ordusu oluşmasına sebep olmuştur.”

‘Bekçilik ve İnfaz Kurumunda Değerlendirilmeli’

Uzman Çavuşların Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için canlarını feda ettiklerini vurgulayan Uzmanlar Federasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı Badur, “Uzman Çavuşlar, devlet büyüklerinden hizmetlerine karşılık İçişleri Bakanlığınca alınması planlanan 10 bin kişilik Bekçi Memurluğu Kadrosundan tıpkı Adalet Bakanlığınca 2016 Aralık ayında Cezaevlerinde görevlendirilmek üzere alımı yapılan 4 bin kişilik infaz koruma memurluğu gibi kontenjan ayrılarak KHK’da yayınlanmasını istiyor. İnfaz koruma memuru alımı KHK ile sadece Uzman Çavuşlara yönelik çıkmıştır. Yaş, boy, kilo gibi nedenlerle 3 bin 200 kişi atanmış ve göreve başlamıştır. Şu an görevinden ayrılmış uzman çavuşlar bekçilik alımında ikamet şartı, boy, kilo, yaş ve sağlık sebebi gözetmeksizin ya da diğer devlet kadroları ve belediyelerde atanmak istiyor.”

HABER-FOTO: KENAN ONARAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÖREVE YENİ BAŞLAYAN 7 KORUCU İÇİN YEMİN TÖRENİ DÜZENLENDİ
GÖREVE YENİ BAŞLAYAN 7 KORUCU İÇİN YEMİN TÖRENİ DÜZENLENDİ
DEVRİM:
DEVRİM: "KENDİ SAHAMIZDA ZOR BİR MAÇ DAHA OYNAYACAĞIZ"