DÜNYADAN 13 YIL ÖNCE KUTLANAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ
Reklam
Abdulhakim Eren

Abdulhakim Eren

DÜNYADAN 13 YIL ÖNCE KUTLANAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ


       Öğretmenler günü ilk olarak Türkiye de 24 Kasım 1981 yılında kutlanmaya başlamıştır.

       Neden 24 Kasım diye sorarsanız, 24 Kasım 1928 tarihi Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarihtir. Onun için 24 Kasım tarihi ‘’Öğretmenler Günü’’ kabul edilmiştir.

       1981’den günümüze Cumhurbaşkanlığından, en ücra köy okuluna kadar çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

               Yılın öğretmeni iller bazında seçiliyor. Bu öğretmenler Ankara’ya çağrılıp Milli Eğitim Bakanı ve Cumhurbaşkanınca ağırlanıp, öğretmene verilen değer velilere, ülkemiz insanlarına gösterilmektedir. Ayrıca her il, her okul, aynı duyguları yaşıyor, yaşatıyor.

                Peki dünyada durum ne?

                Unesco 1994 Yılında 5 Ekim Tarihini Öğretmenler Günü olarak kabul etmiştir. O tarihten yani bizden 13 yıl sonra 1994 Tarihinden bu yana çeşitli tarihlerde kutlanmaktadır. Hatta bazı ülkelerde O gün okullar tatil yapılmaktadır.

               Öğretmenler Günü hepimizde duygusal söylemlere, davranışlara dönüşmekte. Süslü nutuklar, kutlamalar, görseller. Bunlara diyeceğimiz bir şey yok. Hepimiz bunları her yıl yaşarız.

               Öğretmenler Gününde Öğretmen yetiştiren okulların durumu ne, nasıl öğretmen olunuyor, ülkemizin her yerinde görev yapma isteği var mı?

               Yine ortaokullarda, lisede öğrenciler ‘’ben öğretmen olacağım’’ diyor mu? Ona göre kendini hazırlıyor mu? Aileler öğretmenin önemini anlatıyor mu? ‘’Bana bir harf öğretenin kölesi olurum’’ düsturuna nereye kadar inanıyorlar. Yoksa ‘’bir şey olamazsan….’’mı diyorlar? 

               Günümüz öğretmenleri çağımızın tekniğine göre yetiştirilmiş mi? Üreten, sorgulayan, bahanelere sığınmadan sorun çözen, uzak ufuklu mu? Mesleğini her şeyin üstünde gören mi? Boş zamanlarında okuyan, yazan, dünyadaki gelişmeleri tanıyan, öğrencisinden kat kat ötede teknolojiyi kullanan mı?

                Yani öğretmenler günü anma günü olsun ama öğretmenin dertlerini, sıkıntılarını, sorunlarını da tartıştığımız gün olsun istiyorum. Her öğretmen bu günü çözümler üretecek gün olsun diye beklesin. Muştulu bir gün olsun.

                Birkaç yıldan bu yana 12 Şubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Enver Gökşen’in ve arkadaşlarının gayretiyle Milli Eğitime emeği geçmiş önceki İl Müdürlerini, yardımcılarını, okul müdürlerini ‘’kahvaltı’’ bahanesiyle bir araya getiriyordu.

                Bu yılda ilimize yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ile yine ilimiz Milli Eğitim Müdürü iken Kilis Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Mehmet Emin Akkurt’un katılımıyla bir araya gelindi.

                Çok güzel konuşmalar yapıldı, anılar anlatıldı, hasret giderildi. Emeği geçen arkadaşlarımıza ‘’değer’’ verildiği gösterildi. Bu toplantıyı tertip etmede Oğuz Karakoç’un ve Ahmet Akküncü’nün emeği geçtiğini biliyorum. 

                 Yeni müdürümüz Sn. Cemal Yılmaz beyin yapacağını işlerde de arkadaşlarımızın görüşüne başvurması işini daha da kolaylaştırır sanırım. Kendilerine başarılar diliyorum.

                               Bütün öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ kutlu olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar