KAHRAMANMARAŞ 4. ULUSLARARASI KİTAP FUARI
Reklam
Abdulhakim Eren

Abdulhakim Eren

KAHRAMANMARAŞ 4. ULUSLARARASI KİTAP FUARI

           Bu yılda 4. Kitap Fuarımızın açılışı yapıldı.

Fuar 13 Ekim 2017 Cuma günü açıldı. Tören 14 Ekim 2017 Cumartesi saat 10.30’da yapıldı.

           Kafum (Kahramanmaraş Fuar Merkezi)’nin girişinde ilimize ait el sanatları, gıda ürünleri, dondurmacılar, tahta oyuncaklar, sahaflar, görseller var. Herkesin dikkatini çekerek hatıra  fotoğrafları çekilerek alanlar oluşturulmuş. KSÜ’ nün elektirikle yürüyen ödüllü arabası da var.

         Salona girişte sağlı-sollu iki yayın evi göze çarpıyor. Yapı Kredi Yayınlarını satan kitap evinin reklam tabelasında Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Sebahattin Ali’nin resimleri var. Bu ve diğer yazarların Kitapları satılıyor. Hemen yanında İz yayınlarının reklamlarında Necip Fazıl’ın eserleri satılıyor. Hemen solunda TDK Yayınları yine aralıklarla Dergah, Ötüken, Sözler v.b. yayınlarının kitapları.

          İşte bunları görmek beni çok mutlu etti. Gönlümüz bu kültür bahçesinde her türlü çiçek olsun istemekte. Armoni mi dersiniz, gökkuşağı mı dersiniz? Siz bilirsiniz.

          Bu anlayış ilimizin nasıl tarafsız ama değeri olanları taktir ettiğini gösterir. At gözlüğüyle bakanlara da ders olur.

           Yine Kahramanmaraş’lı şair, yazar, ve düşünürlere ayrılan bölümler çok farklı. Bu standlar, hem hasret götürme, hem tanıtım, hemde sohbet alanlarını oluşturuyor.

           Bizim yazarlarımız kitaplarını mutlaka imzalayarak verirler. Ücret istemekte zorlanır, almak istemezler.

            -Lafı mı olur, boşver gibi sözler söylerler.

   Bu sözler hep içimi yakar. O kitap oraya gelene kadar ne sıkıntılardan geçer. Çocuklarının rızkı, evinin katığı, maaşı gibi fedâkarlık ederek o standa konur. Ünvana da çok ihtiyaçları yoktur. Bu fedâkar insanların. İlçeden gelenler daha da sıkıntılı bir durumdadır.

              Bizim yazarlarımızın eserlerini ücretini ödemeden kesinlikle kabul etmememiz gerekmektedir. Hatta ‘’en güzel hediye kitaptır’’ düsturuyla alabileceğimiz kadar kitap alıp destek olmamız gerekir diye düşünüyorum.

              Fuarda Yaşar Alparslan, Dr. Oğuz Paköz, Cemal Nar, Mustafa Okumuş, Ali Avgın, Celalettin Kurt, Mustafa Kalli, Ömer Akpınar, Nedim Tepebaşı, Tahir Görenli, Serdar Yakar, Nihat Yücel, İnci Okumuş, Seher Türker gözüme ilk çarpanlar. Yüzlerce yazar, şair sırasıyla gelip kitaplarını imzalayıp söyleşiye katılacaklar elbette.

              Andırın’lı bayan bir derlemeci yazarı tanıdım. Tahsili nin ilkokul olduğunu söyledi. Şalvarıyla ev kıyafetiyle gelmişti fuarın önünde iki kitap duruyordu. ‘’Gadasını Aldığım’’ diye başlayan iki kitap. Nasıl yazdığını sordum Zahide Eskiciye;

             -Babam hikayeli Türküler söylerdi. Önce hikayesini anlatır sonra da türküsünü söylerdi. Onları ve diğer Andırın, Kadirli, Osmaniye çevresinde söylenenleri derledim. İki kitapla fuara katıldım dedi.

              Kitaplarını okumadım ama cesaretine, edebiyatımıza katkı sağlamasına hayran kaldım. Eli kalem tutanlarada içimden bir o kadar kızdım. Unutulup giden değerlerimizi yazmadıkları için.

               Kitap reyonlarındaki satıcılara sordum nasıl gidiyor diye. Genellikle artık oturan bir kitap fuarı olduğunu, gezenin çok olduğunu ama alışverişimizin az olduğunu esas satışın üçüncü günden itibaren olacağını söylediler.

                Bu arada kanaat üniversiteli öğrencilerin ilgisinin daha fazla olması gerektiği yönünde. Kitap Fuarımız devam ediyor. Bundan sonra daha iyi olması için ilgimiz şart. Büyüyüp gelişmesi için herkesi Fuara gitmeye davet etmemiz gerekir.

                 Emeği geçenlere, katılanlara teşekkür ediyorum.

                 Eğitim her şeyin başı.

                  Kitapsız eğitim olmaz.

 

 

               

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar