YAVAŞ GÜZELDİR
Reklam
AHMET HAMDİ ÇINAR

AHMET HAMDİ ÇINAR

AHMET HAMDİ ÇINAR

YAVAŞ GÜZELDİR

Hayatta hiçbr şeyi yapmak için zamanımız yok ama her şeyi de yapabilmek için son sürat yaşıyoruz. Aslında pek yaşadığımızı söyleyemeyiz hayata sadece bakıyoruz, yetmiyor göz atıp geçiyoruz. Çünkü hızlı olmak bunu gerektiriyor. Her şeyi bir telaş içinde bir an önce yaşamak istiyoruz. Bu telaş hayatımızın her alanına etki ediyor, külltürel değerllerimizi zedeliyor ve hayatımızı yüzeysel kılıyor. Artık insanların hemen ve kolaylıkla fast-food restoranlarına ulaşmasıyla paketlenmiş yiyecekler sıcak ana yemeklerin yerini almaya başlıyor. Çünkü eskisi gibi ocakbaşlarında uğraşacak, zaman kaybedecek kadar vaktimiz yok. Hayat sürekli bir yöne doğru akıyor. Bu akışkan dünyada akıntıya ayak uydurmazsak toplum tarafından dışlanıyoruz. Kemal Sayar’ın deyişiyle; McDünya’da her şey planlanmış, ruhsuzlaştırılmış son sürat yaşanmaya hazır hale gelmiş tüketicisini bekliyor. Oysa McDünya’da her şey aynıdır. McDonald’s restoranında bir sonraki hafta ya da bir sonraki yıl yenenlerle bugün yenenler aynı olacaktır. Dolayısıyla modern dünya her şeyi düzleştriyor, aynılaştırıyor.

  Modern hayat bize daha çok kazanıp daha çok harcamamızı istiyor. Ele geçirerek sahip olarak mutlu olabileceğimizi söylüyor. Insanlarla olan ilişkilerimiz de nesnelerle olan ilişkilerimize dönüşüyor; al sat, kullan ve at. İnsanın insana duyduğu yakınllık kayboluyor. Nesnelerle olan yoğun ilişkilerimizden dolayı insanlarla daha az vakit geçiriyoruz. Gittikçe yalnızlaşıyoruz. İnsanın varlığının bu buruk tadını Kemal Sayar ‘’Yavaşla’’ adlı kitabında şöyle tanımlıyor:

    ‘’İnsan yalnızlaşıyor. Şöyle dikkatlice etrafınıza bakın. Kaç kişi bir diğerini dikkatlice dinliyor? Kaç kişi gönlünden geldiği gibi meramını ifade edebiliyor? İnsanın dili kötürüm ve kekeme bir hal almış durumda. Televzyonun uğultusu, cep telefonunun zırıltısı, hayatın telaşı, sahici bir konuşmayı giiderek imkansız hale getiriyor. Oysa insan hikayeler anlatmak isteyen bir varlık. Anlattığı hikayelerin yaknılarını duymak isteyen, varoluşunu başkasının yüzünde seyretmek isteyen bir canlı.’’

Kemal Sayar, günümüzün hız toplumuna sadra şifa bir şeyler olarak tanımladığı ‘’Yavaşla’’ adlı kitabında modern hayatın içinde ruhunu esir etmiş insana kılavuz olmayı amaçlıyor. Her şeyin son sürat yaşandığı ve sanal ve gerçeğin birbirine girdiği dünyada ‘sahi’ olanın, hayatın özünü oluşturduğuna inandığı şeyin peşinde yavaş yavaş ve en derinine kadar yaşamanın derdinde. Çünkü ona göre yavaşlık, bir sahicilik arayışıdır. Asıl manaya odaklananlar için yavaşlamak zaman kaybetmek değil, bir nimettir. Yavaşlayarak yetişecek bir yeri olmayan insan bulunduğu anın tanığı olur. Yavaş gidenin hikaye biriktireceğini söyleyerek aslında her şeyi son sürat yaşama hevesine kapılanların bir defa geçeceğimiz dünyaya sadece göz ucuyla bakabileceklerini ve ardında bir iz bırakamayacaklarını vurgulamak istiyor. Çünkü insanın varlığından bir iz bırakabilmesi için anı kaçırmaması durup temaşa etmesi gerekiyor. Aşık olmak gibi mesela. Aşık oan sükunet halinde olmaldır ki aşık olduğu şeyi/kişiyi seyredebilsin. Çünkü Kemal Sayar’ın deyişiyle güzellik ancak onu durup temaşa edecek zamanımız varsa bize bir şey söyler.


 ‘’ Modern Mutsuzluk’’, ‘’Modern Zamanlarda Aile’’, ‘’Benliğin Ve Toplumun Krizi’’ ve ‘’ Yavaş Güzeldir’’ adlı bölümlerden oluşan kitap modern hayatın gündelik yaşantımıza yerleştiği tuzakları bir bir tespit ediyor. Bu tespitleri yaparken asla ümitsizliğe kapılmıyor. Çünkü Kemal Sayar kitabında bize modern hayatın tuzaklarına karşı geliştirilmiş ‘kurtarılmış bölgeler’ sunuyor.

 Bu kitabı Toplumun McDonaldlaştırılması ve Modernliğin Sonuçları adlı ‘sosyolojik kamuda’ önemli yerleri olan kitaplarla eş zamanlı okuduktan sonra şunu fark ettim; bu iki kitap modern hayatın insanların dünyayı ve kendilerini algılayış biçimlerini köklü bir biçimde nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyorken Kemal Sayar kitabında, kendimizi bulmamız için bize kendi ritmimizi veriyor. Modernliğin ışığı yüzümüze vururken bu kitap ruhumuza bir ferahlık serpiyor. Bu sebepten kendi kendimize ‘ Yavaşla!’ dememizi istiyor. Çünkü ‘yavaş güzeldir.

                                                                      AHMET HAMDİ ÇINAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar