İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN
Reklam
Armağan Büyükçapar

Armağan Büyükçapar

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

(SABAHATTİN ALİ)        

Güzel bir yaz günü İstanbul’un Kadıköy’ünden köprüye gelen bir vapurda Ömer, Emine Teyze ile karşılaşır ve Emine Teyzenin yanındaki kıza, uzak bir akraba kızı olan Balıkesirli Macide’ye aşık olur. Ömer, yirmi beş yaşlarında yakışıklı bir delikanlıdır. Aynı zamanda bir postanede hem çalışır hem de üniversite okumaktadır sözde.

 Macide ise müziğe merakından dolayı Emine Teyze tarafından İstanbul’a getirilerek bir konservatuarda eğitim almasına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Macide babasının memleketten gönderdiği parasıyla Emine Teyze’nin Şehzadebaşı’ndaki evinde beraber kalmaktadır. Gel zaman git zaman derken Macide’nin babası ölür ve artık maddi açıdan desteksiz kalır Macide.

Bu arada aksilikler peşlerini bırakmaz. Emine Teyze’nin kocası Galip Bey de uğraştığı yağ ticaretinde de işleri bozuğa gider böylece büyük bir ekonomik krize girerler. Bu durum karşısında Macide onlara fazla yük olmamak için bir gezinti dönüşünde Ömer ile beraber gitmeye karar verir.

Beraberce karı koca hayatı yaşamaya başlarlar Taksim civarındaki bir pansiyonda. Ömer, arkadaş kesesinden geçinir olmuş, karısını da profesör, şairler ve yazarlar çevresine sokmuştur. Bir akşam çalgılı bir bahçede fasıl topluluğunda piyona çalan bir genç, Ömer’in yanına gelir. Bu gelen kişi Macide’nin ortaokuldan aralarında platonik bir aşkın yaşandığı müzik öğretmeni Bedri’nin ta kendisidir.

Zamanla Bedri öğretmen onların arasındaki durumu öğrenir ve finansal açıdan yardımda bulunur. İlerleyen yıllarda Ömer çevresindeki arkadaşlarının da etkisiyle içindeki şeytanı harekete geçirerek giriştiği işlerde çuvallamaya başlar. Düştükçe düşer ve nihayetinde tutuklanarak hapishaneye girer.

Günlerden bir gün tahliyesine yakın Bedri, Ömer’i ziyarete gider. Aralarındaki konuşmaların sonunda Ömer, hala nikahlanmadıkları Macide’yi Bedri’ye bırakır ve aradan çekilir. Şimdi Macide, Bedri’yle yeni ve düzenli bir yaşama beyaz bir sayfa açar.

Yapıt hakkında İkinci Dünya Savaşı öncesi üniversite ve sanat çevrelerindeki sosyal, siyasal düşünce yönelişlerini de gösteren olaylarda rastlantıları ön plana aldığı için de bir zıtlıklar toplamı olan eser, aydınların oluşturduğu bir çevre yergisidir. Bu çevrenin en olumlu tipini yazar, Bedri’nin kişiliğinde yaratmıştır.   

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar