TERCİH ZAMANI
Reklam
Armağan Büyükçapar

Armağan Büyükçapar

TERCİH ZAMANI

        TYT ve AYT sonuçları nihayet açıklandı. Şimdi tercih zamanı. En önemlisi burası. Hangi üniversite ve hangi bölüm olacak?  Yani istediğim ve sevdiğim meslek hangisi... Eğer bunu göz ardı edersek hata yaparız. Burada asıl olan ailemizin, çevremizin istediği yahut tahayyül ettiği bölüm ve üniversite değil; bizim dilediğimizdir. Sonuçta bu üniversiteyi ve bölümü biz okuyacağız. Elbette bu tercihi yaparken ailemizin ve çevremizin ve hatta öğretmenlerimizin de görüşlerini sabırla dinlemeliyiz, onların fikirlerini de zihnimizde değerlendirip bir sonuca varmalıyız.

    Burada şunu da unutmamak gerekir. Eğer sınavlara birden fazla girmişsek ve tekrardan girmeyi hedeflemiyorsak vakıf üniversitelerini gözden kaçırmamalıyız. Çünkü tekrardan hazırlanıp sınav masrafı ve stresi yaşamamak için çok cazip fiyatlara bu vakıf üniversitelerini tercih edebiliriz ve kazanan biz oluruz. Bu vakıf üniversitelerinin burs imkanı, yeme içme ve barınma koşulları da mevcut.  Özellikle yurtdışındaki üniversiteler bu yönüyle  biçilmiş bir kaftandır.

       Bu üniversitelerin başında olan ülkeler  “KKTC” yani Kıbrıs daha cazip; ulaşımı rahat, güvenli ve nezih bir yer. Özellikle de başkentte bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi  (CYPRUS INTERNATIONAL UNIVERSITY ). Bu üniversiteyi tercih eden öğrenciler çok güzel ve rahat bir şekilde okuma fırsatı bulabilirler. Burası her yönüyle merkezi bir yer. Tabiri caizse Kıbrıs’ta bir numara. Her şehre,  başta havalimanına olmak üzere çok rahat ulaşabilirsiniz.

     Tabii ki tercihler sizin, bunun yanı sıra Orta Asya’daki hatta Balkanlar’daki üniversiteler de sizleri bekliyor. Yetmedi ekonomik durumu daha iyi olanlar Avrupa ve Amerika’yı da tercih edebilirler.  

     Bu tercih döneminde çok detaylı araştırma yapmadan tercih yapmayınız, benden söylemesi. Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun inşaallah. Rabbim emeklerinizi boşa çıkarmasın.

   Esenle kalın, mutlu yarınlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar