TAŞINMAZIN AYIPLI VEYA EKSİK TESLİMİ
Reklam
Bayram Toprak

Bayram Toprak

TAŞINMAZIN AYIPLI VEYA EKSİK TESLİMİ

Konut, vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğundan insanlar konut sahibi olma konusunda gayret göstermektedir. İnsanlar ekonomik zorluklarla baş başa kalsa da konut satışları artarak devam etmektedir. Konut üretimi ve satışı birçok tüketici mağduriyetinin de ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Barınma ihtiyacı için gerekirse uzun yıllar boyunca kredi ödemeyi göze alıp borçlanarak daire sahibi olan tüketiciler satın aldıkları konutlarda birçok eksiklik ve ayıpla karşılaşmaktadır.

Satın alınan malda ayıp, sözleşmede belirlenen nitelik veya niceliğe aykırı olan, satın alan tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran eksiklikler olarak tanımlanabilir. Taşınmazın projeye, imar planına, taraflar arasındaki sözleşmeye aykırı olarak teslim edilmesi halinde ayıplı teslim söz konusu olur. Ayıplı teslime ilişkin ilk başta akla gelen bir kaç örnek şöyle açıklanabilir: Ayıplı konutun ısı yalıtımı yapılmamakta, otoparkı, asansörü, yangın merdiveni, bahçe düzenlemesi, çocuk oyun alanı ve yeşil alanı sözleşmede ve projede yer aldığı halde bulunmamaktadır. Ayrıca yapılan bu düzenlemeler mevcut yönetmelik ve mevzuata uygun yapılmamaktadır. Daire içinde, daireye ait olmasa bile binadaki ortak yerlerde, kolon kirişlerinde ve köşelerde dikkat çekecek derinliklerde çatlaklar bulunmatadır. Yalıtım işlemleri yapılmamakta ayrıca kar, yağmur suyu için çatı ve balkon giderleri bulunmamaktadır. Bulunan giderler suyu bina çeperlerine ve temellerine zarar vermeyecek şekilde uygun yerlere iletmemektedir.

Bu durumda, konutu eksik ve ayıplı haliyle teslim alan tüketicinin bir takım hakları bulunmaktadır. Ödediği bedeli ispat etmek kaydı ile bedel iadesini içeren sözleşmeyi fesih hakkı. Ayıplı çıkan konutun iade ve teslim alınarak yerine aynı nitelikte ayıpsız bir konutun verilmesi. Meydana çıkan ayıp oranından satış bedelinden indirim ve iade yapılması. Meydana çıkan ayıpların ücretsiz ve herhangi bir ad altında bir bedel talep edilmeden ücretsiz tamir edilmesi.

Bu haklardan yalnızca biri kullanılabilir. Bu nedenle, tüketici bu haklardan hangisini seçeceğini, malın mevcut durumu ve kendi ihtiyaç ve menfaatlerini göz önünde bulundurarak dikkatle belirlemelidir. Taşınmazlarda dava yoluyla tespit edilen eksiklik ve ayıplarda ise, mahkeme satış bedelinden indirim yapılmasına karar vermektedir.

Burada üzerinde durulması gereken husus, taşınmazın ayıplı veya eksik teslim edilmesi nedeniyle sahip olunan haklar ancak projeden konut alınması durumunda, yani inşaat şirketlerine karşı kullanılabilir. Konut satın alan kişi, inşaat şirketleri karşısında tüketici konumunda iken, başka bir vatandaştan konut alması durumunda tüketiciyi koruyan haklardan yararlanamaz. İnşaat şirketlerinin konutu ayıplı teslimi durumunda ise tüketici, konutu teslim aldığı tarihten itibaren en geç 5 yıl içinde sahip olduğu hakları kullanmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar