BAKAN ÖZHASEKİ ŞEHRİMİZDEN GEÇTİ
Reklam
Cevdet ALPEREN

Cevdet ALPEREN

BAKAN ÖZHASEKİ ŞEHRİMİZDEN GEÇTİ

  13 Nisan 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kahramanmaraş'ta  başlatılan Çevre ve Şehircilik Çalıştayına katıldı. 

     Çalıştaylar şehrimize faydalımı,yada ne kadar faydalı oluyor bunu  zaman içinde göreceğiz. Ancak sivil toplum kuruluşlarının  bu çalıştaylara davet edilmesi önemli.  Onun ötesinde sivil toplum temsilcilerinin öneri ve görüşleri tam anlamı ile uygulamalara  yansıyor mu ? İleri aşamalarda görülecektir.

    Sayın Özhaseki önemli bir sunum yaptı. Ben birazda koşmalarında öz eleştiri sezdim. Çünkü Bakan Beyin anlattıkları uygulamalarla örtüşmüyor.

     Mimar Sinan örneğini verdi Bakan Bey. Kıyamete kadar yıkılmayacak  kadar sağlam yapılara imza atan bir dehanın neslinin yaptıkları binalar  15-20 yılda çürük rapor verilerek  kentsel dönüşüm amaçlı yıkılıyor. Demek ki Mimar Sinan'ın nesli binaları yaparken "ellerinden geleni yapmıyorlar."

    Hele ki şehrimizde yapılan binaların bir simetrisi,bir estetiği ,matematiksel bir  duruşu yok. Bilhassa  mimari bir emek ve görüntü yok. Üstelik bin yıllık bir medeniyetin işaretini göremiyoruz yeni yapılarda.  Bir bakıyorsunuz  15-20 katlı binalar  yapılmış. Yanında 4-5 katlı binalar var. Sorulduğun da ise  yoğunluk ifadesi ile karşılaşıyoruz.

    Eskiden yapılan hataların ,kentsel dönüşüm amaçlı yıkılıp yapılanlarda bile ciddi bir düzelme yok. Yani sayın Bakanımızın ifadesi ile maalesef müteahhitlerimiz "ellerinden geleni yapıyor ." diyemiyoruz. Ama onun ötesinde  bu yapıları teslim alanlar nasıl alıyor ? Sorumlu birimler  hangi kıstaslara göre bu yapılara oturma izni verebiliyor ? Sorularını sormadan edemiyoruz.

   Sayın Bakan Japonya'dan çarpıcı bir örnek verdi.  Japonya'ya yeni atanan bir imam .  Bir deprem ile uykusundan uyanıyor . Hemen çocuklarını da uyandırıp  sokağa fırlıyor. Bakıyor sokaklar bomboş. Deprem olmuş ama kimse  Türkiye de olduğu gibi  sokağa çıkmamış. Pencerelerden kimse kendini atmamış. Bakıyor kimse yok kendisi de  evine giriyor. Sabah olunca konuyu  yakınlarına anlatıyor.  Durumu bilenler  Japonya da deprem olunca kimse sokağa çıkmaz.  Sadece yataklarında sağdan sola dönüp uyumaya devam ederler. Neden, çünkü Japonya da deprem olunca  binalar yıkılmaz. Durum özetle böyle.

    Bakan Bey çevre  ve şehircilik ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Şehrimizde  çevre ve şehirciliğe dair yapılacak işlerde ,tüm yatırımlarda devletin desteği olacağı yönünde söz verdi.  Mimar Sinan'ın ifadesi ile  siz yeter ki "elinizde geleni yapın" mesajını verdi.

     Şehrimizin temiz,yeşil ve düzenli bir yapılaşma  olması temennisi ile Çalıştayın hayırlı olacağını düşünüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar