BAYRAM ZAMANI
Reklam
Cevdet ALPEREN

Cevdet ALPEREN

BAYRAM ZAMANI

Hepimizin bildiği gibi , milli ve dini  bakımdan önemi büyük olan ve kutlanan günlere  bayram diyoruz.  Bayram mutluluk ve sevinçtir. Özellikle dini bayramlar ihtiyarların ve çocukların beklenti içine girdiği zaman dilimidir.

     Biz Müslümanlar Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan Ramazan ayında  Oruç tutarız. Oruç, insanların sağlığını yakından ilgilendiren  bir ibadettir. Kuran ile sabit olup farz bir ibadettir. Bu farz ibadetin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ile sevinç duyar , bayram yaparız. Hicri Kameri yılının onuncu ayı Şevval olup, bu ayın ilk üç günü  Bayramdır.

    Ramazan ve Kurban Bayramlarının İslam-i Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Türkler İslam dinine girdikten sonra İslam dininin vecibelerine itina ile uyum göstermiştir.Dolayısıyla  İslam'ın emrettiği ibadetleri ve bayram müjdelerini de değerler içine almıştır.

   15 Haziran 2018 tarihinde Ramazan Bayramını kutlamaya başlayacağız. Bu bayramda ikramlarda çokça şeker dağıtılır.  Bu bakımdan zaman zaman Ramazan bayramının adı "Şeker Bayramı " olarak da isimlendirilmiştir.  Hatta daha geçmiş yıllarda  Ramazan da  on beş gün öncesinden fırınlarda "Maraş Çöreği"  yaptırılırdı. Bu çörek ,  bayram ziyaretine gelen misafirlere  hoşaf yada komposto  ile ikram edilirdi. Hemen hemen her ev  çörek  yaptırırdı. Bunun için bu Ramazan Bayramına  " Çörek bayramı" da denmiştir.

    Bazı yerlerde bu bayrama fitir Bayramı da denmiştir. Yani sağlığın bedeli olarak verilen bir nevi sadakanın  adıdır.Bir çok ihtiyaç sahipleri bu bayramda sevindirildiği için Fitir bayramı olarak da anılmıştır.

    Bayramlar  küskünlerin barışmasına  vasıtadır. Bayramlar fakirlerin ve çocukları sevindirilmesine bir araçtır.

    Bayramlar öksüz ve yetimlerin  sevindirilmesi için  bir  vasıtadır.

    Bayram sevmeye fırsat veren bir zaman dilimidir. Akrabayı ziyaret, hastaları ziyaret. Bir yetimin başını okşamak için  çok büyük bir  fırsattır …

    Bayram zamanını iyi değerlendirmek gerek..  Bende buradan benimle konuşan,konuşmayan  bu yaşıma kadar ilişkilerim olan tüm dost ve akrabalarımın Ramazan bayramını kutluyorum.

     Allah izin verirse bir başka Ramazan ayında sağlıkla  huzur ve  güven ortamında buluşmak arzusundayız.

    Devletimizin bekası için ,bayrağımızın gönderde dalgalanması için  kendini toprağın kara bağrına atan şehitlerimizi ,gazilerimizi,dedelerimizi ve tüm ölmüşlerimizi  rahmet , minnet ve   dua ile yad ediyorum.

         Herkesin güzel ve hayırlı bir bayram  geçirmesini yüce Allah'tan niyaz ederim.. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar