BOŞANMA SENTROMU
Reklam
Cevdet ALPEREN

Cevdet ALPEREN

BOŞANMA SENTROMU

   Son zamanlarda istatistiklerden aldığımız sonuçlara göre ülkemizde ve dünyada boşanmalarda artış olduğunu görmekteyiz.

   Neyin nesi, nasıl olduğunu kafamızda yargılayıp duruyoruz. En yakınlarımızda cereyan eden boşanma olayları toplumumuzu derinden yaralamaktadır. Mutlu olduğunu gördüğümüz bir aile bir bakıyorsunuz  boşandı deniyor. Sorduğumuzda eften füften nedenler.Bir dayanağı olmayan sözler.

   Boşananlar yalnız kendilerine huzursuzluk vermiyor. Eğer çocukları varsa başta onlara huzursuzluk veriyor.Boşanan erkek ve bayanın ailesine,akrabalarına sıkıntı ve huzursuzluk veriyor.

  Toplumda tedavisi  ve telafisi zor yaralar açıyor boşanmalar. Hatta bir çok boşanmaların arkasında cinayetler gerçekleşiyor.

    Boşanan çiftler her halükarda mutsuzdur.

    Boşanma sendromunu tetikleyen en önemli unsur "sen sensen,bende benim" denmesidir. Adına şiddetli geçimsizlik diyorlar. İki baş bir beden de durur mu  ? Durmaz elbette.

     Hz.  Muhammed  Efendimiz kızı Fatıma annemizi Hz. Ali Efendimizle nikahlarken :"Ey Ali kızımı sana cariye olarak veriyorum.Ama unutma sen de onun kölesisin." buyurmuştur.

    İşin özü burada gizli. Eşlerden hanım cariye ,erkek de köle olmazsa  evlilik sarsılır. Ya eşlerden biri kör olacak. Ya da eşlerden biri sağır olacak.

     Her iki eş de lider olursa iki lider bir arada dirlik etmez.

     Evlenen çiftlere evlendirme memurları bunları hatırlatmalı. Nikah kıyma yetkisinin müftülüklere de verilmesi anlamlandırılabilir.  Belki de bu gibi mevzuların uzun uzun evlenen çiftlere anlatılması müftülerimizce mümkün olur.

     Aile önemlidir. Bir milletin en temel dinamiği ailedir.  Aileyi ayakta tutamaz isek toplumun dengeleri bozulur.

     Okullarımızda,din eğitimi verilen kurumlarımızda  ailenin önemi anlatılmalıdır.

   

   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar