İSLAM KARDEŞLİĞİ ÜZERİNE
Reklam
Cevdet ALPEREN

Cevdet ALPEREN

İSLAM KARDEŞLİĞİ ÜZERİNE

 6 ocak 2018 cumartesi günü Tebessüm Eğitim Kültür Çevre ve Dayanışma Derneği tarafından "İslam'da Kardeşlik ve Kardeşlik hukuku" isimli bir konferans düzenlendi. Konuşmacı Gaziantep Müftüsü sayın Ahmet Çelik bey idi.

       Kardeşlik değerlerimizin yıpratıldığı günümüzde ; çok daha muhtaç olduğumuz  kardeşliği ve kardeşlik hukukunu anlamak ,yeniden yaşantımıza kazandırmak adına  konu önemlidir.

      İslamiyet'in kabulü ile  kazanmış olduğumuz İslam kardeşliği  biz Türkler arasında çok anlam bulmuş,  kültür değerlerimize önemli bir harç olmuştur.

      Değerli  müftümüz sayın Ahmet Çelik beyefendi konuyu İslami boyutu ile  sundu. Bu kardeşlik ruhunu canlı tutmak borcundayız.

      Japonya da bir insan yılda 25 kitap okuyor. Türkiye de yılda  bir kitabı 6 kişi okuyor .

     Japonya da 1 günde basılan kitap Türkiye de 1 yılda basılıyor.Bir örnek olsun diye veriyorum.

      Dikkatinize sunarım. Durumu ona göre değerlendirelim. Okumayan bir toplumun halini siz düşünün. Okumayınca  kardeşlik ruhunu nasıl anlarız artık hesap edin.

     Okuma kültürü olmadığı için ,farklı ırktan farklı mezhepten farklı düşüncelere sahip olmamız ayrışma sebebi olmuştur. Okumadığımız için kardeşlik hukukumuz  zedelenmiştir.

     Kardeşlik, kardeşinin gözlerinin derinlemesine bakıp sevgiyi görmek demek. Kalbinin içindeki sıcaklığı hissetmek , o kalplerin birlikte atması demek. Bunun için aynı anadan doğmaya gerek yok.

       Mevlana Hz.leri diyor ki: "Ben dostlarımı ne aklımla ,ne de kalbimle severim.Olur ya kalp durur, akıl  unutur. Ben dostlarımı ruhumla severim. O ne durur, ne unutur."

      Kişi kardeşine ve dostuna bir hatasından dolayı  küser. Düşman olduğundan  dolayı değil. Küsmesi ona değer verdiğini gösterir. Küsmek ,  bir nevi mesajdır.

     Müslüman'ın esas zenginliği ; beraber dua edip , beraber amin dediğimiz  kardeşliğimizdir. Kardeşlik bağı insanlar  arasında silah ve mühimmattan daha güçlü ve tesirlidir. Allah için edinilen kardeşlik, dünya için de ahret için de lazımdır.

    Kardeşlik ilahi emrin gereği yerine getirilirse kuvvetleniriz. Bileğimiz bükülmez.

    Dert de , çare de bizde. Bizim beslendiğimiz memba aynıdır. Aynı çeşmeye dudak dayadık. Aynı sofrada ekmeğimizi bölüştük. Beraber yedik içtik. Bizi bizden başka kimse anlamaz. Biz birbirimizi anlarız. Biz Türk'üz, biz Kürdüz, biz aleviyiz, biz sünniyiz. Biz Hanefiyiz,Şafiyiz,Hanbeliyiz,Malikiyiz..Biz Kadiriyiz, Nakşiyiz. Ama temelde  hepimiz Müslüman'ız. Peygamberimiz bir. Kitabımız bir. Artıkla vatanımız bir ,bayrağımız bir, devletimiz bir. Aynı milletteniz.

   Bizi kimse yıkamaz. Kaynağımız sağlam. Bazen Yesevi oluruz çorak topraklarda imanı anlatırız. Mevlana oluruz dünyayı uyandırırız. Bektaşi oluruz gönülleri okşarız. Yunus oluruz aşkı muştularız.

   Peygamberimiz Hz. Muhammet efendimizin yolunda yürürüz. Kuranın güneşinde ısınır . Kuranın gölgesinde dinleniriz.Hıradan doğan İslam güneşi ile gönülleri ısıtırız.

   Ancak tek eksiğimiz okumuyoruz. okumadığımız için kardeşliğimize darbe vurdular. Müslüman  görünümlü münafıklar bizi içerden vurdu.

    İslam mütefekkiri Muhammet İkbal diyor ki :" Nerde Müslüman'ım diyen birisi varsa ondan kaçtım Müslümanlığa sığındım." Evet Müslümanlığı iyi anlarsak yeniden kardeşliğimizi inşa ederiz.

     Gaziantep Müftümüz sayın Ahmet Çelik bey , önemli bir konuya parmak bastı.Kardeşliği ve kardeşlik hukukunu Ayet ve hadislerle ortaya koydu. Ayet ve hadislerle konunun ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

      Şu dikkat çekici tespiti de gözlerden kaçmadı.  " Ateş düştüğü yeri yakar." sözü üzerine bir yorum yaptı. Evet ateş düştüğü yeri yakmıyor etrafını da yakıyor.  Şimdi kardeşlik  duygularımız  azaldığı için ateş düştüğü yeri yakar deyip meseleyi geçiştiriyoruz. Komşumuzda katliamlar yapılıyor. Kudüs Yahudilere başşehir yapılıyor. Arakanda kadınlar, çocuklar yakılıyor biz ateş düştüğü yeri yakar deyip bakıyoruz. Gerçek kardeşlikte  o ateşin bizi de yaktığını hissetmeliyiz. İçimize sokulmuş  bu ve benzeri sözlerle bizi bizden uzaklaştırmışlar. Bütün sebep okumadığımız için..

    Bütün mesele cahillikten kaynaklanıyor. Cehaletin zincirlerini kırmak için okumalıyız.Kardeşliğimizin güçlenmesi için okumalıyız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar