SURİYE İŞİ KARANLIK GÖZÜKÜYOR
Reklam
Cevdet ALPEREN

Cevdet ALPEREN

SURİYE İŞİ KARANLIK GÖZÜKÜYOR

  Son zamanlarda Türkiye'ye gelen Suriyelilerin karanlık yüzleri  gözükmeye başladı. İlk geldikleri gibi değiller.

   Ciddi olarak  artan nüfusları bazı şehirlerimizde  üstünlük sağlama psikolojine giriyorlar. Genç yaşta evlilikler gerçekleşiyor. Genç çiftlerin 3-4 çocukları olmuş. Bu Suriyelilerin küçük yaşta evliliklerin etrafta kültürel ve inanç yapılarımıza  olumsuz etkileri gözüküyor. Bizde gençlerin evlenmeleri için  iş sahibi olmaları ve askerlik görevini yapmaları gerekir. Ancak çarşı pazar gezen Suriyelilerin iş kaygıları yok. Sokaklar ,çarşı pazar adeta işgal edilmiş görüntüsü veriyor.

    Yeni yetişen Suriyeli gençler çarşı ortasında adeta gövde gösterisi yaparcasına işsiz güçsüz  geziyorlar. Çevreye rahatsızlık verecek şekilde hareketler  yapıyorlar. Trafik kuralları çiğneniyor. Araba kullanan çok sayıda Suriyeli  uygunsuz araba sürüyor. Uyarmak isterseniz Arapça bir şeyler söyleyip el sallayarak gidiyor.

   Bir kısım Suriyeli çocuklar ve ızarlı kadınlar halen dileniyorlar.

   Militan görünümlü Suriyeliler var. Cadde ortasında yüksek sesle şakalaşarak yürüyorlar. Yeni yetişen 12-14 arası çocuklar sokaklarda ve araçların arasında koşuşturarak dolaşıyorlar.

   Kısaca şehrin kültürel yapısını ve sosyal dokusu etkiliyorlar. Suriyelilerin geleceği ülkemize zarar veriyor gibi geliyor bana.

    Devlet olarak etkin tedbirler almalıyız. Sınırlarımız daha sıkı denetlemeli. Taviz verilmemeli. Bunlar kullanılmaya müsait. ABD ajanları cirit atıyor. 4-5 sene sonra ellerine  silah verip bizi içten vurabilirler.

   Uyanık olmalıyız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar