ŞUURLU BİR NESİLE İHTİYACIMIZ VAR
Reklam
Cevdet ALPEREN

Cevdet ALPEREN

ŞUURLU BİR NESİLE İHTİYACIMIZ VAR

 

             Milli Eğitim Bakanlığımız ile Türk Dil Kurumu tarafından ülke çapında düzenlenen "Dilimiz Kimliğimiz" konulu yarışmada Türkiye 1.si olan ve 12.000 tl. ödül kazanan eser gerçekte 1.liği hak etmiştir.. 

          Yarışma 1.si Karaman 15 Temmuz Şehit Muhammet Yalçın Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9/A sınıfı öğrencisi Ayça Bilge YEMİŞ. Kendisini  öncelikle tebrik ediyorum.

      Makalenin başlığı "Kelimelerin Hakkı".

     Gerçekten de  Ayça kızımız kelimelerin hakkını vermiş. "Adım Ayça Bilge " diye başlamış yazısına. Deli Dumrul  ve Dede Korkut ile taçlandırarak devam ediyor.Cemil Meriç'in " …öyle seveceksin ki kelimeleri ,sana yetecekler" ve yine Meriç'e atıfta bulunuyor. " Kelimeler kendimizi seyrettiğimiz dere, kelimeler sudaki gölgemiz,kelimeler gönülden gönle köprü,kelimeler asırdan asra merdiven…"

     Ve Ayça 'dan bir bölüm: "Türkçe bizim kimliğimizdir.Peki biz kimiz ? Biz Ergenekon da dağları delenler ve biz Allah'ın -dağlara bakmaz mısınız? - emriyle dağların sırrına ermeye çalışanlarız."

     Yine bir başka satırbaşı :"  Türkçe dedelerimizin karadan yürüttüğü gemilerdir. Türkçe Süleymaniye' dir. Türkçe dedelerimizin komşusuyla   paylaştığı ekmektir. Türkçe Yunus Emre'nin kırk yıl odun taşıdığı dergahtır. Türkçe Mehmet Akif'in gece yarısı içine doğan İstiklal Marşı'dır. Karamanoğlu Mehmet Bey'in emaneti olan  Karaman'dır.

      Ayça diyor ki makalesinde : "Türkçeyi korumak mı istiyoruz ? Kızlarımız  Barbie bebeklerle, oğullarımız Süpermen  ile oynarken ruhumuz sızlamalı ve onlar için Fatma olan, Hatice olan,Ayşegül olan,Seyit Onbaşı olan Fatih olan oyuncaklar üretmeliyiz.

     Türkçeyi korumak mı istiyoruz ? O zaman komşumuzun halinden haberdar olmalıyız.

     Eser iki sayfadan ibaret . Ama Kültür ,inanç ve milli değerlerimizi içine sığdırmış bir eser.  Belki de onlarca kitap okunsa bu şuuru  yakalamak zordur.

     O bakımdan Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğümüzden başlayarak tüm okullarımızda ki öğrencilerimize   bu makale okutulmalı. En azından bu yapılmalı.

    Ayça Bilge Yemiş adlı öğrencimizi bir kere daha tebrik etmek borcunda olduğumu hissetim. Bizim bu şuur da bir nesle ihtiyacımız var.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar