TWİN TOWERS'TAN NURİ CAMİİ'NE UZANAN KOMPLO
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Hacı Bilal Şen

Hacı Bilal Şen

TWİN TOWERS'TAN NURİ CAMİİ'NE UZANAN KOMPLO

12 Eylül 2017 - 10:30

Ortadoğu ve Afganistan’da yaşanan manda ve himaye fikrinin temel çıkış noktası 18 Ocak 1919 Paris Barış Konferansına, terörizmin faaliyet alanı olması her ne kadar Hasan Sabbah’a kadar uzansa da ekseriyet 11 Eylül 2001 twin towers(ikiz kuleler) saldırılarının ardından sonra ortaya çıkmıştır.

11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda 19 teröristle birlikte toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı. 

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül saldırılarının ardından eski Başkan George W. Bush, Afganistan ve Irak'a girme kararı almış, Beyaz Saray'ın Ortadoğu'daki savaş yanlısı politikası büyük tepkilere neden olmuştu. 

Bush'un ''Terörizmle Savaş Kampanyası'' çerçevesinde kurulan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ülkede yasa dışı dinlemelerine başlarken, "Medeniyetler Çatışması"na ve İslamofobiye zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları başta ABD olmak üzere, batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artışa yol açtı. 

Saldırılardan hemen sonra bir anda dünya gündemine giren Ladin ve El Kaide örgütü, uzun süre konuşulmuş ve üzerlerine birçok şey yazılıp çizilmişti. Konuşulanlar arasında en dikkat çekici olanı Bin Ladin'in aslında bir Amerikan ajanı olduğuydu.

 

 Özellikle Küba devlet başkanı Fidel Castro'nun Ladin hakkında söylediği; “Ladin, ABD eski Başkanı George W. Bush dünyayı korkutmak istediği zaman ortaya çıkan bir CIA ajanıdır” şeklindeki sözleri, soru işaretlerini çoğaltmıştı. Hatta Wikileaks belgelerinde, Ladin-Amerikan ilişkileri üzerine çok gizli bilgiler de olduğu zaman zaman dile getirilen bir durumdu.

 

IŞİD’in ortaya çıkışı bin ladin den farklı oldu. ABD bu kez sınırlarının dışında dalgalandırıcı bir eylemle “Nuri Camii”ni merkez seçti. El- Bağdadi halife olduğunu ilan etti. Kirli emellerine merkez ve çıkış noktası yaptığı, Nureddin Mahmut Zengi’nin 845 yıl önce yaptırdığı Camii-i Nuri’nin hatırasını yerle bir ettiler. ABD’nin orta doğu politikasında yeni bir terör çocuğu doğmuştu. Besleyecek, büyütecek, işlerinde çalıştıracak sonra “ulan sen teröristmişsin ya !” dedikten sonra kendi yetmelerine karşı savaş ilan edecekti.

 

Yoksa ABD bölgedeki eşkıyalara nasıl silah satabilirdi ki? Rusya ile içine girdiği güç denkleminden, bölgede bulunma gerekçesini ancak böyle açıklayabilirdi.

Şu anda IŞİD nerede? Eylemlerin arkası birden kesildi. Esad’a ne oldu? YPG ne iş karıştırıyor? Türkiye neden Markel’e cevap yetiştirmekle meşgul? Bu sessizliğin sonu hayra alamet değil. Gözler Kuzey Irak referandumuna çevrildi.

 

 Bu referandumun durumuna göre yeni bir isimle, babası hiç değişmeyecek bir terör grubu daha doğarsa hiç şaşırmam. Dün İkiz Kuleleri ve Nuri Camii’ni seçen“Sabbahlar” yarın nereyi kana bulamanın hesabını yapacak acaba!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar