Benim Adaylarım…
Reklam
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Benim Adaylarım…

27 Nisan 2018 - 11:10

Bugün itibariyle 24 Haziran seçimlerinden geriye 58 gün kaldı. Milletvekili adayı olacak memurlar için son istifa tarihi dündü. Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da seçim tarihinin netlik kazandığı gün milletvekilleri aday adayları ortaya çıktı. Bu seçim döneminde de işin sadece reklam kısmında olup herhangi bir iddiası olmayan avukat, doktor ve eczacılık mesleğinden bir sürü isim yine aday adaylığı kuyruğunu dolduracak. Ki isimler de belirmeye başladı. Parayı basan adaylık listesine girer mi bilemem ama ben samimi, toplumda karşılığı olan, memleket hassasiyeti taşıyan isimlerin adaylık listelerini doldurmaları taraftarıyım.

Bazı gazeteci ve yazar arkadaşlar, ilk gün itibariyle “Kimleri milletvekili adayı görmek istersiniz” diye sosyal medya üzerinden vatandaşlardan isim istediler. Güzel isimlerin önerildiğini de gördüm. Ben de gönlümden geçen adayları, parti ayrımı yapmaksızın belirtmek istiyorum.

Benim adayım: Ahmet Özdemir! Özdemir, çok başarılı bir siyasetçi. Gerek parti yönetiminde gerekse İl Başkanlığı döneminde toplum tarafından çok sevildi. Böyle sevilen, saygı duyulan bir ismin il Başkanlığını bıraktırılış şekli hiç de hoş değildi. Özdemir’in İl Başkanlığı’ndan el çektirilişi, halkta şok etkisi yarattı. Öyle kaliteli bir insanın böyle hunharca harcanması yürekleri sızlattı. Tabi insanlar korktu. Korkutuldu. Hani bir haksızlık gördüğünde “elinle veya dilinle engel olamıyorsan kalbinle buğz et” derler ya! İşte ben Ahmet Özdemir’in görevden alındığı gün kalbiyle buğz eden binlerce insanla karşılaştım. Bu da bize gösteriyor ki Özdemir, aslında kitleleri harekete geçirebilecek bir isim. Gidişi muhteşemdi, giderken okuduğu o şiir muhteşemdi; ama dönüşünün daha muhteşem olması gerekiyor. Zira AK Parti’de Ahmet Özdemir’siz, bir aday listesi, seçime 1-0 yenilgiyle başlanmış demektir.

Benim adayım: Ahmet Asım Demirdöğen! Kahramanmaraş, Demirdöğen’i daha çok Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile tanıdı. Vakfın, Kahramanmaraş’ta teşkilatlanma sürecinden teşkilatın faaliyetlerine kadar iz bırakmış bir isim. Birikimli, kültürlü, özelde Kahramanmaraş, genelde ise vatan hassasiyeti taşıyan bir isim. Kişiliği, karakteriyle de de çok sevilen Sayın Demirdöğen, aynı zamanda şahsına da oy alabilecek bir kapasitede! O yüzden Demirdöğen, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday listesinde olmayı hak ediyor.

Benim Adayım: Celalettin Güvenç! Şu an iktidarın mevcut milletvekilleri arasında yer alan aynı zamanda İçişleri Komisyon Başkanımız Sayın Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş halkı tarafından çok sevilen bir isim. Kahramanmaraş halkı Güvenç’i özellikle samimiyeti ve verdiği sözlerin takipçisi olduğu için daha çok seviyor. Bürokrasiye de hâkim olan Güvenç, tecrübesi ve devlet adamı vasfıyla bir dönem daha hizmet edebilecek enerjiye sahip. Bence yeni dönemde Güvenç olmazsa AK Parti Kahramanmaraş’ta yarım kalır.

Tabi Kahramanmaraş siyasetinde iktidarın en hatırlı ismi Mahir Ünal’ı da es geçmek olmaz. Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ünal ile Kahramanmaraş birçok yatırım aldı. Ama ben Ünal’ı milletvekili listesinden ziyade hükümetin üst düzey kadrolarında değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Sayın Ünal, partisinin Genel Başkan Yardımcısı olarak devam edebilir veya Erdoğan’ın sağ kolu olarak Başdanışman pozisyonunda da yer alabilir. Büyük bir Hatip olan Ünal, sahip olduğu birikim ve tecrübe ile benim daimi adayım!

Muhalefete gelecek olursak…

Benim adayım: Mesut Dedeoğlu! Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) en çalışkan milletvekillerinden biri olan eski vekil Mesut Dedeoğlu, partisinin zor zamanında listede ilk sıralarda yer alması gereken bir isim! Zira vekilliği döneminde tek başına verdiği önergelerle 6 milletvekilinden daha üretken olduğunu 2014’te “Yılın Milletvekili” seçilmesiyle kanıtladı. Kahramanmaraş’ta çok sevilen sayılan Dedeoğlu’nu seçmenleri yeniden siyaset arenasında görmek istiyor.

Benim adayım: Yusuf Temizkan! 2014 yerel seçimlerinde MHP Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkan Adayı olan Yusuf Temizkan, gayretli çalışmalarıyla partisinin oy çıtasını oldukça yukarılara taşıdı. Dürüstlüğü, kişiliği, samimiyeti ve güler yüzüyle kısa sürede seçmenlerinin gönlünü kazanan Temizkan, 27. Dönemde MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday listesinde yer alması gereken önemli bir isim.

Benim adayım: Hüseyin Kayış! Milletvekilliği adaylığı düşünür mü bilemem ama Ülkü Ocakları İl Başkanı olarak göreve başladığı günden bu yana sorumluluğu altındaki teşkilatlara kısa sürede hareketlilik kazandırdı. Tabiri caiz ise teşkilatları çekip çevirebilen bir şahsiyet. Davasına bağlılığı ile MHP’nin genç kitlesine hitap eden Kayış, bence teşkilat idaresinden memleket idaresine geçmeli!

Benim adayım: Ali Öztunç! Cumhuriyet Halk Partililer, Nurhak Belediyesi için CHP’nin Kahramanmaraş’taki “nazar boncuğu” ifadesini kullanıyor. Bence Kahramanmaraş siyasetine 1 Kasım seçimleriyle giren ve partililerinin büyük teveccühünü kazanan Ali Öztunç, da CHP’nin buradaki “Uğur Böceği” olarak adlandırılmalı! Geçtiğimiz dönem çok küçük bir oyla milletvekilliğini kaçıran Öztunç’un 27. Dönemde yine adaylık listesinde ilk sırada yer alması gerekiyor. Milletvekili olmasa da iktidar partisinin birçok milletvekilinden daha aktif olan Sayın Öztunç’un bu dönem başaracağına inanıyorum.

Benim adayım: Faruk Atlı! Türkiye’nin yeni partisi İYİ Parti Kurucu İl Başkanı olarak göreve başlayan Dr. Faruk Atlı, teşkilat kurma çalışmalarının ardından yapılan kongre ile güven tazeleyerek İl Başkanlığı koltuğuna oturdu. Eski partisi MHP’de de milletvekili adayı olan Atlı, yeni partisinde de milletvekili adayı olur mu bilemem; ama çalışkanlığı ve gayretli olmasıyla Kahramanmaraş’a güzel hizmetler yapacağını düşünüyorum.

Benim adayım: Bülent Meşe! Aynı zamanda da İYİ Parti Onikişubat İlçe Yönetiminde görev alan Sayın Meşe, Kahramanmaraş’ın en ücra köşesinde bile bilinen, sevilen bir isim. Enerjisini Onikişubat bölgesinde yaptığı siyasetle hissettiren Meşe, bence başarılı bir milletvekili olur.

Benim adayım: Selçuk Kurtsatar! 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’den Aday Adayı olan Selçuk Kurtsatar, aynı zamanda Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı! Harita mühendisliği ve mimarlık üzerine hizmet veren Kurtsatar, mesleği gereği Kahramanmaraş’ın en ücra köşelerini bile bilen ve tanınan biri! Ciddi bir oy potansiyeline de sahip olan Kurtsatar, bence siyasi partilerin değerlendirmesi gereken bir isim.

Benim adayım: Bünyamin Yumrukaya! Geçtiğimiz dönemlerde HAS Parti kadrolarında yer alan Sayın Yumrukaya, toplumda karşılığı olan bir isim. Memleket sevdalısı biri olan Yumrukaya’nın piyasadaki birçok milletvekiline taş çıkaracağına inanıyorum.

Özellikle bu son iki isim siyasi partiler tarafından milletvekili adaylığı için teklif götürülmesi gereken değerli insanlar! 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar