MURAT BOZ KONSERİNE ORGANİZASYON GÖLGESİ DÜŞTÜ
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Kenan Onaran

Kenan Onaran

MURAT BOZ KONSERİNE ORGANİZASYON GÖLGESİ DÜŞTÜ

29 Eylül 2017 - 11:05

Kahramanmaraş’ta bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin son gününde düzenlenen Murat Boz konseri için geçtiğimiz günlerde bir yazı kaleme almıştım. Bu sene ders olması ve gelecek senelerde aynı hatalara düşülmemesi için organizasyonun eksiklikleri üzerine ikinci bir yazı kaleme alma ihtiyacı hâsıl oldu. Araştırdıkça bu eksiklikler daha da belirgin hale geldi.

Murat Boz konserinde şüphesiz en büyük eksiklik, yanlış organizasyon firmasının seçilmesiydi. İkinci büyük eksiklik, tüm yetki ve sorumluluğun organizasyon firmasına bırakılmasıydı. Organizasyon firmasının bu konserdeki en büyük hatası ise yerel basını dışlaması oldu. Şehrin tanıtımı, Kahramanmaraş dondurmasının tanıtımı için yapılan konserde yerel basına açık bir kapı bırakmaması organizasyon firmasının ne kadar tecrübesiz olduğunu zaten ortaya koydu. Son derece amatör şekilde davranan bu firma, basını protokolden ayırdı ve basına tüm kapıları kapattı. E güzel kardeşim bu gazeteciler haber yapmasa bu şehir nasıl tanıtılacak? Kahramanmaraş dondurmasının reklamını nasıl yapacaksın?  Bu festivaldeki amacın Maraş dondurmasını dünyaya tanıtmak olduğunu bilmiyor musunuz? Hangi akla hizmet böyle bir karar alıyorsun?

Önceki yazımda da belirttiğim gibi yerel basının konser alanına girmesi biraz sancılı oldu. Bu da yine organizasyon firmasının görevlendirdiği personelin konser alanını ter etmesinden kaynaklandı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, (Böyle bir uygulamanın yapılacağının yerel basına bildirilmemesi Büyükşehirin hatası) basın için görevli kartları hazırlamış. Bu kartlar, organizasyondan birine devredilmiş. Kartları alan arkadaş, sahnenin arka tarafında yerel basına bu kartları dağıtacakmış. Tabi arkadaş alanda olmayınca arka arkaya problem yaşanmaya başlandı.

Organizasyon firmasının başka bir ayıbı konser alanında daha önceden yapılan planlamaya uymaması oldu. Normal planlamada basın için Müftülük binası önüne bir tır konulacaktı ve basın mensupları burada görevini rahatça yapacaktı. Protokol için de burada bir alan ayrılacaktı. Organizasyon firmasındaki o parlak beyinler acaba bu plana neden uymadı?

Evet, sancılı da olsa yerel basın konser alanına girdi. Murat Boz sahneye çıktı bir tane neidiğü belirsiz bir özel güvenlik geldi basının önünden çekilmiyor. Mübarek süs biberi gibi boy uzatmaktan biraz eğitim almaya fırsat bulamamış. Tabi nezaketten yoksun bir organizasyon firmasından adab-ı muaşeret timsali özel güvenlik dizmesi beklenemezdi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne; olursa sonraki festivallerde işini daha ciddiye alan organizasyon firmalarını tercih etmelerini öneririm.

Murat Boz, 2 parça seslendirdi. Haydi, basın dışarıya dediler. Sonradan öğrendik ki Murat Boz’un sözleşmesinde 2 parçadan sonra konser basına kapalı devam edecekmiş. Şimdi soruyorum değerli Kahramanmaraş halkına: Kahramanmaraş’ın tanıtımı için yapılan bir konserde basının çalışmasına müsaade etmeyen bu maddeyi hangi süper zekâlı ya da süper zekâlılar kabul etti de altına imza attı? Burada amaç Murat Boz’u dinlemek miydi yoksa Kahramanmaraş’ı tanıtmak mıydı? Eğer amaç tanıtımsa Murat Boz’un bu maddesini niye kabul ettiniz? Bu maddeyi kabul eden arkadaşa soruyorum: Koyu bir Murat Boz hayranıysanız egonuzu tatmin etmiş olursunuz; ancak başka sanatçı mı yoktu? Böyle saçma bir maddeyi dayatmayan başka sanatçı mı bulamadınız? Madem günümüzde kapital sistem hâkim; o zaman malı her türlü kullanım hakkı parayı veren kişiye aittir. Umarım bir daha böyle bir hata yapılmaz.

Böyle bir konserde, organizasyon firmasının tüm hataları ve eksikliklerine rağmen konserin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayan Kahramanmaraş polis teşkilatını da alkışlamadan geçemeyeceğim. Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, organizasyon firmasının tüm becerisizliğine rağmen durumu oldukça iyi idare etti. Ben oradaki hataları görünce içimden dedim ki Adana’da Aleyna Tilki konserinde olduğu gibi Murat Boz hayranları sahneye akın eder. Ya da Aleyna Tilki’den sonra Hadise konserindeki gibi kavgalar çıkar. Adana’da yaşanan tatsız olaylar, güvenlik zafiyetinden kaynaklıydı. Çok şükür Kahramanmaraş’ta böyle olaylar yaşanmadı. Bir ara barikatların zorlandığı da oldu; ancak Kahramanmaraş polisinin acil önlem almasıyla korkulan olmadı. Mesleğim itibari ile Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmalarını da yakından takip ediyorum. Trafik Şube Müdürlüğü’nden tutun Toplum Destekli Polisliğe kadar her biriminin birbirinden güzel çalışmaları var. Hele bir Asayiş Şube Müdürlüğümüz var onun da Maşallahı var.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar