SİHİRLİ BELEDİYE: ONİKİŞUBAT!
Reklam
Kenan Onaran

Kenan Onaran

SİHİRLİ BELEDİYE: ONİKİŞUBAT!

16 Şubat 2018 - 10:07 - Güncelleme: 16 Şubat 2018 - 12:34

Kahramanmaraş’ta sokağa çıkıp; “En başarılı belediye hangisi” diye sorsanız aldığınız cevabın çok büyük çoğunluğu şüphesiz “Onikişubat Belediyesi” olur. Bunu öğrenmek için aslında anket yapmaya da gerek yok. Halkın tercihine bakmak yeter de artar bile. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde “Tercih Onikişubat” diye bir haber yer aldı. Haberin konusu 3,5 yıl içerisinde Onikişubat ilçe nüfusunun ciddi oranda artış göstermesiydi. Onikişubat Belediye Başkanı Sayın Hanefi Mahçiçek’in göreve geldiği günden beri ilçenin nüfusunda 52 bin kişilik bir artış yaşanmış. Bunu Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmalar söylüyor. TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine bakıldığında Onikişubat dışında sadece birkaç ilçenin nüfusunda küçük artışlar yaşanmış; ancak bu artışlar daha çok köyden kente göçlerin getirdiği artışlar. Fakat Onikişubat ilçesinde durum çok farklı. Buradaki ciddi artış köyden kente değil de kentten kente olarak gerçekleşmiş.

Kahramanmaraş şartlarında bir ilçenin 3,5 yıl içerisinde bir Göksun nüfusu kadar büyümesi zannımca o bölgenin cazibe merkezi olduğunun en bariz göstergesidir. Bazıları bu nüfus artışını Onikişubat’ın düzenli kentleşmeye müsait bir bölge olduğuna bağlasa da o bölgeyi yöneten yerel yönetimin başarılarını gözardı etmek, hizmet götüren ellere ihanet olur diye düşünüyorum. Çünkü bir bölge kendi kendine gelişmez. Kendi kendine gelişebilmesi için ya dünyada çok az bulunan bir maden yatağı üzerinde bulunması ya da çok değerli yeraltı kaynaklarına sahip olması gerekir. Bunun için bile bu kaynakları doğru pazarlayan birilerine ihtiyaç vardır. Ancak Onikişubat bölgesinin böyle bir imkânı yok. Dolayısıyla bu bölgenin kalkınması, gelişmesi, yatırım alması dahası yaşanılabilirlik noktasında tercih edilebilmesi için tecrübeli, başarılı, ileri görüşlü, sevilen, sayılan, kişi ve kurumlarla güçlü diyaloglar kurabilen bir idarecinin olması gerekir. Mesleğim gereği birçok belediye başkanı tanıdım. Birçoğu sadece belediyeye gelen kaynaklarla yetinmeye çalışıyor. Yapılacak iş çok olup harici bir kaynak bulamayan başkanlar ilk olarak krediye başvuruyor. Harcamalar plansız ve hunharca yapılınca da bir süre sonra borç gırtlağı aşmış oluyor. Onikişubat Belediyesi’nin artısı ise belediyeye gelen kaynakla yetinmemesi ve farklı kaynaklar sağlayabilmesi. Bunu da nasıl yapıyor derseniz; işin içine Başkan Mahçiçek’in Devlet Planlama Teşkilatındaki tecrübesi, sahip olduğu bürokrat ve iş adamı çevresi giriyor. 

Kahramanmaraş’ta şöyle bir düşünce hâkim: “Birisi gelsin sanki sihirli derneği varmış gibi hiç kimseye sormadan herkesin sorunlarını bilsin ve çözsün. Her şeyi değiştirsin, her şeyi güzelleştirsin.” Zira Onikişubat Belediyesi’nin insan odaklı yatırımları, sosyal belediyecilik algısı, sosyal donatı alanlarına yönelik ciddi projeler ve ilçenin kaderini tayin edecek mega projeler… Kısaca her yaş grubuna, her sosyal statüye göre geliştirilen ve hayata geçirilen projeler, Onikişubat Belediyesi’nde hayat buldu. 

Sanırım Onikişubat Bölgesinde yaşayanların da beklediği o birisi 30 Mart 2014’te Belediye Başkanı seçilen Sayın Hanefi Mahçiçek’ti. Elinde sihirli bir değneği yok ama sihirli bir ekibi olduğu kesin. Aksi takdirde insanların yüreğine hitap eden projelere imza atmak her ekibin harcı değildir. 

Evet, Onikişubat Belediye Başkanı Sayın Hanefi Mahçiçek’in ilçe sınırları içinde değerlendirebileceği zengin yeraltı kaynakları yok; ama maden gibi bir ekibi var. Bu ekibin son halkası da Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne getirilen Serhat Gümüş ile tamamlanmış oldu. Sayın Gümüş’ün Onikişubat Belediyesi’nin basın işlerini üstlenmesinin ardından bu güzel ve özel ekibin ne kadar güzel işler çıkardığını Kahramanmaraş halkı daha yakından görmeye başladı. Kişiliği, karakteri, samimiyeti ve işine verdiği önemle kısa sürede bulunduğu konuma hareketlilik kazandıran Sayın Gümüş’e başarılarının devamını dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar