AFRİN ZAFERİ
Reklam
Mehmet DOBOĞLU

Mehmet DOBOĞLU

AFRİN ZAFERİ

Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde gelen Afrin Zaferi gerçekten Mehmetçiğimizin yazdığı destanlerdan biri olarak tarihi geçecektir.

Bu zafer üzerinde ciltlerle kitap yazılır diye düşünüyorum. Çünkü, 15 Temmuz’un arkasından gelen bu başarı herşeyden önce askerlerimize duyulan güveni artırmıştır.

Üst akıl hesabına göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemiz bizden koparılacaktı…

Bölgedeki diğer Müslüman devletlerde bölünecek, 4 mini İsrail kurulacak, sonra bunlar birleştirilip ‘ Büyük İsrail’ e giden yolun önü açılacaktı.

Olmadı, milletimiz tankların önünde durdu ve bu hesabı bozdu.(Tabi önce Allah onların hesabını bozdu. Bizi uçurumun kenarından aldı ve kurtardı…)

Mehmetçiğin önünde selam durup, şehitlerimizi rahmetle andığımı , bize bu zaferi gösteren Allah’ımızı şükür ediyoruz.

Biliyoruz ki, sefer bizden zafer Allah’tan

 

NELER KAZANDIK?

Sınır ötesinde terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı, Türkiye’nin sınırları ötesinde PKK ve türevi olan örgütlerle mücadelesi bakımından Türkiye için arzu edilen sonuçlar vermeye başladı . Mesele ABD artık terör örgütlerine inancını kaybetmiştir.

Bu durum milli heyecanımızı artırdı. Öz güvenimizi sağladı. Dirilişimize de inşallah vesile olacaktır. Bu konuda bir internet sitesi şöyle bir değerlendirmeye yer vermiş. Dikkatimi çekti paylaşayım istedim. “Bu zafer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında da bir memnuniyet yarattı.

Türkiye bu aşamaya gelinceye kadar iki temel sorunla karşılaştı; birincisi DEAŞ’la mücadele adı altında PKK/PYD ile ittifak ilişkisine giren ABD’nin tavrı, ikincisi Rusya’nın Afrin’de PKK ile girdiği angajman. Türkiye Suriye’deki jeopolitik risk-fırsatları sağlıklı bir şekilde değerlendirip inisiyatif alarak bu sorunlardan ikincisinin üstesinden gelmiş durumda. Ancak, Suriye’de giderek askeri tahakküm altına giren ABD’nin Suriye politikası, Türkiye’nin ABD ile ortak bir zemin geliştirmesinin önünde hep engel oldu.

ABD’ye rağmen gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı, Türkiye’nin milli güvenlik tehditlerini sınırlarının ötesinde karşılama imkanı vermiştir.(Artık içimiz temizlenmiş, gözler dışarıya çevrilmiştir)

 

HAREKATIN ASKERİ BOYUTU

Zeytin Dalı Harekâtı geldiği aşama itibariyle birinci safhası olan kırsal harekâtı bir virgül koyarak geride bıraktı ve ikinci safhası olan Afrin ilçe merkezindeki meskûn mahal muharebeleri için hazırlanmaya başladı.

20 Ocak 2018’ten itibaren Afrin kırsalının genelinde dört farklı cephede yürütü-len askeri harekât öncelikli olarak PKK/PYD’nin buralardaki varlığını ortadan kaldırmayı hedefledi. Bu hedefini büyük oranda gerçekleştirdi.

Zira, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusundan (ÖSO) meydana gelen harekat unsurları Afrin genelindeki teröristlerin yüzde 50’sini etkisiz hale getirip Afrin kırsalının yüzde 70’ni de terör örgütünden kurtardı.

Kırsal alandaki harekâta doğrudan olumsuz etkisi gözlemlenen arazi ve hava şartlarına rağmen harekât birliklerinin temposunu, azmini ve başa-rısını etkileyen dönüm noktaları yaşandı. Bu önemli olayları harekât süresince Afrin’in kuzey, doğu ve batı sektöründe PKK/PYD’nin savunma azmini de kırmıştır. 

Kara harekatının çoklu cepheden başlatılması: Harekatın kuzey ve batı sektöründen aynı anda yedi farklı noktadan ileri harekatla başlanması PKK/PYD terör örgütü üzerinde endişe yaratıp sektörler arasında bir savunma önceliği yapamamasına neden oldu.(Ha.7)

Bir vatandaş olarak gördüğüm şu ki, Afrin ve çevresini ülkemize bölmek için her türlü askeri yığınak yapılmış, tuzak böylece bozuldu. Ancak hale yapılacak çok şey var. Tedbirli olmak gerek. Aman ha birliğimizi bozmayalım.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar